Kotikokit apua tarvitaan!
Huomenna aijon laittaa muulle perheelle lasagnea. Itse en lihaa syö (paitsi kalaa) yleensä olen tehnyt itselleni kasvislasagnen, mutta nyt välttelen vaaleaa leipää, pastaa ja viljoja yleensäkkin vatsakipujen takia.
Mitä siis laittaisin itselleni ruoaksi?
kaapista löytyy ainakin:
herkkusieniä
porkkanoita
kesäkurpitsaa
tonnikalaa
kalapuikkoja
pakastepinaattia
kermaa
aurajuustoa
raejuustoa
tomaattimurskaa
vaikka kalapuikkojen kanssa joku kasviskastike tms. auttakaa!!!
Kommentit (4)
jos kaapista löytyy ainakin:
herkkusieniä
porkkanoita
kesäkurpitsaa
tonnikalaa
kalapuikkoja
pakastepinaattia
kermaa
aurajuustoa
raejuustoa
tomaattimurskaa
Niin tee esim. kasvispaistos itsellesi. Se näyttäisi suht samalle kuin muun perheen ruoka. Pilko herkkusienet, kesäkurpitsa ja porkkanat viipaleiksi ja kasaa kerroksittain vuokaan. Kerrosten väliin aurajuustoa ja raejuustoa sekä mausteita ja tomaattimurskaa, johon lorautat vähän kermaa sekaan.
Tai sitten teet pataa pilkkomalla kasvikset, paistamalla ne pannulla ja lisäämällä lopuksi joukkoon tomaattimurskan ja tonnikalan. Tarjoillessa sekaan sitä raejuustoa.
* Täytetty kesäkurpitsa (koverra kurpitsa kupiksi ja täytä vaikka tonnikalalla ja auralla
*Kasvissosekeitto porkkanasta ja kurpitsasta, päälle raejuustoa tai auraa
*Pinaattikeitto
*Aura-tomaattikastike, kalapuikkoja ja haudutettuja kasviksia
*Kasvispastaa ja kalapuikkoja kermakastikkeella (porkkanasta ja k.kurpitsasta vetelet kuorimaveitsellä ohuita pitkiä siivuja ja sitten keität ne)
*Kasvislasagne ilman pastaa, eli teet kesäkurpitsasta levyjä täytekerrosten väliin.
ja sitten kesäkurpista-porkkanahöystöä tms.
tain uunissa teet kesäkurpitsaa, koverrat sen ja täytät tonnikala-tom.murska-sienisekoituksella ja päälle juustoa.