Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Trauma jäänyt nopeasta synnytyksestä... miten seuraava synnytys?

Vierailija
04.01.2013 |

Mut laitettiin ekassa synnytyksessä synnäriltä takaisin kotiin, koska kohdunkaula oli vasta sormelle auki. Synnytys lähti kuitenkin etenemään hyvin nopeasti jo kotona, avauduin kokonaan ja aloin jo ponnistaa. Kivut oli ihan käsittämättömät! Kun pääsin takaisin sairaalaan, vauva oli jo hyvän matkaa matkalla ulos, joten mitään kivunlievitystä en saanut. Jonkinasteiset traumat jäänyt tästä, koska pitkän aikaa synnytyksen jälkeen öisin ajatukset palasi niihin hetkiin, kun kärvistelin yksin kotona kipujen kans :( Nyt uudestaan raskaana, ja edellinen synnytys kummittelee mielessä. Mitenhän ehdin ajoissa sairaalaan? Onkohan toka synnytys edellistä nopeampi ja saanko tällä kertaa kivunlievitystä? Jne... Kokemuksia?

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
04.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

virallisesti syöksysynnytys vai etkö lähtenyt ajoissa uudelleen?



Jos oli syöksysynnytys, niin seuraavat tuppaavat kuulemma olemaan myös.

Vierailija
2/12 |
04.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei mulla ollut kolmas toista nopeampi, vähän hitaampi itse asiassa. Ja eivät olleet ollenkaan innokkaita laittamaan sairaalasta kotiin

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
04.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

neuvolaan ja pyydä sieltä lähete synnytyspelkopolille. Siellä saat vastaukset haluamiisi kysymyksiin ja meidän sype-polilla tehdään ihan konkreettisia sopimuksiakin.

Vierailija
4/12 |
04.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni alkoi heti tulla supistukset 5 min välein ja kun niitä oli tullut 3, eli aikaa oli mennyt yhteensä 10 minuuttia, aloin tehdä lähtöä. Kyllä sen heti tiesi, kun tosi oli kyseessä, vaikka sitä kovasti odotusaikana mietin, eihän jokaisesta parin supistuksen sarjasta voi ampaista matkaan.



Älä soita sairaalaan ja kysy voitko tulla, vaan soitat vasta matkalta ja ilmoitat, että nyt tullaan. Et suostu lähtemään sieltä jos synnytys on jo käynnissä.



Toinen ei välttämättä ole yhtään nopeampi. Itselläni sekä ensimmäinen että toinen oli alle 2 tuntia.



Kivunlievitykseen en osaa sanoa, en itse tarvinnut enkä halunnut.



Sulla on yksi huono kokemus taustalla, mutta se ei määrittele toista kokemusta! Eikä se toinen ainakaan paljoa huonommin voi synnytyksen kannalta mennä. Onnea matkaan!

Vierailija
5/12 |
04.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

että olin itse 9 cm auki kun sairaalaan päästiin, ei edes harkittu kotiinkäännyttämistä. ;)



t. 5

Vierailija
6/12 |
04.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla eka syntyi rytinällä kolmessa tunnissa, ponnistusvaihe 3 min. Repesin joka suuntaan ja minua tikattiin kauan. Toisesta menin sitten sairaalaan kun arvelin että tänään saattas syntyä. Papereissa oli kirjattu että edellinen synnytys oli nopea ja toive puudutuksesta. Synnytys kesti sitten lähes 8 tuntia, sain spinaalin ja kivuttoman synnytyksen. Lapsi isompi kuin edellinen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
04.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulle ei kukaan sairaalassa kommentoinut synnytystä mitenkään vaikka sanoin että traumat jäi. Sanottiin vaan että perusteet oli lähettää kotiin. Mietinkin että lähden tällä kertaa sairaalaan varmaan heti kun säännölliset supparit alkaa enkä kysele lupia. Jos ne yrittää käännyttää kotiin nostan hirveän metakan! Viimeks olin liian kiltti ja tottelin kätilöä ja lähdin kotiin, vaikka supistukset kiihtyi koko ajan ja alkoi olla jo tosi tuskaisia. Kätilö vannoi ja vakuutti, että ensimmäinen synnytys on aina hidas... no ei ollut. Ehkä meenkin tonne pelkopolille keskustelemaan, jos sieltä tosiaan sais jotain konkreettisia ohjeita ja jos ne vaikka kirjais jonnekin et edellinen synnytys oli tollanen.



