Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

opintopisteet

Vierailija
12.08.2012 |

Kuinka monta opintopistettä ehtii suorittaa vuodessa? Teen avoimen yliopiston kautta hum.kand. tutkintoa...



Omista yliopisto-opinnoistani on KAUAN, silloin oli opintoviikot käytössä....

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
12.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

lukukaudessa.

Vierailija
2/6 |
12.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska teen itse minimimäärän, käyn töissä enkä halua vetää itseäni piippuun. Varmaan 60-80 op:ta on realistista suorittaa. Riippuu varmaan kovasti kursseista ja niiden sisällöstäkin. Joskus 5 op saa suht helposti kun taas jonkun toisen kurssin 2 op voi olla työn ja tuskan takana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
12.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varsinkin avoimessa kun kaikki kurssit ei suinkaan mene koko ajan. Kannattaa siis ihan lähteä siitä, etttä katsoo mitä on tyrkyllä ja tekee itselleen lukujärjestyksen. Js teillä järjestetään kirjallisia tenttejä niin niitä sit yksi kuukaudessa kurssien lisäksi.



Meidän laitoksella opintoviikot muutettiin opintopisteiksi niin että 1,5 opintoviikkoa oli yksi opinintopiste. Joillain laitoksilla olen kuullut käytetyn myös 1,2 tai 1,8 kertoimia. Tietty siitä on jo aikaa ja taso on vakiintunut johonkin vähän sinne päin, mutta tuota nyt voit käyttää miettiessäsi, mikä nykyisten pisteiden sude siihen, mitä aikoinaan opiskelit opintoviikkoina, voisi olla.

Vierailija
4/6 |
12.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvällä säkällä voit saada nopeastikin opintopisteitä ja huonolla säkällä saatat joutua odottamaan vuoden, että pääset osallistumaan jollekin tietylle kurssille ja jatkamaan eteenpäin.



Jotkut kurssit saattavat olla myös joskus niin nopeasti täynnä, että et enää mahdu mukaan jos vähän kauemmin jäät miettimään.



Kolmanneksi vielä se, että jos teet töitä ja sinulla on pieniä lapsia, niin varaudu siihen, että aikaa tulee menemään.



Joskus myös kurssikirjoja voi olla hankala saada ja joutuu tilaamaan ulkomailta.

Vierailija
5/6 |
12.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

45 ylöspäin lasketaan päätoimiseksi opiskelijaksi.

Vierailija
6/6 |
12.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja lapset alaluokilla koulussa silloin. Jostakin vain sitä virtaa riitti. :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi yksi