Miksi joissain perheissä on useampi erityislapsi?
Ei ole tarkoitus arvostella eikä syyttää, mutta miten sellaisiakin perheitä on suht paljon? Mikä selittää?
Kommentit (28)
Aiinakin ADHD on periytyvää ja sen kehittymiseen auttaa äidin tupakointi raskausaikana. Ja jos kotona asiat eivät ole hyvin lasten ollessa pieniä, niin varmaan jättää jäljet koko pesueeseen.
Kai niillä omilla toimillakin voi kehittää lasta esim. lukea paljon, tehdä palapelejä, ottaa mukaan käytännön juttuihin. Jos sitten mitään näistä ei ole tehty, niin varmaan on siten kehityksestä jäljessä jo eskarivaiheessa. Ja osahan noista nykyajan erityislapsista koulussa olisi ihan sairaalahoitoa tarvitsevia tapauksia, eli perheessä on jotakin pahasti vialla ja sitten kaikki oireilevat, vanhemmuus on kadoksissa.
nämä henkilöt ovat tehneet useamman kuin yhden lapsen?
Katsot, kaikki erityislapset eivät synny jalattomina ja isopäisinä.
On vammoja jotka alkavat näkyä esim. vaikka parin vuoden iässä.
Silloin voi jo olla toinen synytynyt.
Ja sitäpaitsi toiset hakuavat lapsia eseamman, olivat he sitten täydellisiä apn:kin makuun tai sitten omanalaisiaan.
Aiinakin ADHD on periytyvää ja sen kehittymiseen auttaa äidin tupakointi raskausaikana. Ja jos kotona asiat eivät ole hyvin lasten ollessa pieniä, niin varmaan jättää jäljet koko pesueeseen.
Kai niillä omilla toimillakin voi kehittää lasta esim. lukea paljon, tehdä palapelejä, ottaa mukaan käytännön juttuihin. Jos sitten mitään näistä ei ole tehty, niin varmaan on siten kehityksestä jäljessä jo eskarivaiheessa. Ja osahan noista nykyajan erityislapsista koulussa olisi ihan sairaalahoitoa tarvitsevia tapauksia, eli perheessä on jotakin pahasti vialla ja sitten kaikki oireilevat, vanhemmuus on kadoksissa.
Olihan taas nippu yleistyksiä.
En ole ikinä tupakoinut, joten en tehnyt sitä raskausaikanakaan.
Minulla ei ole adhd.ta eikä suvussani ole mitään geneettisesti periytyvää sairautta, ei edes atopiaa tai allergioita.
Siinä vaiheessa kun aloin esikoista odottamaan, En tiennyt, että lasten isällä on adhd tai ylivilkkausoireyhtymä, se selvisi vasta myöhemmin. Ja se, että miehen suvussa oli ylivilkkautta. Tätä vaivaa kun ei edes esikoisen syntymäni aikana oltu diagnosoitu siten kuin nykyään.
lapsen kanssa on tehty kaikki mitä normaalisti lapsen kanssa tehdään.
Mutta vauhtia ja omaa tahtoa siinä lapsessa oli, eikä se kyllä minun vikani ollut.
Neljästä lapsesta vain tällä yhdellä on adhd.
nämä henkilöt ovat tehneet useamman kuin yhden lapsen?
Katsot, kaikki erityislapset eivät synny jalattomina ja isopäisinä.
On vammoja jotka alkavat näkyä esim. vaikka parin vuoden iässä.
Silloin voi jo olla toinen synytynyt.Ja sitäpaitsi toiset hakuavat lapsia eseamman, olivat he sitten täydellisiä apn:kin makuun tai sitten omanalaisiaan.
Minä ymmärsin kyllä ap.n kysymyksen aivan toisin.
Siis ihan vain sellaisena kuin se on esitetty. Olen samaa ihmetellyt itsekin.
On perheitä, joissa on paljon lapsia ja melkein kaikilla lapsilla on jokin erityistukea vaativa ongelmatiikka. Olen ihmetellyt mistä se johtuu.
