Tietääkö joku koska HPV-rokote tulee
rokoteohjelmaan? Tytär alkaa olla siinä iässä, että rokote pitäisi ottaa mutta rokote on hirveän kallis.
Kommentit (7)
Suomessa syntyy vuosittain noin 65 000 lasta, näistä puolet tyttöjä. Arvioidaan karkeasti, että vuosittain syntyneistä tytöistä (32 500) 160 saa HPV:n ja kohdunkaulansyövän. Tämän suuresti liioitellun tapahtuman todennäköisyys on: tat-ta-da-daa...
0,00492307692308
Ja kun oikeasti tuo 160 sairastunutta naista lasketaan kaikista yli 15-vuotiaista naisista, on HPV:n ja kohdunkaulansyövän osuminen kohdalle aivan naurettavan pieni todennäköisyys. Miksi rokottaisit lapsesi, kun et edes tiedä rokotteen pitkäaikaisvaikutuksista mitään?
Hyvän suojanhan siitä saa kohdunkaulan solumuutoksia vastaan. Ja nuorena harvemmin tulee papa-kokeita otettua.
kuin influenssa rokotteet. Itse olen rokotteita vastaan. Lapsille en antanut antaa tiettyjä pikkulasten rokotteita mutta tämä papilloomavirus rokote on oikeesti oikealla asialla. Joten itse pidän sitä oikeutettuna
"Suoraa tietoa rokotteen vaikutuksista syövän ilmaantuvuuteen ei ole. Kuinka paljon rokottaminen vaikuttaa esiasteiden kokonaismäärään, on vielä selvittämättä.
HPV -rokotteen merkitys on kuitenkin suurin niissä maissa, joissa ei ole kohdunkaulan syövän seulontaa tai mahdollisuutta aloittaa seulontoja. Tällaisia ovat tyypillisesti kehitysmaat.
Suomi sen sijaan kuuluu maailman alhaisimpiin kohdunkaulan ilmaantuvuuden maihin seulontojen ansiosta. Kohdunkaulan syöpään sairastui vuonna 2005 Suomessa vain 125 naista ja syöpäkuolemia tämä syöpätauti aiheutti alle 60, joista ainoastaan seitsemän alle 50-vuotiailla naisilla."
ja
"Kahdeksan kymmenestä ihmisistä saa HPV-infektion jossain elämänsä vaiheessa. Useimmiten se menee huomaamatta ohi, sillä yhdeksän kymmenestä paranee itsestään. Eniten infektioita ja solumuutoksia aiheuttavat HPV-tyypit 16 ja 18. Kaiken kaikkiaan on olemassa yli sata erilaista HPV-virusta."
"Seulonta on todistetusti tehokasta, sillä se on vähentänyt Suomessa kohdunkaulan syöpiä 80 prosenttia. Rokote ei korvaa seulontoja.
Rokotteella ei toistaiseksi ole havaittu olevan haittoja. Rokotteen suojasta tai haitoista, jotka ilmenevät yli viiden vuoden kuluttua, ei ole vielä tietoa."
Mitä järkeä?
Syöpäjärjestöjen www-sivut:
http://www.cancer.fi/syovanehkaisy/viruksetjabakteerit/papilloomavirus/…
miksi haluaisit ottaa tuon rokotteen tyttärellesi? Tuo vain minimaalisen suojan, jos sitäkään, eikä poista PAPA-kokeen tarvetta?