2viikkoa etuajassa syntynyt on keskonen?
Heipppa!
Kaverini synnytti (käynnistettiin) juuri, kaksi viikkoa etuajassa. Vauvan paino oli 2450g.
Kaverini on aikamoinen huomionhakija ja nyt hän väittää että vauva on keskonen.
Sairaalassa ei tarvinnut olla kuin kolme päivää kotiuttamisen jälkeen.
Kuulema painon ja sen takia että kaksi viikkoa ennen laskettua aikaa käynnistettiin on tämä vauva keskonen. Oma lapseni painoi saman verran,mutta syntyi ajallaan ja ei todellakaan puhuttu keskosesta.
Kertokaa vedättääkö tää ihminen mua, taas?
Kommentit (55)
Kolme päivää sairaalassa!!! No ei todellakaan ole keskonen, oikeasti tuo äiti ei tiedä keskosuudesta yhtään mitään.
Omasikin on ollut keskonen, jos paino alle 2500g. Eli jos paino on tasan 2500g, ei ole keskonen, jos syntyy 37 rv. Googleta vaikka, niin löydät keskosuuden määritelmän.
joka ei ollut keskonen. Mutta pienipainoinen tuo on, ja siinä mielessä täyttää keskosen kriteerit.
Ihan hyväkuntoinen vauva taitaa silti olla, meilläkin meni sairaalassa sentään kuusi päivää valohoidossa.
että liitty keskosvanhempien Kevyt-foorumille netissä, sieltä saa vertaistukea kovaan kohtaloonsa. Ja siinä sivussa ehkä huomaa, millaista ihan oikean keskoslapsen ja hänen perheensä elämä tosiaan voi olla... :(
joka ei ollut keskonen. Mutta pienipainoinen tuo on, ja siinä mielessä täyttää keskosen kriteerit. Ihan hyväkuntoinen vauva taitaa silti olla, meilläkin meni sairaalassa sentään kuusi päivää valohoidossa.
täysiaikaiseksi viikosta 37 lähtien. Voihan 42 viikolla syntynyt painaa 2,4kg, kyse on tällöin enemmänkin small for date-tilanteesta.
Mutta ei mielestäni "oikea" keskonen.
Keskosuuden raja on, jos lapsi on syntynyt ennen 37 raskausviikkoa ja/TAI lapsen paino on alle 2500g. Ystäväsi lapsi on keskospainorajan alapuolella, joten hän täyttää keskosen kriteerit. Lapsi on iso keskonen.
Raskausviikolta 32 (vai oliko 34, en enää muista) alkaen (jos vauva syntyy siis tällöin) vauvan eloonjäämisprosentti on täysiaikaisen luokkaa, joten mitään riskiä hengissä pysymisen kanssa vauvalla ei tosiaankaan ole ollut, mutta pieni paino lisää toki riskejä esim. keltaisuuteen ja verensokerin riittävään ylläpitoon.
Mutta niin on sinunkin ollut, jos oli samanpainoinen.
täysiaikainen se joka tapauksessa on, ei varmaankaan tarvi käydä säännöllisissä keskoskontrolleissa koko seuraavaa vuotta...
On alle 2500g syntymäpaino JA ennen rv37+0 syntyminen. Rv37+0-> on ns täysaikainen vauva.
Kerro kaverillesi kys terveiset+pikkukeskosterveiset eli lapsi painoi 520g/28cm ja syntyi rv24+2
Hän on varmaan ajatellut, että asiat menee suunnitelmien ja oppaiden mukaan ja sitten tuli tuollainen muutos (käynnistys) ja säikähti.
Miksi hän sinua vedättäsi? Sehän se varsinaista huomionhakua olisi, jos luulisit, että vastikään lapsen saanut nainen vedättää juuri sinua! :)
On alle 2500g syntymäpaino JA ennen rv37+0 syntyminen. Rv37+0-> on ns täysaikainen vauva.
Kerro kaverillesi kys terveiset+pikkukeskosterveiset eli lapsi painoi 520g/28cm ja syntyi rv24+2
Itsellä toinen lapsi syntyi rv 36 muttei ollut keskonen koska painoa oli hyvin. Eli oli ennenaikainen, muttei keskonen.
Samaa mieltä siis lainatun kanssa. Ei keskonen ole jos syntyy rv37 jälkeen! :)
Minulla ainakin 3 viikkoa etuajassa syntyneet kaksosia ei kirjattu keskosiksi.
Alle 2500 gr painanut kirjattiin pienikokoiseksi, yli 2500 gr ei pienikokoiseksikaan.
ja kysehän on small for date- vauvasta, eli viikkoihin nähden pienipainoisesta.
Painolla ei ole kauheasti väliä keskosuudessa, viikoilla on. Olen itse tuonut kotiin 2080 g painavan vauvan, mutta oli jo ikää lasketun ajan jälkeen tarpeeks, piti lämpönsä ja hengitti ja söi itse.
että paino on alle 2500g ja/TAI viikkoja on vähemmän kuin 37+0. KAit ne jotkut sairaanhoitajat sitten kirjaavat niitä tietoja miten sattuu.
sillä keskoseksi määritellään kaikki alle 2500g painaneet ja/tai ennen rv 37.
"ystäväsi lapsi on keskonen.
sillä keskoseksi määritellään kaikki alle 2500g painaneet ja/tai ennen rv 37. "
Minulla oli alle 2500 gr ja ennen rv 37 eikä ollut keskonen.
Voiko ne käytännöt oikeasti vaihdella noin?
Eli puhutaan mm. ennenaikaisista, selvästi ennen aikaisista, pienipainoisista ja keskosista vähän sen mukaan millä viikoilla ja minkä painoisena on syntynyt. Kaikki ennen 37+0 viikkoja syntyneet ovat ennenaikaisia, mutta nykyään niitä ei välttämättä lueta keskosiksi, jos syntymäpainoa on riittävästi. Toisaalta taas noiden viikkojen jälkeen syntyneet pienipainoiset ovat virallisen määritelmän mukaan keskosia, mutta yleisemmin nykyään puhutaan todellakin noista sfd (small for date) -lapsista. Tässä kuitenkin lainaus, jonka mukaan ystäväsi on kirjaimellisesti tulkittuna oikeassa. Se, mitä hän tiedolla tekee tai miten hän sitä käyttää, on mielestäni mielenkiintoisempaa, kun itse määrittely.
"Keskoseksi kutsutaan arkkiatri Ylpön mukaan vastasyntynyttä, jonka syntymäpaino on alle 2 500 g (pienipainoinen, "low birth weight"; 4,6 % vastasyntyneistä eli noin 2 500 lasta/v.). Jos lapsi on syntynyt ennen 37 raskausviikkoa, hän on ennenaikainen ("preterm"; 6,1 % vastasyntyneistä eli noin 3 500 lasta/v.). Keskosten osuus Suomen perinataalimortaliteetista on 68 % (alle 2 500 g) - 78 % (alle 37 raskausviikkoa)."
http://therapiafennica.fi/wiki/index.php?title=Vastasyntynyt
paino on alle 2500g.