Siis miksi pillimehu on niin paha asia?
Puistossa tänään joku paheksui, kun äidit juottaa lapsilleen pillimehuja (luuli etten minä juota, kun sattumalta oli maitotetra mukana). Olen ennenkin kuullut, että äidit varjelee lapsiaan viimeiseen asti, että eivät tietäisi, että pillimehuja on edes olemassa. Ja sehän on vaan mehua tetrassa.
Voisko joku avat mulle, että miksi just pillimehu on kaiken pahan alku ja juuri? Miksi kunnon äidit eivät laita lapselleen mehuja puistoeväiksi?
Kommentit (16)
Meillä juodaan sokeroimatonta pillimehua.
Varmaan siksi koska mehut pilaa hampaat. Vesi on hyvä janojuoma myös lapselle.
En tosiaan antaisi janojuomaksi. Erityistilisuuksissa sillin tällöin.
Siis sokeroidut mehut on yleisesti ei-suositeltuja.
Mutta me juodaan niitä välillä etenkin näin kesällä. Meillä syödään jäätelöäkin paljon.
6 sokeripalan määrää vastaava sokerimäärä. Ei siis mitenkään terveellistä... samat sokerit on tietysti muissakin valmismehuissa.
Muttei mun mielestä kyllä eväitten kanssa tarvi vettä juoda. Pillimehuna myydään täysmehujakin, sellainen on ihan hyvä eväsjuoma.
meillä mehut herkkua herkkupäivänä. Vettä ja maitoo lapsille!
se kai on syynä. Itsekin mieluiten annan pillitäysmehua tai pillimaitoa, mutta toisinaan tavallista pillimehuakin. En ole hysteerinen sentään.
Hampaiden kannalta on pahin se, että pillimehua tai mitä muuta tahansa makeaa nauttii jatkuvasti ilman taukoa pitkän aikaa. Siksi meillä pillimehu ja muu makea annetaan ruokailun yhteydessä ja mehu juodaan kerralla loppuun. Sitten ksylitolpastilli päälle niin ei tule happohyökkäyksistä ongelmaa.
Muttei mun mielestä kyllä eväitten kanssa tarvi vettä juoda. Pillimehuna myydään täysmehujakin, sellainen on ihan hyvä eväsjuoma.
Miksi kunnon äidit eivät laita lapselleen mehuja puistoeväiksi?
Silloin tällöin saavat. juurikin sen takia, että kahteen desiin on ympätty niin paljon sokeria.
Vettä tai pillimaitoa mäkin suosin reissussa, jopa jo näiden 9v ja 11 vuotiaiden kanssa.. kun ne jois mieluummin Juissia.
ysi veekin säpsähti, kun näki kerran vertailun, että paljonkin mehuissa/limuissa on sokeria. Tuli ihan hyvään saumaan, sen jälkeen vesikin taas maistui paremmalta.
mutta jos siihen mehuun lisää pikkasen tärkkelystä (=lisää sokeria) ja keittää siitä kiisselin, niin sitten se onkin hirmu terveellistä, vai mitä? Tavallisessa pillimehussa ja täysmehussa on tosiaan yhtä paljon sokeria ja c-vitamiinia, toisessa lisättynä ja toisessa luonnostaan.
Ihmettelen miksi taaperolle täytyy tunkea mehua, kakkia, suolakeksekä, kakkua jne. Tai jotkut jopa 9 kk vauvalle.