Varattu nainen, voitko lähteä oluelle sinkkumiehen kanssa? ihan kaverina
Pidän kovasti eräästä miehestä, mutta en siis halua muuta kuin ystävyyttä. Tämä mies kysyi, haluaisinko lähteä oluelle joku ilta hänen kanssaan. Tietää että olen varattu. Meillä synkkää todella hyvin ja viihdymme toistemme kanssa. Menin vain ihan sanattomaksi tästä pyynnöstä, tuli huono omatunto jo pelkästä ajatuksesta. En mitenkään osaisi selittää miehelleni, miksi lähtisin oluelle tämän uuden tuttavuuden kanssa. Mieheni ei sikäli ole mustasukkainen, voin helposti mennä ulos miespuolisten ystävien kanssa ja niidenkin, joiden kanssa minulla on ollut sutinaa. Mutta uusien miespuolisten suhteen asia on monimutkaisempi.
Mitäs mieltä, lähdenkö oluelle? Tahtoisin tutustua tuohon ihmiseen. Mutta onko se outoa jos menen uuden miespuolisen tuttavuuden kanssa kaljalle?
Kommentit (27)
että vaikka sinä näet miehen ystävänä, tuo mies ei välttämättä ajattele sinua ystävänä. Tämä varmaan nousee tapetille enemmin tai myöhemmin.
Itse asiassa mulla oli tällä viikolla ihan samanlainen tilanne. Mun mies sanoi että mene vain jos haluat, mutta jätin sitten menemättä koska ajattelin että se on epäreilua tätä toista kohtaan. Hän tuskin kuitenkaan halusi ajatella minua "vaan ystävänä".
että vaikka sinä näet miehen ystävänä, tuo mies ei välttämättä ajattele sinua ystävänä. Tämä varmaan nousee tapetille enemmin tai myöhemmin.
pitäisi jos mieheni lähtisi vartavasten sinkkunaisen kanssa ulos ihan kahdestaan. Jos ei ole vanha tuttu.
Siinäpä se vastaus sitten taitaa ollakin, en taida lähteä.
Mutta onpa surullista, mitenköhän olisi säädyllistä ja mahdollisimman luontevaa tutustua tuohon ihmiseen? Vai onko todella niin, että seurustellessa kaikki menee helvetin hankalaksi?
no way.
En lähtisi, eikä mieheni katsoisi asiaa hyvällä.
On outoa.
Mutta onpa surullista, mitenköhän olisi säädyllistä ja mahdollisimman luontevaa tutustua tuohon ihmiseen? Vai onko todella niin, että seurustellessa kaikki menee helvetin hankalaksi?
mihin voi lähteä miehesi ja muitakin kavereita? Joku harrastusjuttu tai illanvietto.
jos kerron tälle ihmiselle, että olen ystävieni kanssa liikenteessä jonain tiettynä iltana esim. jossain keikalla ja sanon, että tulisi hänkin sinne yhtäaikaa? Voisin esitellä hänet vaikka sinkkukavereilleni. Mutta todellisuudessa kyllä haluan istua hänen kanssaan pöytään keskustelemaan syvällisiä rennommassa ilmapiirissä. (työn kautta olemme tavanneet)
jos et voi kertoa, on jotain outoa.. ehka parempi olla menematta!
Olin juuri lomamatkalla poikaporukassa (mukana poikaystäväni, jonka kanssa ikään kuin palasimme yhteen matkan aikana). Siitä huolimatta en tiedä yhtään miestä, jonka kanssa ei olisi tullut jonkinlaista mustasukkaisuusvikinää. Kerro avoimesti, kuka mies on ja miksi olet menossa hänen kanssaan ulos. Kysy mieheltäsi, haluaako hän mukaan vai lähdetkö yksin.
ihastunut mieheen? Siltä ainakin kuulostaa. Silloin on hieman epäreilua vakuutella miehelle, että ihan kaverina kiinnostaa, en ikinä olis kiinnostunu siitä muuten, kunhan jutellaan niitä näitä (eikä keskustella syvällisiä kahden kesken). Kaikki tietysti ihastuu jossain vaiheessa muihin pitemmissä suhteissa, riippuu omasta suhteestasi että kuinka pitkälle asiat saa viedä ihastuksen kanssa- siis voiko sitä ihastusta lähteä ruokkimaan jne.
Olet ihastunut tuohon mieheen, ihan selvästi.
