Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Imetys ja työssäkäynti?

Vierailija
14.03.2013 |

Kokemuksia miten näiden yhdistäminen on onnistunut?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
14.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Palasin töihin kuopuksen ollessa 1-v, ja jatkoin imettämistä vielä n. puoli vuotta. Siinä vaiheessa taapero söi jo kiinteitä ruokia hyvin, joten imetin aamulla, töistä tultua ja illalla. Hyvin meni!

Molempien lasten kanssa olen heidän ollessaan n. 4-6 kk ollut esim. viikon mittaisella kurssilla päivät, yöksi tulin aina kotiin, koska molemmat söivät vielä yöllä. Aloitin muutama päivä ennen kurssia maidon pumppaamiseen pakkaseen, ja sieltä sitten isä lämmitteli päivämaidot lapsille. Tuon ikäisenä he söivät jonkin verran jo kiinteitä, joten maidon saattoi sekoittaa soseen sekaan ja hörpyttää nokkamukista. Esikoinen suostui jonkin verran syömään pullosta, kuopus ei koskaan pulloa tai tuttia oppinut syömään. Kurssipäivissä minulla oli rintapumppu, pulloja ja kylmälaukku mukana. Kävin sitten lounastauolla invavessassa tms. pumppaamassa, ja neuvottelin keittiön kanssa, että sain viedä maitopullot jääkaappiin päivän ajaksi ja sitten kylmälaukussa sieltä kotiin. Viikon-pari tätä jaksaa hyvin, mutta pidempään se voisi olla aika työlästä.

Vierailija
2/7 |
14.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No huhhuh miten vaikeeks menee.. Mikset anna korviketta? Vai tuleeko mielestäsi lapsista silloin herkemmin sairastelevia? Ei oo totta.. :-DDDD

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
14.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi ihmeessä imetys pitäisi työssäkäynnin takia lopettaa, jos se kerran sujuu hyvin? Eikä korvikkeen antaminen sen helpompaa ole: sitä pitää muistaa ostaa, vauva pitää opettaa pullolle, eikä yösyönti sillä lopu että yöllä antaa korviketta.

Varsinkin isomman vauvan, joka syö kiinteitä jo hyvin, imettämisen jatkaminen on varsin helppoa työssäkäynnin ohella, koska imetysväliä voi jo harventaa. Sitäpaitsi imettäminen on hyvä tapa pitää yllä läheisyyttä vauvan kanssa, josta on jo päivällä erossa.

Noiden lyhyiden kurssien ajaksi olisi ollut ihan järjetöntä sekoittaa hyvin sujuva imetys, kyllä viikon seisoo vaikka päällään.

T. nro 2

[quote author="Vierailija" time="14.03.2013 klo 12:30"]

No huhhuh miten vaikeeks menee.. Mikset anna korviketta? Vai tuleeko mielestäsi lapsista silloin herkemmin sairastelevia? Ei oo totta.. :-DDDD

[/quote]

Vierailija
4/7 |
14.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

On paljonkin kokemusta.. Kaksi lasta, joita molempia olen täysimettänyt 6kk ja muuten imettänyt vähän yli vuoden ikään. Asun ulkomailla, ja maan tapaan menin töihin vauvojen ollessa 4kk.

 

Silloin kun vauvat eivät muuta syöneet kuin äidinmaitoa, pumppasin aamulla kotona, sekä kaksi kertaa töissä --> siinä maidot päivän tarpeeseen, kun vielä toki aamulla ja illalla (yölläkin) söi. Sitten kun muuta ruokaa tuli, pumppauskertoja pystyi vähentämään. Pakastimessa oli hyvät varastot, ja vauvat kasvoivat hyvin.

 

Silti kyllä se töissä pumppaaminen on aikamoista. Ekalla kertaa ei ollut edes kunnon paikkaa, vaan saatoin pumpata jossain kuvisluokan vintillä tms. Tokalla kertaakin sain tehdä sen vessassa, mutta uudessa työpaikassa vessat oli sentään vähän siistimmät.. Maito jääkaappiin, ja toivoin, ettei kollegat kaada kahviinsa, ja pikkukylmälaukussa (kuului Tommee Tippee pumpun varusteisiin) kotiin. Vei aikaa päivästä, mutta tekisin kai kolmannenkin kerran.

Vierailija
5/7 |
14.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap:n vauva on siis 10 kk kun jää isänsä kanssa kotiin. 

 

Minun työni alkaa niin aikaisin että ennen työpäivää en voi imettää (vauva on tottunut heräämään 8-9 aikaan ja töihin on lähdettävä jo ennen kuutta, joten en haluaisi herättää vauvaa niin aikaisin imetyksen takia...). Yösyönnit vauva jätti jo puoli vuotta sitten.

 

Tarkoituksena olisi imettää pelkästään iltapäivisin ja iltaisin. Mitenköhän rinnat kestävät sen? Työn luonteen vuoksi en ehdi välttämättä pumpata ainakaan joka päivä. Vauva syö kyllä pullostakin joten korvikkeelle siirtyminen ei sinänsä olisi ongelma. Olisi vaan varmaan vauvan takia parempi jatkaa imetystä ainakin jonkun aikaa ettei tulisi liikaa muutoksia samaan syssyyn...

Vierailija
6/7 |
14.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ajattelit imettää pelkästään iltapäivällä ja illalla, etkä ollenkaan pumpata, niin maidontulo varmasti vähenee. Mutta kyllä monet pystyvät vielä imettämään tuollaisellakin aikataululla, toki lapsi tarvitsee sitten muuta maitoa lisäksi. Toisilla sitten maidontulo hiipuu, jos imetyskerrat ovat kovin harvassa.

 

Itse yrittäisin varmaankin pumpata aamulla ennen töihin lähtöä. Vauva saisi siten pumpatut maidot pullosta/mukista ja imetystä sinun palattuasi töistä.

 

Minä en myöskään ymmärrä, miksi jotkut ehdottelevat automaattiisesti imetyksen lopettamista pelkän töihin menon takia. Jos imetys loppuu niin loppuu, mutta hyvin voi jatkua pitkäänkin. Ja imetyshetki äidin palattua töistä on mukava läheinen hetki äidille ja lapselle.

 

Itse olen mennyt töihin lapsen ollessa vajaa 4 kk ja imetin häntä melkein 2-vuotiaaksi.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
14.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskoisin vauvan tottuvan, mutta rintojesi tottuminen saattaa olla hitaampaa, jos et pääse pumpulle.. Kysy työnantajaltasi, miten voitaisiin järjestää. Et ehkä jatkaisi kuin parisen kuukautta enää (tai vaikka imettäisitkin pidempään, päiväpumppailuja tuskin tarvitsee enää kauan), joten ei luulisi olevan iso juttu.

5

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän kolme