Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

IIK: Muhun on iskenyt VAUVAKUUME eka kertaa elämässäni.. Onko 42v jo ihan

Vierailija
07.08.2012 |

liian vanha edes haaveilemaan moisesta? Ei siis ole lapsia mulla, enkä ole aiemmin edes halunnut. Miehelläni edellisestä liitosta jo lähes täysi-ikäiset lapset.

Kärsiikö mahd tuleva lapsi tällaisesta mummoäidistä? Jos nyt siis edes onnistuisin raskaaksi tulemaan. Mies näyttänyt lapsiasialle vihreää valoa jo vuosia sitten.

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
07.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedosta toki riskit ja mahdollinen pettymys siitä huolimatta. Et välttämättä enää edes raskaudu, ja plussan jälkeen saat murehtia lapsen terveyden puolesta.



Kaikesta huolimatta veikkaan, että olisit onnesta soikeana saadessasi nyytin kainaloon. ;)

Vierailija
2/15 |
07.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinun iässäsi kannattaa hakeutua yksityiselle klinikalle jo puolen vuoden yrityksen jälkeen. Pidän peukkua, että onnistaa luomuna :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
07.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tsemppiä!

Vierailija
4/15 |
07.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

...syntyi kun oli 42.



Hyvin meni, mutta olin todella väsynyt raskauden aikana.



Rankempaa se on kuin nuoremmalla, mutta useimmiten onnistuu vielä ihan hyvin.



Ja lapsesta tulee se hemmoteltu iltatähti. ;-)

Vierailija
5/15 |
07.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

57 on vanha murrosikäisen äidiksi.



Se on nimittäin yllättävän rankkaa. Yövalvomiset ja muut alkaa uudelleen. Ja kuten sanottu pienet lapset pienet huolet, isot lapset jne...



Eli mieti enempi sitä miten pärjäät teinin ja nuoren aikuisen kanssa. Ja kuinka paljon jaksat sitten olla mummona avuksi lastenhoidossa hänen lapsilleen jne.



terv. kuopuksen 38 v. saanut

Vierailija
6/15 |
07.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuli kolmas lapsi,kun täytin 43.Kaikki meni hienosti,raskaus oli helppo,ehkä väsyneempi,kuin aikaisemmissa raskauksissa,synnytys normaali ja hyvin jaksoin vauva-ajan yövalvomisineen.Nyt puhtia riittää vajaa kaksi vuotiaan kanssa touhuamiseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
07.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet viivikymppinen lapsen aloittaessa koulun, pahimmissa vaihdevuosipöllyissa, kun hänellä on murrosikä ja miltai eläkeläismummo, kun hän muuttaa kotoa.

Jos saat lapsenlapsia, olet jo aika iäkäs heitä hoitamaan.

Nykyään naiset (ja miehet myös) elävät jossain ihme illuusiossa, että eivät vanhene biologisesti, vaan elävät muka ikuista nuoruutta.

Lasten teko on luonnollista paljon nuorempana kuin ap:lla. Kannattaisi etsiä sisältöä elämään jostain muusta.

Ja ihan pakko kysyä...MIKSI et ryhtynyt vauvaprojektiin jo aikaisemmin, jos mieskin oli myöntyväinen?

Vierailija
8/15 |
07.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos olet hyväkuntoinen eikä sinulla ole valmiiksi verenpaine- tai sokeriongelmia eikä ylipainoa, niin anna mennä vaan. Eli kannattaa siis karsia ne riskitekijät pois, mitkä itse pystyy...



Mä olen synnyttänyt toisen lapseni 38-vuotiaana, ja nyt pohdin tässä 40-vuotiaana, että tekiskö kolmannen... Äitini on synnyttänyt nuorimman sisareni 40-vuotiaana, eikä hän ainakaan ole koskaan kärsinyt vanhempieni iästä. Just nauroi syntymäpäivilläni, kun joku kaveri oli kauhistellut jonkun olevan jo 40-vuotias, että eihän nyt 40 ole mikään ikä, kun mun sisko on sen ikänen...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
07.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kohtahan teille tulee miehen puolelta lastenlapsia, joten keskity heihin, apu varmasti tarpeen

Vierailija
10/15 |
07.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki meni tosi hyvin, vaikka olen myös ylipainoinen. Ja on niin ihana ihana kaikkien lellikki.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
07.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei se nuori ikä mummolla ole mikään tae hoitamisesta. Oma äitini ja oma anoppini ovat olleet 19v kun tulivat äidiksi. Mummoksi tulivat molemmat siis samassa iässä eli 49v. Nyt ovat tällä hetkellä 58v, nuoria vieläkin. Ja kumpikaan ei ole SEKUNTIAKAAN ikinä halunnut hoitaa lapsenlapsiaan, ei siis edes niin että me vanhemmat oltaisi läsnä. Heitä ei kiinnosta. Omien sanojensa mukaan elävät elämäänsä ihan itselleen.



Ainoa lastenhoitoapuni onkin sitten oma mummoni 86v joka rakastaa lapsia ja haluaisi hoitaa (mutten tietenkään enää tuon ikäistä ala rasittamaan).



Eli ei hitto soikoon sen varaan kannata koskaan miettiä että jaksaako mummona sitten hoitaa. Ei ne nuoretkaan mummot jaksa. Se mummona "jaksaminen" on oikeasti ihan vaan siitä kiinni että HALUAAKO HOITAA, ei siis siitä iästä.

Vierailija
12/15 |
07.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos kyseessä olisi tosiaan eka lapsi, niin ap:han ei edes ole mikään pienten lasten valmiiksi väsynyt vanhempi.



Anna palaa vain, viimeiset hetket käsillä jos tosiaan haluat äidiksi!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
07.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkä ikäinen lapsi on nyt? Mihin asti kaikki meni hyvin - siis teini-ikä meni hyvin? Aikuistuminen meni hyvin? Jaksatte hyvin olla mummoja hänen lapsilleen?



Eihän pointti olekaan se, pärjääkö ekat taaperovuodet. Haasteet tulee sitten kun pitää jaksaa lasta hakea kaupungilta kotiin joka viikonloppu aamuyöllä, kun hänellä ei vielä ole ajokorttia.



Kyllä itsellä alkaa viidestäkympistä eteenpäin jo ikä painaa. Ja rankkaa on lähemmäs kuusikymppisen juosta teinin perässä kaupungilla yökaudet!

Vierailija
14/15 |
07.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa kuitenkin pitää mielessä, että todennäköisyys tulla raskaaksi 42-vuotiaana on alle 25% ilman lapsettomuustaustaakin. On siis todennäköisempää että raskautuminen ei onnistu kuin että se onnistuisi.



t. 29-, 31- ja 35-vuotiaana helposti raskaaksi tullut kolmen äiti. Aloitimme neljännen yrittämisen kun olin 41, yritystä on nyt takana 2,5 vuotta ja olen 43.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
07.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen nelikymppinen kahden aikuistuvan lapsen äiti ja ihan puhki...

En pienten kanssa tajunnut, miten paljon haasteita nuorten kanssa tulee.

Menisin itse mielellään nukkumaan iltakymmeneltä, mutta en voi, koska pelkään mitä lapsilleni sattuu kaupungilla. Valvon, kunnes ovat kotona. Usein haen heidät kapakan sulkeuduttua autolla, koska pelkään heidän puolestaan.

Tämä ON rankkaa...

Menee tietty ohi, mutta en uskalla ajatellakaan miten jaksaisin, jos olisin nyt itse yli viisikymppinen.