Mitä tekisimme olohuoneessa?
Meidän " ongelmana" on se, että emme koskaan ole olohuoneessa. Haluaisimme keksiä järkevämpää käyttöä isolle huoneelle. Mitä? Meillä on työhuone, lastenhuoneet, makkari vanhemmille ja keittiö (jossa syömme). Lapset leikkii lastenhuoneessa ja vanhemmat tekee kotitöitä tai omia hommia työhuoneessa.
Kommentit (5)
Vai kuullostaako liian teennäiseltä?
meillä kaikki (paitsi oikea syöminen ja nukkuminen) tapahtuu olohuoneessa, ja on mukavaa että se on tilava ja viihtyisä.
meillä olohuoneessa syödään ruokapöydän ääressä, katsotaan tv:tä, jutellaan lasten kanssa, lapset leikkivät, istutaan ystävien kanssa, pelataan lasten kanssa lautapelejä, kuunnellaan musiikkia, soitetaan pianoa ja luetaan iltaisin kirjoja.
Ja lautapelit pelataan ruokapöydän ääressä, lukemiset ym. teen mielummin sängyssä maaten kun sohvalla. Äh, en tiedä.
meillä kaikki tapahtuu olohuoneessa. Pienemmät lapset raahaavat aina sinne lelunsa, siellä on myös meiädn perheen ruokapöytä. Ettekö te katso siellä yhdessä koko perheellä tv:tä koskaan tai eikö teillä käy kavereita kylässä?