Iris, Ester, Artur, Alisa ja ..? Eli kuopuspojalle nimi haussa!
Kommentit (30)
Aloitus tarkoitti, että mikä sopisi sisarusparven jatkoksi. Sori jos ilmaisin epäselvästi.
-2-
Näin rautalangasta tyhmimmällekin väännettynä eli ap varmaankin etsii suon sisarusparven nuorimmaiselle nimeä.
Minusta sopisi esim. Oskar.
?
sopisi mielestäni hyvin. Samoin Ivar.
Lukas
Eliel
Herman
Oskar
Matias
Evert
Elis
Amos
Aloitus tarkoitti, että mikä sopisi sisarusparven jatkoksi. Sori jos ilmaisin epäselvästi. -2-
peruskoulun keskeyttäneitä wt-mammoja joilla on ellei lukihäiriö, niin luetun ymmärtämisessä pahasti vikaa.
Ihanat nimet teidän lapsilla AP!
Mun ehdotus Kasper/Jasper.
Minusta Iris ja Elis ovat vaan niin ihana nimipari. Tai Iiris ja Eelis, jos haluaa niin.
Aloitus tarkoitti, että mikä sopisi sisarusparven jatkoksi. Sori jos ilmaisin epäselvästi. -2-
Oskar tähän mennessä ollut mieleisin :)
Ivarista tykkään myös, mies ei niinkään.
Lukaksia, E(e)liksiä, Eliaksia ja Matiaksia on suvussa, naapurustossa ja muussa lähipiirissä jo niin monta, että ei niitä.
-ap-
Anton
Niklas
Amos
Elmeri
Mats
Mateo
Juhani/Johan
Magnus
Olavi
Teo
Toisaalta olisi kiva, jos nuorimmankin nimi alkaisi vokaalilla, vaikka onhan noita kauniita konsonanttialkuisiakin.
Jos olisi tullut vielä poika, hän olisi ollut Allan.
Tykkään myös nimistä Alarik ja Rurik.
Emil, tuli heti mieleen näistä muista nimistä, samantyylinen muodoltaan ja soinniltaan, sopii ehdottomasti jonon jatkeeksi :)
Sopisiko jatkoksi esim. Emmet? :)
eikö nuo jo riittäis, oli miten puoliruåttalaisia tahansa
Oskar, Oliver, Elmer, Alvar näistä nyt ensi kuulemalta vahvimmilla..
Emil ja Anton (+ muutama muukin joita ehdotitte) on kivoja nimiä myös, mutta jotenkin ehkä liian "pehmeitä" meidän sarjaan, kun kaikilla muilla on nimessä joko tuo r tai s tai molemmat.
Linkitin miehelle työsähköpostiin tän ketjun :D, saa hänkin sielä luppoajalla mietiskellä ja makustella.. On krantumpi nimien suhteen kuin minä, oon aika varma ettei hänelle mene läpi kuin tuo Oskar. Joka onkin aivan ihana (vauva just tissillä tässä sylissäni ja nyt kun tapitan häntä, niin alkoi oikeastaan näyttää aika paljon Oskarilta jo ;)
Ja sille yhdelle vastaajalle.. Näitä "Pentuja" on meille ihan sopivasti :)
?