Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Entisen vl-naisen blogista, järkyttävää taidetta

Vierailija
28.07.2012 |

http://freepathways.wordpress.com/2012/07/27/kaikki-pitaa-saarnata-ante…



Blogi oli poistettu, en ehtinyt käydä lukemassa aikaisempia julkaisuja.



Minua nämä, entisenä vl-naisena kauhistuttavat.

Kommentit (23)

Vierailija
1/23 |
11.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen lukenut tuon Valon lapsi. Koskettava ja samalla se antaa tietoa terapian hyödyistä.

Vierailija
2/23 |
11.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

siinä ei syntien anteeksi saarnaaminen eikä virrenveisuut auta jos lapsen elämä on tuhottu

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/23 |
18.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

lasten raiskaajille tulisi langettaa kovennettu tuomio.

Vierailija
4/23 |
30.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syyttämmisoikeus pitäisi säilyä vaikak rikos palajstuisi vasta pitkän ajan päästä.



Vanhoillislestadiolaisuudessa lapsiin kohdistuneet raiskaustapaukset on vaiettu siten että raiskaaja pyytää uhrilta tekkojaan aina anteeksi sen jälkeen. lapselle on opetettu lestadiolainen omintakeinen "rippi-salaisuus"-käsite, jonka mukaan on pakko antaa anteeksi kun joku pyytää ja sen jälkeen ei siitä asiasta ole luvallista kertoa kenellekkään.



Tämän opin seurauksena moni hyväksikäyttäjä on pystynyt jatkamaan rikoksiaan joa vuosikymmeniä, kohdistuen omien lasten jälkeen myös lastenlapsiin.



Eikä kukaan ole ilmoittanut viranomaisille.



Kun uhri on aikuistunut, rikoksilla ei ole enää syyteoikeutta koska ne ovat juridiessa mielessä vanhentuneet.!!

Vierailija
5/23 |
08.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomessa on nyt syytä alkaa panostamaan kunnolla lastensuojeluun.

Vierailija
6/23 |
29.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmiselvä sensuuritapaus.

Siinähän kävi niin että joku fanaatikko poisstatti blogin, eli teki siitä ilmoituksen että se sisältää sopimatonta aineistoa.Tai olisiko poistattaja ollut joku insestiä harjoittava ihminen?

Itse epäilen että poistattaja oli vanhoillislestadiolainen joka ei salli että oman liikkeen piirissä tapahtuneita rikoksia tulisi julkisuuteen.



Ehdin onneksi lukea blogin vaikuttavat runot ja nähdä järkyttävät maalaukset. Niissä kuvattiin miten pieni tyttö koki isänsä toistuvat öiset raiskaammiset ja mitä kaikkea isä tytölle teki.



Hyväksikäytön uhrit on pitkälle sivuutettu julkisessa keskustelussa. Heidän on vaikea saada ääntään kuuluville, ja koko asia tahtoo jäädä melko etäiseksi ns. tavallisille ihmisille, joilla on ollut turvallinen lapsuus. Silloin mieluiten torjuu nämä kauhut.



Näistä asioista pitäisi saada enemmän julkista keskustelua, nimenomaan siitä mitä se aiheuttaa lapselle. Ehkä tätä kautta saataisiin enemmän resursseja uhrien hoitoon ja hyväksikäytön ennaltaehkäisyyn.



Tämä työmaa on Suomessa vielä pitkälle tekemättä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/23 |
02.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

meilel aikuisille... mutta oli se pysäyttävä blogi. Sääli että joku (fundis?) sai sen ammuttua alas.

Vierailija
8/23 |
02.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ellei..

Netissähän on todella helppoa olla kuka vaan ja tuokin on yksi tapa hakea huomiota.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/23 |
02.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyi olkoon, tuo on oikeasti tapahtunut jollekin. Voi että tää maailma on sairas.