Mäkin repesin aika pahasti, ehkä siks että ponnistin jo kotona kun ei kukaan ollut sanomassa millon saa alkaa ponnistaa.



Kiva kuulla että toinen synnytys ei välttämättä oo ekaa nopeampi!

Vierailija
8/12 |
04.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen toista kertaa raskaana ja mietin vain miten kerkeän sairaalaan. Pitäisi viedä lapsi ensiksi hoitoon ja sitten vielä syöksyä sairaalaan. Pelottaa myös, jos en taaskaan saa kivunlievitystä, lun viimeksi ei keretty antaa. Olin 8 cm auki lin saavuin vastaanotolle. Ajattelin lähteä heti ensimmäisestä supistuksesta no jospa sitä kerkeis :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
04.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta toinen synnytys oli 2 tuntia ensimmäistä pidempi :)

Vierailija
10/12 |
04.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

synnytystä,no se olikin sitten pitkittynyt,kolmannella kerralla ajattelin sen olevan jotain siltä väliltä ja se oli syöksy--kätilö pisti meidät kotiin,en suostunut lähtemään koska kivut olivat karmeat,no lapsi syntyi syöksyllä ulos.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
04.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

esikoisen synnytys oli sellainen, että kun tulin sairaalaan kätilö totesi, että olen kokonaan auki ja alettiin heti ponnistamaan. Kyse ei ollut mistään syöksysynnytyksestä, olin vain pärjännyt hyvin kotona, ja eka kun oli, niin pysyin niin pitkään kuin mahdollista kotona. Ponnistusvaihe oli kuitenkin tosi kamala, kun mitään kivunlievitystä enää en ehtinyt saada, ja lopulta vauva autettiin imukupilla syntymään. Yhteensä synnytys kesti n. 8 h.



Toisessa raskaudessa kerroin heti neuvolassa, että pelkään synnytystä, että milloin tiedän milloin lähteä sairaalaan, ja tällä kertaa haluan olla ajoissa sairaalassa, jotta voidaan miettiä jotain puudutusta. Kävin odotusaikana pelkopolilla. No, tämä toinen olikin huomattavasti rauhallisempi synnytys. Kun alkoi säännöllisesti supistella, niin aika pian kävin sairaalassa kääntymässä, mutta kun mitään ei ollut oikein tapahtunut palasin kotiin. Olisivat kuitenkin antaneet minun jäädä sairaalaankin, koska pelkopoli-käynnillä oli niin sovittu ja tiedoissani oli siitä merkinnät. Palattiin sitten sairaalaan muutaman tunnin päästä, ja synnytys eteni hyvin, mutta rauhallisesti, ja sain spinaalipuudutteen. Tämä toinen synnytys kesti n. 24h. Eli toka synnytys oli aivan erilainen kuin ensimmäinen, ja korjasi kyllä niitä ensimmäisen synnytyksen kamalia muistoja.

Vierailija
12/12 |
04.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kauanko olit kotona? Kauanko kesti ekasta käynnistä synnärillä siihen, että vauva syntyi?



Mulla eka synnytys kesti ekasta supistuksesta laskettuna 3h 15 minuuttia. Toka vesien menosta 1h40min, kolmas vesien menosta 2:05. Ekan ja tokan välillä 3 vuotta, tokan ja kolmannen 6 vuotta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä kuusi