Takaisinveto - lastenpuurossa todettiin liian suuri määrä okratoksiinia eli homemyrkkyä
Itu Biodyn Oy tekee Holle-lastenpuurosta takaisinvedon. Tuotetta ei ole enää vähittäisliikkeissä Suomessa, mutta erän parasta ennen -merkintä on 25.4.2013.
Lastenpuuron on todettu sisältävän okratoksiinia 1,1 nanogrammaa kiloa kohti. Raja-arvo on 0,5 nanogrammaa.
http://www.iltalehti.fi/ruoka/2012100516164309_ru.shtml
"Holle on sveitsiläinen, terveellisiä vauvanruokia vuodesta 1933 lähtien valmistava yritys. Hollelle aito, luonnonmukainen ravitsemus on yksi tärkeimmistä valmistuskriteereistä.Holle tarjoaa korkeatasoiset ja luonnonmukaisesti viljellyistä raaka-aineista valmistetut vauvan- ja lastenruokatuotteet."
https://www.hyvinvoinnin.fi/holle
Toisin sanoen, mihinkään ei voi luottaa....
Kommentit (4)
Eihän esim. normaali omenakaan kestä tummumatta sen jälkeen, kun siitä on haukattu pala. Nämä ulkomaiset, vahoilla ja myrkyillä terästetyt super-omenat muuttuvat korkeintaan vähän kellertäviksi sisältä mutta rakenne ei mene miksikään jne., vaikka kyseessä voi olla jopa vuoden vanha omena.
kuka on niin laiska, että ei keitä puuroa ihan itse tavallisista hiutaleista?
eli luomuviljellään.
Näitä myrkkyjä löytyy mistä tajansa luomuviljatuotteista,erona lastenruokiin on se että niitä sentään valvotaan tarkasti jolloin tuollaiset huomataan.
Mutta eihän näin saa sanoa, koska näin ei saa sanoa.