Mitä mieltä tällaisesta luokion opesta ?
Muutenkin kaikkien inhoama, vittumainen vanha kääkkä. Mutta tässä yhtenä päivänä luokkaan tuli vaihto-oppilas, joka meni isäntäperheen teinin viereen istumaan. Ope tulee luokkaan ja alkaa huutamaan "kuka sinöä olet ja mitä sinä siinä istut " Oppilas enkuksi "sorry I speaqk only english" ja ämmä vaan huutaa uudelleen (SUOMEKSI) että mene tuonne taakse istumaan ja osoittelee sormella ja kysyy SUOMEKSI "Kuka sinä olet" jen Lopputuloksena ujo vaihto-oppilas istuu yksi luokan takana ja opetus on suomeksi
Kommentit (6)
sit sä heräsit ja päästit kissan ulos
mutta kait nyt lukion opettaja osaa sen verran enkkua että kysyy ENKUKSI kuka sinä olet jne jen
Ja miksi ajoi oppilaan pois ainoan kaverinsa vierestä, kaverin joka olisi voinut kääntää oppituntia (mitä tulee läksyksi ja mitä pitää tehdä tunnilla...)
Ihme ope, kait te KERROITTE REHTORILLE !!!
ainakin meidän lukiossa on kiellettyä simultaanitulkata opetusta tunnin aikana, se häiritsee muiden oppimista. Opettajilta ei edellytetä vieraiden kielten puhumista kuin kyseisen kielen tunnilla, sillä vaihto-oppilas on siellä "ylimääräinen", ei se ope.
Rehtorille voi kertoa, että opettaja ei tiennyt vaihto-oppilaan tulosta tunnilleen ja silloin varmaan keskustellaan siitä, miksi opettajaa ei ole etukäteen informoitu ja onko kyseessä edes virallinen vaihto-oppilas.
Kannattaa muistaa, että Suomessa on ollut näitä kouluampumisia ja jokaisen opettajan velvollisuus on tarkistaa epäilyttävät henkilöt. Ei ole kerta eikä kaksi kun jonkun kaveri on tullut esittämään vaihto-oppilasta ja luokka on tietämättömän open kustannuksella saanut hyvät naurut.
Sijaiselle voi hyvinkin käydä niin, ettei ihan tarkkaan tiedä, ketä luokassa istuu.
Mutta miten on mahdollista, että vakituinen ei muka tiennyt mitään vaihto-oppilaasta?
Jos näin todella oli, joku mättää pahasti siinä koulussa, eikä se opettaja ole ainoa syyllinen.
Se pitäisi olla meille kaikille selvää, että Suomen kouluissa opetus on suomeksi, poikkeuksena vain jotkut erikoiskoulut.
Ei virkamiehiltä, myöskään opettajilta yleisesti vaadita minkään vieraan kielen osaamista, vain ns. virkamiesruotsi on pakollinen.
Vanhempi polvi ei ole edes omina kouluaikoina lukenut englantia vaan saksaa.
Ensinnäkin aivan liioiteltu kirjoitus.
ja ainakin meidän koulun vaihto-oppilaat on opastettu esittelemään itsensä suomeksi.