Vierailija
10/23 |
02.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyi olkoon, tuo on oikeasti tapahtunut jollekin. Voi että tää maailma on sairas.

Insestiä ja pedofiliaa esiintyy kaikissa yhteisöissä, ei se ole yksin vanhoillislestadiolaisten piirissä.

Mutta erityisenä lisänä vanhoillislestadiolaisilla on ns. maallikko-salarippi-opetus. Insestiä harjoittavat miehet perheissä ovat käyttäneet hyväkseen sitä. Se tarkoittaa että raiskaaja pyytää tekonsa jälkeen sitä anteeksi UHRILTAAN. Siltä lapselta. lapselle opetetaan ihan taaperoikäisestä lähtien, että pitää aina antaa anteeksi liikkeen käyttämällä synninpäästösanojen litanialla, kun joku anteeksi pyytää. Lisäksi lapselle on opetettu että anteeksiannon jälkeen ei asiasta ole luvallsita enää puhua kenellekään.

Tällä tavalla taitavasti raiskaaja-pedofiili sulkee lestadiolaislapsen, uhrinsa suun. Uhri on jätetty kärsimään eikä hän ole saanut mitään hoitoa vammoihinsa. Ei ennen kuin vasta aikuisena, hakeuduttuaan terapiaan. Joillekin on tullut myös fyysisiä vammoja, jopa lapsettomuutta.

Ja niin sadat, ehkä tuhannet pedofiilit ovat saaneet jatkaa tekosiaan vuosia ja vuosia, jäämättä koskaan kiinni ja joutumatta vastaamaan rikoksistaan oikeuden edessä.

Miettikää isät ja äidit, mitä te lapsellenne uskonnosta opetatte. Se voi olla vaara ja riski lapsen turvallisuudelle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/23 |
02.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyseessä ei ollut siis tytön isä, se käy ilmi tuolta toiselta sivustolta. Tämä vain oikaisuna. Itse asia on silti kauhea, ja ne sensuroidut kuvat olivat kyllä järkyttävää nähtävää. Ehdin ne siis nähdä ennen sivun poistamista. Näin pienen tytön äitinä teki oikein pahaa katsoa niitä :(



t. vl-mamma

Vierailija
12/23 |
10.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyseessä ei ollut siis tytön isä, se käy ilmi tuolta toiselta sivustolta. Tämä vain oikaisuna. Itse asia on silti kauhea, ja ne sensuroidut kuvat olivat kyllä järkyttävää nähtävää. Ehdin ne siis nähdä ennen sivun poistamista. Näin pienen tytön äitinä teki oikein pahaa katsoa niitä :( t. vl-mamma

Uhrin osa on asia jota ei ole juuri julkisuudessa suorin sanoin kerrottu. Ainoastaan Espoon rauhanyhdistyksen entisen puheenjohtajan rikostuomion yhteydessä oikeuden pöytäkirjoista on lehdistössä ollut selostusta siitä mitä vahinkoa tällalinen rikos saa lapsessa aikaan. ja sekin on ollut vain pääteltävissä rivien välistä.

Tällainen suora puhe ja kuvaus siitä millaista kauhhua ja pelkoa lapsi asiasssa kokee olisi syytä tuoda eri tavoin esiin. Ehkä lakeja ryhdyttäisiin vihdoin muuttamaan!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/23 |
10.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Blogia oli linkitetty tänne ja jokin esimerkki tekstistä & kuvista



http://freepathways.wordpress.com/2012/07/27/kaikki-pitaa-saarnata-ante…

Vierailija
14/23 |
21.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Erityisesti kansanedustaja Kari Tolvanen, joka on siviiliammatiltaan poliisi, on vaatinut tuomioiden koventamista.



http://freepathways.wordpress.com/2011/09/01/tolvanen/

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/23 |
18.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

näille ihmisille oli lehdessä

Vierailija
16/23 |
18.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

sellaisille, joilla on pedofiliataipumus ja riski tehdä jotain.

