Käytätkö sanaa "palstavahvero"?
Tuohon nimitykseen törmää täällä aika usein, mutta onko se vain yhden, ahkeran kirjoittelijan käyttämä sana vai laajemmalle levinnyt ilmaisu?
Kommentit (5)
En käytä. Mikä se edes on? Olen kyllä huomannut jonkun sitä käyttävän.
Joskus vanhojen palstojen aikaan se oli hyvinkin usein käytetty, veikkaan että sitä käyttävät enää satunnaiset vanhat palstailijat. Itse en ole kyllä törmännyt.
No tuon sanan käyttäjä viittaa sillä muihin palstailijoihin, jotka ovat kaikin tavoin tyhmiä ja noloja, toisin kuin tämän sanan käyttäjä, joka on fiksu ja hieno ihminen. Näin mä sen tulkitsen.
[quote author="Vierailija" time="28.03.2013 klo 14:31"]
Joskus vanhojen palstojen aikaan se oli hyvinkin usein käytetty, veikkaan että sitä käyttävät enää satunnaiset vanhat palstailijat. Itse en ole kyllä törmännyt.
[/quote]
Ok! Mä oon ajatellut, että se olis yhden ja saman kirjoittelijan sana, koska viestit, joissa palstavahveroista puhutaan, ovat aina samaan tyyliin pilkallisia... mutta toisaalta, eipä tuota muussa kuin pilkallisessa yhteydessä kait käytettäisikään.
Ap
En käytä, on niin nolo. Mutta sanoohan sananlaskukin, että "joukossa tyhmyys tiivistyy". Tuollaiset kamalat sanonnat näyttävät tarttuvan ;)