onko tampereella yksityistä lääkäriä /asemaa, joka voisi tutkia epilepsian mahdollisuutta?
Meidän teini saa kohtauksia, jotka aikanaan on määritelty paniikkikohtauksiksi, mutta mua on alkanut pelottaa, että jos ne onkin epilepsiaa. Lapsen omat kuvaukset kohtauksista on aika hataria. Kuulemma tuntuu että olisi kapseliss,a johon muut ei pääse, tai että "maailma menee liian nopeasti". Aikaisemmin ne oli selvemmin paniikkikohtausmaisia. Nyt sanoo myös, ettei täysin muista mitä niiden aikana tapahtuu, eikä pysty liikkumaan niiden aikana.
Mut en tiedä, kun voi olla, että teini itse liioittelee. Sillä on sellainen taipumus.
En haluaisi lähteä terveyskeskuksen kautta liikkeelle, kun a) siihen menee taas vuosia ja b) siellä on toinen vaikava-aiheinen selvittely käynnissä ja pian ne luulee, että meillä on luulotauti. Missä ne toki voivat olla ihan oikeassakin.
Kommentit (6)
Jos haluat lähteä liikkeelle yksityiseltä puolen, niin suosittelen Mikael Raisioo Mehiläisestä. Hän on töissä lasten epilepsiapuolella, ja osaa varmasti hoitaa teidät jatkotutkimuksiin jos on tarvetta. Toinen on Outi Saarenpää-Heikkilä, mutta en tiedä ottaako hän enää yksityisesti vastaan.
tietääkö kukaan, noko missään niitä sähkökäyrämittareita?
tietääkö kukaan, noko missään niitä sähkökäyrämittareita?
Saatte lähetteen julkiselle puolen, jos tarvetta on.
Lapset ainakin tykkäää, teineistä en ole ihan varma :-) Mutta 16-vuotiaaksi asti sitä ollaan kuitenkin lastenpuolen asiakkaita. Jos aihetta tarkempiin tutkimuksiin on, niin ne tehdään Taysissa.
Oli epilepsia epäily ja päästiin tutkimuksiin 2 kuukaudessa julkisella puolella, mielestäni sika nopea aikataulu. Lapsi todettiin terveeksi :)
Yksityisestä puolesta en osaa sanoa. Julkiseen olin todella tyytyväinen.