Omistusasunto ja kosteusvaurioepäily!!!! Apua/neuvoa kaipailen!
Ostimme asunnon kohta 1,5v sitten ja nyt epäilen kostausvauriota/hometta.
Olen ymmärtänyt, että edelliset asukkaat (tehneet remontin kylppärissä ja vessassa) ovat vastuussa kahteen vuoteen poismuuttonsa jälkeen kyseisistä vaurioista.
Kysymys kuuluukin nyt. Hankinko itse jonkin tutkimaan asiaan omalla kustannuksellani vai kuuluuko taloyhtiön hankkia tutkijan tänne ja maksaa se??????
Mitä jos
Olisin todella kiitollinen jos jollakulla olisi neuvoja antaa tässä asiassa, miten toimia ja keneen ottaa yhteyttä!
Asumme Helsingissä!
Kiitos jos etukäteen!
Kommentit (5)
Valitettavasti en osaa neuvoa muuta kuin, että sinuna ottaisin yhteyttä isännöitsijään ja kysyisin häneltä neuvoa asiaan.
Mutta minua jäi kiinnostamaan, että mikä on saanut epäilyksesi heräämään? Onko teillä oireita vai onko kylppärissä jotain mikä antaa aihetta epäillä kosteusvauriota?
nore:
Valitettavasti en osaa neuvoa muuta kuin, että sinuna ottaisin yhteyttä isännöitsijään ja kysyisin häneltä neuvoa asiaan.Mutta minua jäi kiinnostamaan, että mikä on saanut epäilyksesi heräämään? Onko teillä oireita vai onko kylppärissä jotain mikä antaa aihetta epäillä kosteusvauriota?
Kiitos nore vastauksesta. Täytyy ottaa yhteyttä isännöitsijään ja yrittää sitä kautta vaikka hän onkin aika saamaton tyyppi.
Muutettauamme tänne on poika sairastellut alvariinsa ja myös minä. Samanlaisia tauteja (ylähengitystieinfetioita) oli minulla ennen pojan syntymää kun asuimme asunnossa jonka kylppärissä oli hometta. Myös silmäoireita on, kurkun kerheutta ja äänen käheyttä. Kaikki oireet ovat pikku hiljaa pahentuneet muuton jälkeen. Miehenikin on sairastellut monen monta " flunssaa" vaikka ennen ollut todella terve (tyyliin 1 flunssa / 2 vuotta)
Nyt vessassakin (erillinen) haisee kummalliselle mielestäni ummehtuneelle. Haju jatkuu siivouksen jälkeen ja myös hajulukon putsauksen jälkeen. Myös kylppärissä on kaadot tehty päin huitsin nevadaa. Lattiakaivon edessä selvä kuoppa johon vesi kerääntyy vaikka vedät lastalla koko lattian. Lastalla saa kuivata vielä parin tuntia suihkun jälkeen.
Ajattelin tutkituttaa asian koska poikani sairastaa astmaa enkä halua hänelle mitään ongelmia sen suhteen tulevaisuudessa. Juttelin asiasta lääkärin kanssa ja hän kertoi, että minä varsinkin joka on altistunut homeelle tulee aina altitumaan herkemmin homeelle, pölylle ym:lle.
Olisin kiitollinen jos jollakulla olisi tarkempia tietoja tuosta kustannuspuolesta.
Tässä jotain mutu tuntumaa taloyhtiön hallituksessa istuneena...
Yhtiöjärjestyksen mukaan kosteusvaurioasioissa taloyhtiö vastaa korjauksista vesieristeeseen saakka. Eli käytännössä näin:
Jos epäilet kosteutta kylpyhuoneessa, ota välittömästi yhteyttä isännöitsijään. He tilaavat jonkun mittaamaan kosteudet. Jos kosteutta löytyy, taloyhtiö on velvollinen korvaamaan entisen kylpyhuoneen esim. laattojen purun, kosteusmittaukset, vesieristeen ja monissa yhtiössä on päätös " peruskuntoon" asettamisesta. Eli käytännössä muovimatot lattiaan ja seiniin. Mikäli asukas haluaa esim. laatat seiniin ja lattioiden, hänen maksettavakseen näiden asennus ja hankinta.
Meillä kosteusvauriokulut meni näin:
Taloyhtiön piikkiin meni kosteuden kartoitus, kylpyhuoneen laattojen purku, lattian hionta ja vesieriste. Koska halusimme laatat lattiaan ja seinään (olisimme saaneet ilman kuluja muovipinnoitteet lattiaan ja seiniin), ostimme laatat itse ja maksoimme remonttifirmalle työstä aiheutuneet kulut liittyen laattojen kiinnittämiseen. Samalla asensivat lattialämmityksen, jonka maksoimme itse.
Eli nyt soittamaan pikaisesti isännöitsijälle, niin pääsevät tutkimaan kylpyhuonettanne. Toivottavasti tästä oli hyötyä.
nuo taloyhtiön vastuuasiat eivät ole aivan noin yksioikoisia.
Meillä tehtiin kylpyhuoneremontti, koska lattiakaivon ympärillä oli kosteutta. Päätimme saman tien tehdä täydellisen remontin. Vastasimme itse vanhan lattian purkamisesta, taloyhtiön piikkiin meni lattian piikkaaminen kaivon ympäriltä, uuden kaivon asentaminen ja lattian vesieristys, koska lattiassa ei ollut aikaisemmin minkäänlaista vesieristettä. Seinälaattojen alta sen sijaan löytyi seinistä muovimatto, jonka katsottiin toimineen vesieristeenä sen aikaisten määräysten mukaisesti. Näin ollen taloyhtiö ei korvannut seiniin uutta vesieristettä, koska sellainen oli ollut jo olemassa, joten kustansimme seinien eristyksen itse. Pintamateriaalit (laatat, laastit, sauma-aineet) tulivat myös itse maksettaviksi. Eli käytännössä taloyhtiö vastasi rakenteista vesieristykseen asti, kaikki mikä sen päälle tuli, jäi meidän itse maksettavaksemme.
Mutta asiaa kannattaa tosiaan selvitellä isännöitsijän kautta ja tuo asunnon myyjän vastuukin kannattaa selvittää esim. kiinteistövälittäjän kautta, mikäli sellaista on aikoinaan kaupassa käytetty.
Kun asunnon ostamisesta on jo tuon verran aikaa, se ei välttämättä ole ihan helppoa. Virheen eli kosteusvaurion on myös oltava merkittävä ja sellainen, ettei teidän olisi pitänyt sitä huomata ennen kaupantekoa, jotta myyjien pitää korvata. Lisäksi myyjät eivät joudu korvaamaan koko remonttikustannuksia, koska otetaan huomioon, että kylppärin taso paranee samalla ja sen hyöty tulee teille.
Mutta joka tapauksessahan teidän on tuo selvitettävä ja korjattava ja sen jälkeen katsottava, voitteko vaatia myyjältä jotain korvausta. Monestihan noissa myyjät riitauttavat korvausvastuun, jolloin asia pitää viedä oikeuteen, joka sitten määrää pitääkö maksaa jotain ja kuinka paljon.