Miksi Nina Mikkonen on kertonut poikansa asbergerin oireyhtymästä
julkisesti? Luulisi, että hän haluaa varjella ihmisten käsitystä täydellisestä elämästään niin että hän pitäisi lapsensa vammaisuuden salassa millä hinnalla tahansa.
Kommentit (7)
Kysse PITÄISI ainakin olla myös lapsen ihmisoikeudesta, perusoikeudesta yksityisyyteen. Kenelläkään ei ole oikeutta kertoa toisesta ihmisestä tuollaisia asioita lehdissä ja telkkarissa. Sairaushistoria on pakko kertoa opettajille ja valikoiduille läheisille lapsen ympärillä, mutta sen kertominen kaikelle kansalle on ihmisoikeusrikkomus.
Sinänsä elämän täydellisyyteen se ei edes vaikuta. Munkin lapsella on asperger ja adhd ja meidän elämä on kyllä silti ihan täydellistä.
vai voiko elämä olla tuollaista lässyttämistä? toivoisin kyllä että minä ja mun mies puhuttaisiin toisillemme noin kauniisti.
voi noita poikia, mitä pikkuaikuisia, varsinkin nuorempi poika.
Minä ainakin.
Ja Nina Mikkonen ei juurikaan saa rahaa haastatteluista, niin että rahan takia hän ei sitä tee.
kaikkihan nekerromme lapsiemme sairauksista monille ihmisille. Minä ainakin.
Ja Nina Mikkonen ei juurikaan saa rahaa haastatteluista, niin että rahan takia hän ei sitä tee.
Aikuisen nuhasta ei saa työnantaja kertoa työkaverille, vaikka se olisi rairausloman syy. Miksi lapsen kohdalla sitten saisi? Ja vielä jostain sellaisesta, joka ei mene ohi, vaan säilyy. Onko toddella tarpeen että kun tuo poika. Ksvaa teiniksi, kaikki vastaantulijat, ystäväehdokkaat ja vihamiehet tietää, mikä sairaus hänellä on?
Asperger!