Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tuoreesta erosta

Vierailija
06.03.2013 |

Olen avioeronnnut vuosia sitten. Kesällä löysin mielenkiintoisen miehen johon ihastuin vahvasti, niin kai hänkin minuun, molemmilla lapsia. Mutta suhteessamme oli liian monia ongelmia ja nyt hän päätti suhteemme yllättäen. Kuinka kauan suru kestää?  Miten toipua kun tuntuu etten pysty keskittymään mihinkään ja itken vaan.

Kyseessä kuitenkin vain ero ja muutaman kk:den pituisesta suhteesta.

 

 

 

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
06.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä sulla on surematonta surua edellisestä erosta tai muista traumaattisista asioista, ehkä sun tunteet on olleet vähän "telakalla", "jäässä" ja tämä suhde ensin sulatti sun sydäntä, herätti valtavasti rakkauden tunteita. (Jos vaikka selvisit silloin erostasi panemalla omat tunteesi syrjään hoitaaksesi lapset ja selvitäksesi käytännön hommista...)

Tunteet vaan on sellaisia, että niitä ei voi herättää pelkästään sieltä positiivisena koetusta päästä, voimakas rakkaus herättää myös muita tunteita voimakkaaksi. Ja nyt tämä ero sitten on aktivoinut sussa myös näitä surun tunteita - voi olla että aktivoitui suru edellisestä erostasi tai jostain muusta vaikeasta asiasta. Mehän ei aina reagoida vain juuri nyt tapahtuneisiin asioihin, vaan joku pienikin asia saattaa laukaista muiston aiemmista menetyksistä tms. käsittelemättä jääneistä asioista.

Älä vähättele omaa suruasi, kysele itseltäsi, mitä kaikkea suret. Ehkä suret tätä miestä. Ehkä suret exääsi. Ehkä suret kaikkia niitä kokematta jääneitä suhteita. Ehkä suret sitä, että sulla ei juuri nyt ole miestä. Ehkä suret sitä, ettet voi olla varma tulevasta. Ja anna kaikkien itkujen tulla. Ehkä tämä suhde on sulle ollut juuri tällainen puhdistautumissuhde, tilaisuus päästää ulos kaikki tunteet. Ja sitten, jonain päivänä varmaan ihan lähitulevassa, olet valmis astumaan eteenpäin ja löytämään oikean rakkauden. Sellaisen hyvän ja turvallisen, juuri sulle sopivan.

 

(PS. jos itku ei tunnu loppuvan sopivan ajan kuluttua, harkitse keskustelua tunneammattilaisen esim. terapeutin kanssa.)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla