Narsistien ominaisuuksia
Itsekeskeinen. Hänen tarpeensa ovat kaikkein tärkeimmät.
Ei katumusta virheiden tai väärintekojen jälkeen.
Epäluotettava, ei tunnusta mitään, ennen kuin on täydellisen kiinni jäänyt valheesta.
Ei piittaa tekojensa seurauksista.
Projisoi vikansa muihin. Kova syyttämään, ei koskaan hänen vikansa.
Omatunto vajavainen tai olematon.
Epäherkkä toisten tarpeille ja tunteille.
Hyvä julkisivu (yksi tai useampia) jolla tehdä vaikutus.
Huono stressinsietokyky. Herkkä suuttumaan ja raivoamaan. Käyttää jopa väkivaltaa läheisiään kohtaan.
Oikeutettu manipuloimaan ihmisiä täyttääkseen tarpeensa.
Järkiperäistää helposti. Elää järjellä. Vääntää keskustelun omaksi edukseen toisen kustannuksella. Jos joutuu ansaan, jatkaa puhumista, vaihtaa aihetta tai suuttuu.
Piintynyt valehtelu. Hänelle se on mielestään sallittua.
Valtava tarve kontrolloida tilanteita, keskusteluja ja muita ihmisiä.
Ei todellisia arvoja. Opportunisti. Arvot vaihtuvat tilanteen mukaan.
Antaa itsestään usein empaattisen ja ymmärtäväisen vaikutelman jotta voisi manipuloida muita.
Vihaisia ja ailahtelevia tunnetiloja.
Käyttää seksiä kontrolloimiseen. Vallankäyttöväline. Hänen ei tarvitse miellyttää kumppaniaan, vaan kumppanin häntä. Ei ole aktiivinen osapuoli kumppanilleen.
Ei jaa omia ajatuksiaan, motiivejaan eikä tunteitaan.
Kontrolloi keskusteluja. Täytyy sanoa ensimmäinen ja viimeinen sana.
Salainen elämä. Salailee asioita.
Pettää puolisoaan todennäköisesti esimiehensä tai sellaisen ihmisen kanssa, kenellä on vaikutusvaltaa ja voisi olla hänelle hyödyksi. Ei kadu tekoaan.
Pitää läheistensä ärsyttämisestä
Ilmaisee harvoin arvostusta läheisiään kohtaan. Ei kehu puolisoaan.
Vakuuttunut siitä että hän tietää enemmän kuin muut ja tekee kaiken oikein.
Ei kykene näkemään omaa osuuttaan suhteessa toisiin ihmisiin. Puolustautuu nuhdeltaessa, monesti erittäin voimakkaasti. Ei koskaan hänen vikansa.
Rikkoo ihmisten sydämet tehdäkseen heistä hänessä riippuvia.
Uhkailee tai painostaa, taloudellisillä syillä tai eroaikeilla saadakseen läheiset pysymään lähellään. Ja tuntemaan muille syyllisyyttä
Sabotoi kumppania.
Kätkee todellisen itsensä. Aina "päällä".
Ystävällinen vain jos saa sinulta sen mitä hän tahtoo.
Hänen on oltava oikeassa, voitettava ja näytettävä hyvältä.
Ilmoittaa, ei keskustele. Kertoo, ei kysy.
Ei puhu avoimesti. Salaiset motiivit.
Jatkuva "Olen OK ja voin hyvin, minä olen sanonut sanottavani, eikä minun tarvitse kuunnella sinun näkökantojasi tai ajatuksiasi".
Kokee olevansa aina väärinymmärretty. Toisissa syy aina.
Ei kuuntele, koska ei välitä.
Hänen tunteistaan puhutaan mutta ei kumppanin.
Ei ole kiinnostunut ongelmien ratkaisemisesta. Ongelmat ratkaistaan uhkailemalla tai valehtelemalla.
Erittäin hyvä lukemaan muita, jotta voisi manipuloida heitä.
Kommentit (28)
Mikä pitää sinua suhteessa?Et arvosta itseäsi?
[quote author="Vierailija" time="21.03.2013 klo 16:33"]
Tunnistan vaimoni aloittajan viestistä. En vain uskalla, osaa lähteä suhteesta.
[/quote]
Ei tuollaisia ihmisiä ole olemassa. Tämä on provo!
[quote author="Vierailija" time="21.03.2013 klo 16:33"]
Tunnistan vaimoni aloittajan viestistä. En vain uskalla, osaa lähteä suhteesta.
[/quote]
Miten vaimosi hallitsee sinua?
Onko marttyyri tai itsemurhalla uhkailija? Tekeekö raivoisan riidan? Sysääkö lapsenhoidon sinun tai isovanhempien kontolle? Syyllistääkö? Maksattaako kaiken sinulla ja suvullasi?
Kiinnostaa tietää.
Kaikki täsmää ap:n jutussa sukulaiseeni. Juuri tuo musta-valkoinen maailman jakaminen hyviin ja pahoihin juttuihin on myös tyypillistä.
Tuttavani haluaa hallita keskustelua mielikuvituksellisilla (sinänsä liioittelussaan viihdyttävillä) jutuillaan. Valehtelee ihan suoraan eikä hämäänny, vaikka jäisi kiinni. Ja pitää keskustelut asioissa, joista uskoo tieävänsä eniten koko porukassa. Jos toinen huomauttaa oikeasta asiavirheestä, alkaa lapsekkaasti kinastella, kunnes on saanut viimeisen sanan. Ei millään myönnä olevansa väärässä.
