Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Talonrakennuksesta ja aikatauluista?

Vierailija
07.10.2012 |

Jos nyt rakentaisit ja olisit valuvaiheessa. Valun jälkeen jättäisitkö talveksi vain odottamaan ja jatkaisit keväällä, vai yrittäisitkö pakertaa rungon ennen talvea, jotta sitten voisi talvella ahertaa sisätöissä?



Pitkästä tavarasta tehdään, ei pakettia. Ja ihan itse.7

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
07.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

täältä vauvapalstaltako te rakennusneuvonne haette. Kai teillä on vastaava mestari (pakko olla) joka auttaisi tuossakin kysymyksessä?

Vierailija
2/6 |
07.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joten tottakai me osataan päätös tehdä itsekin. Mutta mä kyselen mielipiteitä, koska molemmissa vaihtoehdoissa on meille hyvät ja uhinot puolet ja haluan vähn nähdä, mitenm ne mlla ihmisillä painavat.



Ap.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
07.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta vastaan nyt kuitenkin, koska aihe koskettaa meitäkin.

Jos riittää taitoa ja tietoa, voi rungon kasata hyvin vielä nytkin. Mutta se täytyy olla ripeää toimintaa ja mielellään alle viikossa vesikatolla.



Jos on yhtään epävarmuutta, kannattaa valut peitellä hyvin ja jatkaa keväällä.



Meille aletaan pystyttämään runkoa viikon kuluttua. MUTTA meille sen tekee ammattilaiset ja saavat talon rungon+katon tehtyä n. viikossa. Hommat jatkuu sitte talven aikana sisätöillä.



Ihmettelen hiukan, miksi täällä tälläistä asiaa kyselet..? Yleensä hankitaan niin ammattitaitoinen vastaava mestari, että hän päättää koska ja miten rakennetaan, koska hän on myös siitä hommasta vastuussa.

Vierailija
4/6 |
07.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

runkoa keskellä talvea. Eipä se juuri kastunutkaan, ja loput kuivi pakkaspäivinä.

Vierailija
5/6 |
07.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän se lumi nyt vielä tule. Nelisen viikkoa tässä olisi aikaa. Tosin rungon tekoon menee ap: llä noin 2 viikkoa.



Joo, rungon voi toki tehdä talvellakin, mutta melkoine työhän siinä lumihangen keskellä on.



Ap miettii lähinnä seuraavia tekijöitä:



-Töiden hankaluus talvella joka tapauksessa ( lumi, kuljetukset, varastointi)

-raha-asiat - lainaa on toki nostettu vasta niin vähän, että koroilla ei ole merkitystä, mutta toki aikaisemmin valmistuva talo alkaisi tuottaakin aiemmin. Monta kuukautta aiemmin

- jos tekisi sisäplen valmiiksi, saisi heti keväällä tehdä ulkovuorin ja pihtyöt - muuten niihin pääsee vasta mylhään syksyllä.

- vapaa-aika. Talvella illat on pimeitä ja ne voisi viettää mukavamminkin. Toisaalta kesälläkin voisi sitten jo tehdä jotan muuta kivaa.

Vierailija
6/6 |
07.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kastella kaikki rakenteet - vesikaton saattte päälle n 2-3 kuukaudessa. En ottaisi riskiä.



Pakettitalo on suojassa viikossa- parissa joten eri juttu.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi neljä