Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ovulaatiokivut lisääntyneet vanhempana, miksi?

Vierailija
14.10.2012 |

Tietääkö kukaan mistä tämä johtuu? Olen nyt 37. Kolmekymppisenä / synnytyksen jälkeen (30v) tämä ilmiö tapahtunut. Kaksikymppisenä en tuntenut tai huomannut mitään. Nyt joudun ottamaan särkylääkettäkin joskus.



Kohtalotovereita?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
14.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kipuna siis.

Kait noilla synnytyksillä on siihen osansa. Tiedäppä sitten onko iällä niinkään.



Itse nyt 25v.

Vierailija
2/6 |
14.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mullakin kovat ovulaatiokivut. hyvä puoli siinä on, että kuukautisten alku on helppo laskea =)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
14.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ennen raskauksia/synnytyksiä en tuntenut ovulaatiota millään tavoin. Nyt 28 vuotiaana kahden lapsen äitinä ihan mielettömät kivut ovulaatiopäivänä. Alkaa jomotuksella alaselässä ja lopulta tulee inhottavia vihlaisuja lantion alueella (ovat tosi kivuliaita). Päivässä menee ohi ja tasan 14 vrk päästä alkaa menkat.

Vierailija
4/6 |
14.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

syynä oviskipuihin endometrioosi.Kärsinyt kovista oviskivuista jo 5-6 vuotta ja nyt olen menossa jossain vaiheessa laparoskopiaan,jossa sitten tilanne selviää.Tuo kun meikäläisen kohdalla estää raskaantumisen :(

Menkkakipuja kun mulla ei ole ja vasta nyt alettu epäileen että olsi endoa munasarjoissa niin että sitä on siinä tulppana ettei pääse munasolu johtimeen...Mullakin vasta nyt vanhemmalla iällä alkanut tuo vaivaan.

Vierailija
5/6 |
14.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla yksi synnytys ja 3 keskenmenoa sen jälkeen. Jokaisen keskenmenon jälkeen oviskivut on vain pahentuneet. Itse asiassa tunnen jo kp n. 6 lähtien, kun follikkeli alkaa kasvaa, ja sitten lisääntyvänä kipuna ovispäivää kohden. Ikää 37 v.

Vierailija
6/6 |
14.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka kuukausi ja hänellä on diagnosoitu jotku rakkulat munasarjoissa jotka aiheuttaa kipua. Apukeino kuulema olisi e pillerien syönti, mutta hän ei nähnyt niillä vaivaan helpotuista. Ikää tädilläni 34 vuotta. 3 lasta löytyy ja nuo kivut tulleet jokunen vuosi sitten.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi viisi