Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä mieltä siitä, että kun ruotsin kielen keinotekoisen korkea asema luontaisesti heikkenee

Vierailija
02.01.2013 |

sille kuuluvalle tasolleen (ruotsinkielisiähän on vain 5%), sitä yritetään pakkokeinoin pönkittää mm. pakottamalla kaikki lapset jo ala-asteella opiskelemaan ruotsia ja tuputtamalla ruotsin kieltä kaikkiin mahdollisiin yhteyksiin, kuten hallituksen uudessa strategiassa vaaditaan?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

toivon että virallinen kaksikielisyys poistettaisiin maasta, ja pakkoruotsi kouluista. Ruotsinkieliset toki saisivat edelleen tietysti puhua ruotsia kuten vaikka somalinkieliset omaa kieltään, ja saisi heillä omia oppilaitoksiaankin olla, mutta enää muita ei rasitettaisi pakollisella ruotsin osaamisella. On helpompi kouluttaa vain se 5% vähemmistö osaamaan suomen kieltä.

Vierailija
2/5 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun Itä-Suomessa paikallisjuna kulkee Parikkalasta Savonlinnaan, kuulutukset sekä näyttöjen ja kylttien tekstit on RUOTSIKSI! Täysin absurdia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aivan kamala "virke"hirviö, hyi.



Eipä muuta.

Vierailija
4/5 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä oma äidinkielesi on? Aivan kamala "virke"hirviö, hyi.

Eipä muuta.

Vierailija
5/5 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä oma äidinkielesi on? Aivan kamala "virke"hirviö, hyi. Eipä muuta.

Olis se sitten suomi tai ruotsi. Opettajana (suomi) suorastaan häpeän tuota; tällaistako "tulosta" koululaitoksemme tekee?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi viisi