raskausmahan painelu
vko rv 12 mahaa painella vahingossa niin että sikiö vahingoittuu?
Sain kotidopplerin lahjaksi, ja menin sillä sitten kuuntelemaan sydänääniä, mitään en kuullut ja painoin tosi kovaakin sillä mahaan kun netissä luki että on saanut ronskistikin painaa niin painoin ihan voimalla ja yritin saada kohtuakin tuntumaan sormiin ja ihan muilutin parilla sormilla mahaa, siis painoin kunnolla ja nyt sitten alamaha on kipeä häpyluun yläpuolelta ja tuli mieleen että olenko voinut murskata hennon vauvan tuolla runnomisella ja kovalla dopplerilla?
Voiko mahaa siis painaa liian kovaa jollain, sormilla tai dopplerilla?
Kommentit (15)
tuommoinen sormilla ja laitteilla runnomminen. Jotenkin sairaalloista.
nomä tiedän mutta kun yritin sillä dopplerilla niin kovin saada sitä sykettä kuuluviin ja ajattelin että jos painaa kovempaa ni ainakin kuuluu, no ei kuulunut enkä mä ajatellut että lasta voi sattua :(
ja sormilla siksi että yritin saada kiinni että missä se koko kohtu on :(
miksi luulet että täältä kysyn? koska en kehtaa muualtakaan.. :D
tuskin itse sikiötä olet voinut murskata, mitä tosta olisi voinut seurata olisi ollut istukan repeäminen ja keskenmeno. ja sen olisit huomannut kovista kivuista ja verenvuodoista jos näin olisi käynyt. eli tuskinpa teit vahinkoa, mutta koita ensi kerralla vähän varoivaisemmin tunnustella vatsaa. kuuluuko dopplerilla sydänäänet?
Dopplerilla kotona ihan siitä pimpinkarvojen rajalta, häpyluun ihan yläreunasta
T. 2 lasta kotidoppleroinut viikolta 11 alkaen
en saanut sykettä kuulumaan.. olisiko istukan repeämisjuttu ilmennyt heti? maha on kosketusarka juuri sieltä karvarajalta josta painelin kovasti.. jostain luin että tuon ikäinen sikiö on niin hento että jos tulee keskenmeno se tulee palasina ulos, ei kokonaisena koska menee matkalla rikki, siksi pelkään että se on murskautunut jos on niin hentoinen :(
En saanut ääniä kuuluviin, vain oman sykkeeni. Välillä pari sekunttia nopeaa jumputusta mutta se katosi heti. Minulla tosin on taaksepäin kallistunut kohtu, en tie voiko se vaikuttaa.. Ultrassa näin vauvan viikko sitten ja kaikki oli ok
Noin alkuraskaudessa kohtu on tosiaan vielä hyvin alhaalla ja lantioluiden suojassa, ei missään keskellä mahaa missä sen edes voisi saada käsien väliin murjottavaksi.
Kyllä kohdun lihasseinämät ja lapsivesi suojaavat pientä sikiötä, ajattele nyt että ihmisille sattuu pahempiakin vahinkoja, esim kaatuu kylpyammeessa tai joutuu autokolariin, tai isompi (pieni) lapsi tökkää vatsaa vahingossa turhan kovaa tms. Tällaisistakaan ei suinkaan seuraa automaattista keskenmenoa. Jos vauva olisi niin altis ja hauras kuin pelkäät, ei mikään raskaus kestäisi loppuun asti.
Se ettet saanut sydänääniä kuuluviin johtuu vain siitä että tähtäyksesi oli pielessä. Se vauva on niin pieni. Yritä olla huoleti ja odota neuvolaa. Siellä voit sitten vaikka pyytää vinkkiä omaan doppler-kuunteluun jatkossa.
antaa sen raskauden kehittyä rauhassa, jos nimittäin vauva on oikeasti toivottu. Kyllä ne sydänäänet riittävästi kuuluvat neuvolassa ja myöhemmillä viikoilla, jos on tarve. Onko sun tärkeämpi kuunnella aikaisia sydänääniä ja runnoa mahaa, vai antaa lapselle rauha kehittyä. Typerää turhamaisuutta tuollainen, edes teoriassa vahingoittaa vauvaa!
Kiitos vastauksista :)
Vähän helpotti. Juu en aio enää kokeilla noita sydänääniä moneen viikkoon, en ennenkuin ne kuuluvat ihan helpolla jos silloinkaan.. Mä varmaan vain innostuin.. ja olin utelias :) en ole enää..
Lapsi on erittäin toivottu ja saanut alkunsa niin helposti että tuntuu ettei tämä vain voi päättyä hyvin kun oli niin helppoa
ja sanottiin vaan että vauva on niin suojassa, ettei vahinkoa ole voinut tulla.
Et missään tapauksessa voi millään ei-terävällä esineellä painamalla aiheuttaa sikiölle vahinkoa. Hän on siellä kohdussa suojassa vahvan lihaksen suojissa veden ympäröimänä. Ajattele vaikka, että olisi jotain teollisuuden käyttämää supervahvaa kangasta pussi, ja sen sisällä piripintaan asti jotain geeliä, ja sen sisällä tomaatti. Vaikka kuinka yrittäisit rutistaa tomaattia rikki - ei onnistu!
Vähän sama juttu sikiöllä kohdussa.
***
Ja joo, noilla viikoilla aivan häpykarvojen rajalta, voi jopa vähän alaspäin suunnata sitä dopplerin anturia.
Mistä tuo alamahan arkuus sitten johtuu? Koko häpyluun se yläreuna on nyt kosketusarka ja kohtu tuntuu vihlovan :/ ärsytinkö mä sitä?
Sieltä karvarajasta mä yritin ääniä saada, luun päältä ja ihan alapuolelta mutta ei kuulunut :/ varmaan en vaan löytänyt kaveria
masusi tutkimisen
Hyvää joulua :)
mua potkastiin mahaan rv 11+0 ja vauva on kuulemma hyvin suojassa. neuvolan täti sanoi et pari naista kaatunut ihan vatsalleen loppu raskaudessa ja kaikki mennyt hyvin.
Mulla np-ultrassa täti runnoi alavatsan ihan mustelmille asti. Ei kyllä ollut mitään vaikutusta sikiöön. Ja ei, en ole lihava.
taidan olla ainut niin tyhmä joka tosiaan on tökkinyt mahaansa liian kovaa :(