Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Arvaamaton kissa - ja vauva tulossa...

Vierailija
16.02.2013 |

Tuossa otsikossahan tuo ongelma onkin. Olisiko kissaihmisillä mitään viisasta neuvoa?

Meillä on 10-vuotias leikattu tyttökissa, jolla on aina ollut jonkinlaisia käytösongelmia. Lähinnä se reagoi aggressiivisesti aina kun hermostuu jostakin, ja hermostuu aina vieraista tai vaikka muitten kissojen näkemisestäkin ikkunan läpi ja vaikka mistä. Minua ja miestä kohtaan se on yleensä oikein ihana ja rauhallinen (kunhan ei ole vieraita kylässä!), mutta aina silloin tällöin ihan arvaamattomasti uhittelee meillekin, ja on usein raapinut aika pahastikin.

Olemme monta kertaa tietenkin jutelleet asiasta eläinlääkärin kanssa; kissa on fyysisesti loistokunnossa. Vuosien mittaan vieraitten suhteen on vaan päädytty pitämään kissa eri huoneissa, koska se EI ole tottunut. Vain ihan lähimpien ihmisten kanssa (jotka siis erikseen ovat suostuneet) annetaan sen olla, ja yleensä se muutaman tunnin päästä rauhottuu, jos kukaan ei kiinnitä siihen mitään huomiota... Silloinkin arvaamaton. Lapsivieraitten lähelle ei tietenkään olla siis päästetty.

Järki sanoo siis, että eipä kai me mitenkään päin voida pitää tätä kissaa, kun vauva on tulossa... Ihan liian iso riski. Ei kuitenkaan voisi niin 100% koko ajan vahtia ja vartioida, saati pystyisikö estämään, jos kissa vaan kilahtaisi...?

Mutta mitä tällaselle kissalle nyt sitten? Se on terve ja kaunis ja monella tavalla ihana... mutta jo vanha ja käytöshäiriöinen, niin että epäilyttää, saisiko se enää uutta kotia. Edes muuten kissarakkaat läheiset ovat sanoneet, että valitettavasti eivät voisi ottaa (ymmärrettävästi - melkein kaikilla on jo kissoja, ja tämä vihaa muita kissoja). Lopetettavaksiko tuo on vietävä? :(

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
16.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi 10-vuotias kissa on mielestäsi vanha? Saattaa hyvin olla vasta elämänsä puolivälissä.

Vierailija
2/6 |
16.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No siis vanha verrattuna nuoriin kissoihin; ja onhan tuo nyt ainakin kissanruokavalmistajien mukaan senior-ruokaiässä, heh. (Tiedän totta kai että voi elää vielä toiset 10 vuotta). Olettaisin vaan, että uutta kissaa ottamassa oleva suuremmalla todennäköisyydellä ottaisi nuoremman kissan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
16.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vie eläinsuojeluyhdistykseenn.

Vierailija
4/6 |
16.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

nakkaa kissa mäkeen,kumpi on tärkeämpi lapsi vai arvaamaton eläin??

olet varmasti onnellinen kun kissa raapii vauvan verille.

Vierailija
5/6 |
16.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikeita päätöksiä. Onko teillä ketään sukulaista, joka voisi ottaa kissan hoitoonsa? Minä en näe, että lapsen on turvallista elää kissan kanssa, joka on selvästi arvaamaton. Vauva-aika voi mennäkin, jos olet vierellä vahtimassa, mutta esimerkiksi juuri kävelemään oppinutta taaperoa on ihan mahdoton vahtia joka sekunti, ja tuon ikäinen ei vielä ymmärrä ohjeita eikä itse väistää kissaa.

Vierailija
6/6 |
16.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielestäni olisi hyvä luopua kissaasta. Mitä jos kissa oikeasti raapaisee sitä pientä puolustuskyvytöntä lastasi. Ei hyvä ei.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi viisi