Miehen ja naisen välillä on vaikea ylläpitää puhasta ystävyyttä, etenkin jos snkkaa tosi hyvin ja molemmat ovat toistensa mielestä viehättäviä.
Itse kävin tanssimassa sinkkumiehen kanssa lavalla sillä seurauksella, että hän on nyt kuoleman ihastunut minuun. Ei hyvä.
olevani ihastunut, hullaantunut en. Haluan rehellisesti vain ystävyyttä. Ja minulla on useita miespuolisia ystäviä, joihin olen ollut hieman ihastunut alussa, mutta joista on tullut hyviä ystävyyssuhteita pienellä flirtillä höystettynä. Ihastuksen kanssa on oppinut olemaan ja pitämään itsensä aisoissa.
Mutta tavallaan huono omatuntoni tämän miehen tapaamisesta vaivaa. Ehkä olen ihastuneempi kuin luulenkaan.
ap
Minullehan se on helppoa kun voin nauttia ystävyydestä ja turvallisesta pikku flirtistä kun tiedän etten kuitenkaan ole tekemässä mitään sen enempää, mutta toinen osapuoli voi kyllä kokea sen vedätyksenä.
Se oma huonohko kokemukseni ei ollut traumaattinen kummallekaan, mutta kyllähän se niin meni että se mies oli tulkinnut minua ihan väärin. Selvisimme siitä selkkaukseta kuitenkin vielä ihan hyvissä väleissä. Ystäviä emme ole, mutta ystävällisiä tuttavia.
tosin sillä erotuksella, että päädyin miehen kanssa työpaikan illanvieton päätteeksi kahden kesken "juttelemaan syvällisiä". Juttelun lomassa päädyimme suutelemaan moneen kertaan ja mies alkoi avautua tunteistaan. Eihän tuosta mitään mukavaa lopulta seurannut. Oma mieheni tästä tiedä mutta tunnen itseni ihan konnaksi. Ihastuin toiseen, tai oikeastaan olin ollut ihastunut jo pitkään. Toista kertaa emme onneksi ajautuneet kahdenkeskiseen tilanteeseen. Silti välillä edelleen mietin tuota ehdottamaasi vaihtoehtoa, että kavereiden kanssa vaikka terassille ja tuo toinen mies sinne. No joo, huono idea.
Älä siis lähde kahden sen miehen kanssa mihinkään. Kuulostat ihastuneelta ja jos tunne on molemminpuolinen, niin olet nopeasti keskellä sotkua...
Minun tapauksessani tuo toinen mies on onneksi herrasmies ja pysyy minusta erossa, ellen itse ota yhteyttä. Homma on kiinni siis minun itsekuristani.
lahtea kunhan sovitte pelisaannoista ennen sita. Kun on sanottu aaneen missa mennaan, ei ole niin suurta vaaraa etta tapaaminen muuttuu joksikin muuksi.
aika pian kuuluisi myos ottaa mukaan oma miehesi jos aiotte tapailla enemmankin ja tutustua toisiinne paremmin, onko sinulla jotain sita vastaan?
niin mene ihmeessä. Jos et voi tai aio, niin mene silti ja nauti vieraan kalun jokaisesta sentistä, mieluummin tuumasta.
menossa oluelle vain ystävänä. Haluat jännitystä, ihailua, ja kaikkea sellaista mikä ei kuulu normaaliin ystävyyteen.
Epäreilua toi on kaikkia muita kuin itseäsi kohtaan, mutta sellaistahan se elämä on.
...ystävänä sinkkumiehen kaa oluelle ja makuuhuoneeseen. Siitä kehittyi kesän kestänyt salasuhde. Olin niin ihastunut, oon vieläkin. Mutta en pidä häneen yhteyttä, etten missään nimessä, heikkona hetkenä sortuisi ja pilaisi tätä nykyistä suhdettakin. Jokin siinä ihmisessä vaan vetää puoleensa!
Älä mee tai mieti tarkkaan. Kyl tos on todennäköisesti molemminpuoleista ihastusta! Rajoja haetaan. Pikku flirttailu on toisten tapa, mut helpost humalas ryöstäytyy käsistä. Ja mä en flirttailua ite tee/siedä. mut makuasia.
Toisaalta on sekin kummallista jos ei ihmisiin saa tehdä tuttavuutta enää sen jälkeen kun alkaa seurustelemaan, sitä ennen sai...
Mitä ajattelisit siitä jos miehesi lähtisi uuden naistuttavan kanssa oluelle ja sanoisi että haluaa vaan tutustua..