Syyttää muita myös, vaikka pieleen mennyt tai arvostelua saanut idea olisi omansa. Haukkuu ja vähättelee muita nostaakseen omaa profiiliaan. On myöskin todella kateellinen persoona.
Manipuloi vanhan sukulaisen makselemaan kulujaan. Valittaa, ettei ole rahaa elämiseen, mutta silti löytyy matkusteluun rahaa, sillä on ihan pakko päästä reissuun.
Odottaa prinsessamaista kohtelua osakseen. Pitää itseään tärkeämpänä kuin muita. Hänet pitää huomata. Loukkaantuu ja kostaa, jos ei saa haluamaansa huomiota.
Hyi, verenpaineet nousee kun ajattelenkin tätä ihmistä. Etäisyyttä pyrin pitämään, mutta kun ei ihan voi katkaista välejäkään. Sääliksi käy lastaan.
Kyllä! Itsemurhalla ei, mutta marttyyriksi alkaa useasti. Saan maksaa kaiken, luultavasti myös siksi, että olen varakkaasta suvusta. Vanhempani ovat laittaneet kuitenkin stopin sille.
[quote author="Vierailija" time="21.03.2013 klo 21:34"]
Kyllä! Itsemurhalla ei, mutta marttyyriksi alkaa useasti. Saan maksaa kaiken, luultavasti myös siksi, että olen varakkaasta suvusta. Vanhempani ovat laittaneet kuitenkin stopin sille.
[/quote]
Taidat olla minun lähisukulaiseni :-) Tsemppiä, ihmettelinkin, kuinka sokea olit kun tuohon muijaan aikoinasi sotkeuduit. Kaikkien muiden perheenjäsenten mielestä hänessä oli jo alussa jotain erikoista, mutteivät sitä sinulle kehdanneet suoraan sanoa.
Kuule, avioero on myös ratkaisu. Mieti, haluatko viettää elämäsi palvellen marttyyriä, jonka vaatimukset tulevat kasvamaan. Tuo ihminen vähättelee sinulta viimeisenkin itsetunnon pois. Ja rahat.
Kaikista tärkein diagnostinen tekijä: Joku asia, joka on suututtanut av-mamman.
AP:n kuvauksesta tulee mieleen eräs sukulais-rouva. Taas nähdään pääsiäisenä. eipä kiinnostaisi. Oikea opportunisti ja manipuloija. Yököttävä ämmä.
No olipahan sepustus. Hym. toiset menee narsismiin ja osa ihan mielenterveysongelmiin.
No olipahan sepustus. Hym. toiset menee narsismiin ja osa ihan mielenterveysongelmiin.
manipulointi, manipulointi, manipulointi,
ja muut ihmiset uskovat silmät kirkkaina
Myöskään oma lapsi ei ole tärkeä. Narsisti työntää lapsensakin toisen hoidettavaksi. Näille ei kannata antaa yhtäkään mahdollisuutta, koska pian saat huomata että poikkeuksesta tulikin käytäntö. Myös lapsen varusteet saa kustantaa joku muu tuttava kuin äiti.
Hyvää äitiyttä teeskennellään, kun on yleisöä esim. Facebookissa, leikkipuistossa tai sukulaistapaamisissa. Oikeasti huudetaan lapselle tai paetaan henkisesti paikalta nettiin.
Kuulostaa ihan miesystävän exältä, on juuri tuollainen ja pahintahan siinä on se, että ei itse tajua sitä, eikä koskaan parane tuosta.
Onko numero kahdeksan alle 25vuotias pimperoosa.Haista vittu! Odota vaan niin poliisit tulee kylään teille Maria!!!!!!!!!
[quote author="Vierailija" time="21.03.2013 klo 11:54"]
Onko numero kahdeksan alle 25vuotias pimperoosa.Haista vittu! Odota vaan niin poliisit tulee kylään teille Maria!!!!!!!!!
[/quote]
Narsistista raivoa?
[quote author="Vierailija" time="21.03.2013 klo 11:58"]
[quote author="Vierailija" time="21.03.2013 klo 11:54"]
Onko numero kahdeksan alle 25vuotias pimperoosa.Haista vittu! Odota vaan niin poliisit tulee kylään teille Maria!!!!!!!!!
[/quote]
Narsistista raivoa?
[/quote]
Heh heh, samaa naureskelin itsekin, mutta ehdit ensin. Aito esimerkki siitä :-D
Ilmoita lähde, vai onko tuo lista ihan itse laatimasi, ja jos on niin mihin se perustuu? Tietysti tuolla oli mukana asioita joita yleisesti mainitaan narsismin yhteydessä.
Kappalejakoa, pyydän... Ei tuota jaksa lukea.
Jaa...tuo ap:n aloitus kuvaa aivan täydellisesti omaa äitiäni. Lisäksi äitini on vetänyt vinttinsä pimeäksi viinallakin, että aivan hurmaava ihminen on kaikenkaikkiaan. Siis aivan kaikki tuossa kuvauksessa täsmää.
Jätä se!!!