Kysely kirjojen ostamisesta (linkki)
Hei,
olen Marko Rumbin ja opiskelen mainontaa Turun taideakatemiassa. Teen lopputyönäni tutkimuksen kirjonen ostamisesta, ja sitä varten olen laatinut kyselyn, johon vastaamiseen menee 10–15 minuuttia vastauksistasi riippuen.
Vastaajien kesken arvotaan kolme kappaletta keväällä 2013 ilmestyvää Susikoiran aika -romaania.
Toivottavasti ehdit auttaa.
http://www.webropolsurveys.com/S/DB21CCFBB1AB4884.par
Kommentit (15)
on brittiläisen esikoiskirjailija Peter Higginsin romaani. Kirjasta on lisätietoa itse kyselyssä.
Marko
ja monessa kohtaa puuttui sopiva vaihtoehto.
Ensinnäkin tietoa kirjoista saa myös ammattilehdistä ja aikakauslehdistä, ei vain sanomalehdistä. Kirjastossa voi käydä myös harvemmin kuin kerran kuussa, esim. työaikana kerran kolmessa kuussa mutta loma-aikoina kerran viikossa. Kympistä puuttui ostopäätösvaihtoehto: Olin lukenut kirjan jo aiemmin ja olin päättänyt ostaa sen kaverille lahjaksi, koska tiesin sen olevan hyvä. Kasista puuttui kokonaan kierrätys: ystäväpiirissäni on tapana laittaa hyviä kirjoja kiertoon niin, että jos kirja on ollut hintava, siitä sitten maksetaan vähän. Ja lopuksi tuon ikäjakauman pitäisi olla 10-24, 24-44, 44-65, yli 65.
Miksi runot oli rajattu pois? Nekin ovat fiktiivistä kaunokirjallisuutta ja niidenkin aihepiiri voi käsitellä fantasiaa, scifiä, kauhua jne. Jos runous olisi laskettu mukaan, olisivat kirjahankintani tuplaantuneet tuossa kyselyssä.
Kiitos runsaista kommenteista! Kyselyä olisi pitänyt ehtiä testauttamaan enemmän, mutta kiire painoi päälle.
Suomen kirjakauppaliiitto tekee muutaman vuoden välein paljon kattavamman Suomi lukee -kyselyn, ja oman kyselyni on tarkoitus suhteutua siihen, mutta ei vastata sitä, siksi suppea aihepiiri.
Runot jäivät pois siksi, että kustantajien tilastoissa kaunokirjallisuus on jaettu erikseen proosaan sekä runoihin ja näytelmiin. Kansisuunnittelun kannalta niissä ei kylläkään ole niin paljon eroa.
Ja totta, ammattilehdet jäivät pois, en ottanut huomioon ammattilaisnäkökulmaa. (Alunperin piti tehdä erillinen kysely alan ammattilaisille, mutta AMK-tason tutkimukseksi kokonaisuus olisi ollut liian laaja.)
Kirjastoa kysyin kuriositeettina lähinnä siksi, että Suomi lukee -tutkimuksessa oli todettu, että ihmiset, jotka ostavat paljon kirjoja, käyvät myös paljon kirjastossa. Alun perin kyselyssä oli myös kysymyksiä kirjojen lainaamisesta, mutta kysely venyi niin pitkäksi, että päätin rajata ne pois.
Kiitos silti vielä kerran, että jaksoit nähdä näin paljon vaivaa.
Marko
Olen kirjojen suurkuluttaja, mutta ostan ne omasta kaupasta :)
Ei haittaa, vaikka olisit alalla, mukana on myös sellaisia kysymyksiä, joissa ei ole väliä, ostaako vuodessa yhden vai sata kirjaa.
Marko, kova tsemppi päällä, että saisin tarpeeksi vastauksia :-) (Ja ei, tämä ei ole ainoa paikka, jossa koetan kyselystä kertoa.)
Niin älkää nyt laittako niitä sirkkejä ja vasaroita kanteen. Sen perusteella kirjaa vaikuttaa poliittiselta thrilleriltä.
Kerron mielipiteen eteenpäin kustantajalle :-)
Marko
Kiitos kaikille tähän mennessä vastanneille!
Kyselyssä ei tosiaan ole vapaita kenttiä, mutta tähänkin voi kommentoida, kerään kaikki – myös ja erityisesti negatiiviset – talteen.
Niin älkää nyt laittako niitä sirkkejä ja vasaroita kanteen. Sen perusteella kirjaa vaikuttaa poliittiselta thrilleriltä.
Tulee heti mieleen joku natsi-neukku-tarina, vaikka kirja vaikuttikin esittelyn perusteella lähinnä fantasialta.
Ihan kamalaa olla ikäryhmää 45-65... Kyynel.
Joo ne kannet oli vähän blääh kaikki,just joku neuvostoliitto tulee vaan mieleen
Vastasin tähän kyselyyn eilen, ja mielelläni sanoisin pari asiaa kansivaihtoehdoista. Tosiaan tuo sirppi ja vasara -yhdistelmä jäi minullakin viimeiselle sijalle, mutta myös ne naamakuvat ihmetyttivät kovasti. Jos laitatte niistä kuvista kumman hyvänsä, niin teillä saattaa olla edessä melkoinen paskamyrsky. Kuvat ovat lähes suoria kopioita Emily the Strange sarjakuvan joistakin osista, joten suosittelen harkitsemaan kahdesti. Kaikella ystävyydellä.
Vaikka kyselyssä ei vapaita kenttiä ollutkaan, laitan kaiken muuta kautta tulleen palautteen eteenpäin. Kiitos!
Marko
Olisi kivaa, jos olis edes pientä tietoa siitä...