Kuinka usein vanhempasi tapaavat kumppanisi vanhemmat?
Kommentit (21)
Me olemme olleet yhdessä 3 vuotta ja tavattu toistemme vanhemmat. Vanhemmat asuvat eri puolilla Suomea, siksi eivät ole tavanneet.
lasten syntymäpäivillä. Omat vanhempani asuvat 400km:n päässä joten en minäkään kovin usein heitä näe.
eikä välttämättä tule tapaamaankaan ellei sit 16 vuoden päästä lapselle järkätä ylioppilasjuhlia tai vietetä lapsen häitä reilu kahenkymmenen vuoden päästä.
Lapsiemme synttäreillä + varmaan jouluna + joskus muutoin. Ovat siis käyneet toistensa mökeillä ja vievät joulukukat toisilleen yms.
kesäaikaan useammin kuin talvella ja usein kutsumme molemmat meille viikonloppuisin syömään.
Asuvat Suomen vastakkaisilla puolilla. Miksi heidän pitäisikään erityisesti seurustella keskenään?
vuodessa. Pääsääntöisesti silloin, kun meillä on jotkut juhlat. Entisen mieheni kanssa olin 10 vuotta ja vanhempamme eivät koskaan tavanneet. Ei ollut mitään syytä ja olimme sitä mieltä, että heillä ei kuitenkaan olisi ollut mitään yhteistä.
Asuvat muutaman sadan metrin päässä toisistaan, joten näkevät milloin missäkin kylillä ( asuvat siis kylläkin Helsingissä). Ja ihan kaikissa kissanristiäisissä.
vanhempani asuvat Suomessa ja me avomieheni kotimaassa. äitini ei enää halua matkustaa ulkomaille, joten vanhempani eivät tule meitä tänne katsomaan, jolloin olisi mahdollisuus tavata miehen vanhemmatkin.
esikoisemme ristiäisissä. Paikalla oli siis isäni hänen silloisen naisystävän kanssa, äitini hänen miesystävänsä kanssa ja mieheni äiti miesystävänsä kanssa. Miehen isää ei ole kukaan sukulaiseni tavannut.
Miehen suku asuu toisella puolella Eurooppaa kuin omani, eikä yhteistä kieltäkään heillä ole.
Mutta ihan varmasti seuraavan kerran, kun mieheni sukulaisia tulee meille kylään, koitetaan järjestää laajempikin sukulaistapaaminen. Halua siis tutustua on, mutta käytännössä se on hankalaa.
välimatkaa on, ei olla samalla mantereella, ja omat vanhempani eivät enää matkustele.
saattoivat nähdä kerran viikossa. Nykyään asumme kaikki kaukana toisistamme ja vanhempamme ovat tainneet nähdä toisensa viimeksi meidän häissä??
Tapasivat pari kertaa, kun mieheni vanhemmat olivat vielä siinä kunnossa että pystyivät. Nyt toinen heistä on kuollut ja toinen vihanneksena vanhainkodissa.
En keksi mitään tilaisuutta mikä kiinnostaisi molempia niin paljon että vaivautuisivat uudestaan paikalle samaan aikaan.
Välimatkaa on 150 km eikä meillä ole lapsia, joten mitään sukujuhliakaan ei koskaan ole. Eipä heillä mitään yhteistä muutenkaan olisi, joten eivät ole kiinnostuneita toistensa seurasta tai kuulumisista.
Kihlajaisissa, häissämme ja lasten ristiäisissä. Miehen toiveesta kutsutaan eri aikaan lastemme synttäreille. Ovat hyvin erilaisia ihmisiä, mutta toiset yrittäjiä ja toiset akateemisia, jos heitä noin voi luokitella. Samassa kaupungissa asutaan.
anoppi ja mun vanhemmat tapaavat muutaman kerran vuodessa. Me asutaan anopin kanssa samalla paikkakunnalla, mun vanhemmat asuvat kaukana. Mutta aina kun käyvät meillä, kutsuvat anopin käymään. Anoppi ja äitini ovat myös käyneet pari kertaa risteilyllä lastemme kanssa yhdessä.
anoppi ja mun vanhemmat tapaavat muutaman kerran vuodessa. Me asutaan anopin kanssa samalla paikkakunnalla, mun vanhemmat asuvat kaukana. Mutta aina kun käyvät meillä, kutsuvat anopin käymään. Anoppi ja äitini ovat myös käyneet pari kertaa risteilyllä lastemme kanssa yhdessä.
appivanhempani kahdesti, isäni ei koskaan eikä varmasti tapaakaan.