Esim. apua ja tukea tarvitaan puheen tuottamisessa ja/tai ymmärtämisessa, motoriikassa, jne ym tai käytöshäiriöitä tai oppimisvaikeuksia. Tiedän tällaisen perheen: neljä lasta. Yksi huostaanotettu ja sijoitettu koulukotiin koulussa ilmenneiden käytöshäiriöiden ja pinnaamisen takia. Toinen on erityisluokalla oppimisongelmien vuoksi ja ehkä on jotain muutakin, en tiedä tarkemmin. Kolmas käy toiminta- ja puhetariapiassa ja aloittaa mukautetussa opiskelussa pienluokassa koulunsa. Neljäs on myös päiväkodissa vaikka vanhemmat ovat kotona ... perhe huolehtii lapsista kyllä, aivan normaalsti, ja vaikuttavat muutenkin ns. tavallisilta ja normaaleilta, mutta mietin itsekin, miksi aivan kaikki lapset vaativat erityistä tukea. Synnytykset ovat sujuneet normaalisti, eli vika ei ole esim. synnytyksestä johtuneista hapen puutteesta.
Vanhemmat eivät tupakoi eivätkä käytä päihteitä.
Huonot geenit?
Se, että viidestä lapsesta kolmella on epilepsia ja kahdella vakavat ruoka-aineallergiat on jotenkin ymmärrettävää mutta hämenntävää sekin.
ei saisi missään tapauksessa enää tehdä lisää lapsia!!
Olen myös kuullut perheistä, joissa useammalla kuin yhdellä on ruskeat silmät ;)
Hei ihan oikeasti, eihän ihmisiä "tehdä" ja "jalosteta" kuten eläimiä!
Olen myös kuullut perheistä, joissa useammalla kuin yhdellä on ruskeat silmät ;)
Hei ihan oikeasti, eihän ihmisiä "tehdä" ja "jalosteta" kuten eläimiä!
Lisää ei olla tekemässä, olisimmepa tajunneet miten paljon sairauksia molempien suvuissa on...minut on adoptoitu, joten en tietenkään tiedä mitä kaikkea oikeassa perheessäni oli, mies taas ei tunne isäänsä. Terveestä raskausajasta ym. huolimatta meille syntyi fyysisesti terveenoloinen, vaan myöhemmin haastavaksi osoittaunut lapsi. Adhd, asperger-piirteet, nykimishäiriö, aistisäätelyn ongelmat...kesti tosi kauan hyväksyä se että en saanut tervettä lasta.
Vaikka erityislapsista aina pyritään puhumaan positiiviseen sävyyn, ainakin minulla oli vaikeuksia tajuta että tulevaisuus on ihan erilainen mitä kuvittelin. Minulla on haastava lapsi, joka ei pidä kosketuksesta...ei ole kiinnostunut samoista asioista kuin muut ikäisensä...pitää koko ajan jotain ääntä tai keinuttelee itseään...joutuu kiusatuksi varmaan läpi elämänsä kun käyttäytyy oudosti. Rakastan häntä paljon, mutta joskus epäilen pystynkö tähän kaikkeen. Kuntoutus on suhteellisen vaativaa, lapsi ei juuri ilmaise mistä ei pidä yms. eli usein tietämättäni saatan aiheuttaa hänelle epämieluisia tunteita tai kokemuksia.
Geenit, kasvatus ja ympäristötekijät.
Hänen luunsa murtuivat aivan hennostakin kosketuksesta. Taisi olla myös muuta häikkää, sillä hän toimi vammaisjärjestössä aktiivisesti. Silti tämä ihminen oli halunnut lapsen ja mesosi oikeudestaan äitiyteen.
En kovin helposti ajattele että jonkun ei ole järkevää tehdä lasta, koska ihmiset muuttuvat, sairauksista voi parantua jne...mutta tämän ihmisen kohdalla tuli ärsyyntynyt olo. Hän yksin kuormitti sairaalaa kuukausittain kun vähän väliä meni murtamaan jotain ja nyt sitten lisää saman geenin kantajia?
...milloin lapsesta tulee erityislapsi.