Vierailija
17/23 |
29.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lukisin mielelläni, jos joku osaa kaivaa vanhan jutun esiin.ap

Vierailija
18/23 |
10.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lestadiolaismiehelle insestistä tapon yritystä vastaava tuomio

Paikalliset / Länsiväylä-lehti

3.2.2012 17:00



Itä-Suomen yliopiston rikos- ja prosessioikeuden professori Matti Tolvanen sanoo, että espoolaisen lestadiolaisvaikuttajan Helsingin hovioikeudessa saama insestituomio vertautuu parhaiten tapon yrityksestä määrättäviin tuomioihin.



–?Tapon yrityksestä annetaan vankeusrangaistuksia kolmen ja kuuden vuoden väliltä, Tolvanen kertoo.



Keski-ikäinen lestadiolaismies sai viisi vuotta vankeutta ja 45?000 euron korvaustuomion hovioikeudessa tiistaina törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.



Hänet määrättiin pidettäväksi vangittuna. Espoon käräjäoikeudessa mies oli tuomittu neljäksi vuodeksi vankeuteen viime maaliskuussa.



Tolvanen pitää hovioikeuden ratkaisua hyvin perusteltuna. Se on linjassa aiempien vastaavanlaisten hyväksikäyttötuomioiden kanssa.



Hovioikeuden mukaan lestadiolaismies käytti sukulaistyttöään seksuaalisesti hyväksi ainakin kuudesti yöaikaan joulukuun 2003 ja kesäkuun 2005 välillä. Oikeus katsoi, että mies teki rikokset erityisen nöyryyttävällä tavalla, sillä hän vieritti vastuun teostaan uhrille ja jatkoi toimiaan vielä tämän jälkeen.



Tolvasen mukaan vastaavissa sukupuoliyhdyntöjä sisältävissä tapauksissa on tuomittu hyväksikäyttäjille useimmiten viisi vuotta vankeutta.



–?Kovempiakin tuomioita on annettu, enimmillään kahdeksan vuotta vankeutta.



Tolvasen mielestä tuomioita lapsiin kohdistuvista seksuaalirikoksista pitäisi koventaa muuttamalla rangaistuskäytäntöjä.



–?Rangaistusasteikkoa ei kuitenkaan tarvitsisi korottaa. Kymmenen vuoden enimmäisrangaistus riittää törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.



Nykyisin rikoksesta saa vähintään kaksi ja enintään kymmenen vuotta vankeutta. Tuomion kovuus riippuu hyväksikäytön pitkäaikaisuudesta, kohteiden määrästä, osapuolten ikäerosta ja uhrille tehtävästä haitta-arviosta.



–?Tietämys teon uhreille aiheuttamista haitoista on lisääntynyt. Paljon pahempaa tekoa ei voisi kuvitella: uhrit eivät toivu koskaan, Tolvanen toteaa.



Hänestä seksirikosoikeudenkäynneissä huomioidaan liiaksi se, miten tuomio vaikuttaa tekijän työpaikkaan tai muuhun elämään.



–?Asioita pitäisi ajatella yleiseltä kantilta. Kyllä henkilö sen tietää, että jos hän tekoon ryhtyy ja jää kiinni, niin huonosti käy, Tolvanen huomauttaa. >>



Hovioikeus siis kovensi käräjäoikeuden määräämää neljän vuoden vankilatuomiota.

Vierailija
19/23 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

että tälläkin hetkellä on ihan vapaalla jalalla vl-seurakunnissa näitä, jotka on tehneet ja tekee näitä rikoksia?



Eikä heistä kukaan varoita lapsia ja nuoria? Kun heidän uhriensa täytyy vaieta?

Vierailija
20/23 |
02.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

on paljastunut muissakin lestadiolaisuuden ryhmissä, esikoislestadiolaisilal Suomessa ja ns. rauhansanalaisilla Yhdysvalloissa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi seitsemän kolme