Katsos, maailmassa on olemassa sairauksia, jotka saattavat puhjeta vasta murrosiässä. Tiedän yhden perheen, jossa kahdelle murrosikäiselle puhkesi sairaus siinä kymmenen ikävuoden kieppeillä ja molemmat joutuivat parin vuoden sisällä pyörätuoliin.
Ja vaikka olisi mahdollisuus saada lisää lapsia, jotka eivät ole "normaaleja", nämä tulevat lapset eivät välttämättä ole sairaita.
3 vanhempaa lasta ovat terveitä (jos allergioita ja astmaa ei oteta lukuun).
Mutta kolme nuorempaa taas..
Yhdellä todettiin autismi 2,5 vuotiaana (kuopukset olivat tuohon aikaan puoli vuotiaita).
Toinen kaksonen on syntymäsokea (syntyivät täysiaikaisina ja mitään syytä sokeudelle ei ole löydetty).
Toinen kaksonen taas vammautui onnettomuudessa (meinasi hukkua tuttavien uima-altaaseen grillijuhlien aikana (ikää lapsella oli silloin n. 2v) long story (älkää kysykö enempää :)) ja hän on ikuisesti 2 vuotiaan tasolla.
Asutaan ulkomailla ja esikoisen kaverin perheessä on 6 erityislasta (3 kuuroa (vanhemmat ovat kuulevia), 2 ADHD lasta ja yksi perinnöllistä sairautta sairastava lapsi (joka on perheen kuopus) sekä 2 tervettä lasta.
lapsuusajan rokotteet
äidin raskausajan päihteiden käyttö
vanhempien mielenterveysongelmat, päihteiden käyttö ym
onhan näitä syitä.
Toisaalta itse kolmen terveen ja yhden erityislapsen äitinä ihmettelen, että mikä tuon yhden kohdalla on mennyt pieleen! kolme lapsistani on fiksuja ja yksi on rehellisesti sanottuna tyhmä. ja samat vanhemmat kaikilla, ei päihteiden käyttöä tms.
Eli kyllä minusta on ymmärrettävämpää, että kaikki perheen lapset ovat erityislapsia.
on sellainen vika, että heillä on vaikka 25% mahdollisuus saada jostain tietystä vammasta kärsivä lapsi, mutta he ovat halunneet useampia lapsia, koska ovat saattaneet ajatella, että mahdollisuus saada terve lapsi on isompi kuin saada sairas tai vammainen lapsi, mutta onkin käynyt niin huono tuuri, että useammalla lapsella on se sairaus tai vamma, jonka mahdollisuus on se 1/4 näillä vanhemmilla.
Minulla on salasuhde varattuun mieheen joka alkoi 19-vuotiaana seurustelemaan erään hieman tasapainottoman naisen kanssa. No 3kk ja nainen oli paksuna. Oli valehdellut käyttävänsä pillereitä. Oli kuulemma tullut ero aiemmasta miehestä kun nainen olisi halunnut väkisin lapsia ja mies ei. Naisen suvussa on PALJON periytyviä tauteja.
No mies kuitenkin jäi tämän naisen rinnalle. Lapsi syntyi ja hänet todettiin autistiseksi. Vuosi tästä ja muija oli hokkuspokkus taas paksuna. Tämä lapsi oli ns. normaali. Kolmas lapsi ei ole vieläkään sanonut sanaakaan ja ikää on 7v.
Miesparka sanoi toiselle veljelleni humalassa, että hänen elämänsä suurin virhe oli kun hyppäsi ekankerran tämän naisenkaa sänkyyn. Hän ei kuitenkaan jätä tätä naista koska haluaa kantaa vastuunsa ja muuttaa pois vasta kun nuorin lapsi on aikuinen. Tarinan nainen potee nykyisin syvää masennusta ja autistinen lapsi on laitoshoidossa.
Miksi oi MIKSI ihmiset tekevät lapsia vaikka tietävät, että on suuri todennäköisyys, että taudit siirtyvät eteenpäin? kun oma suku sikiää tautisia??
vanhin ja nuorin ovat erityislapsia. Molemmilla synnytyksen aikana ongelmaa hapetuksessa, nuorimmainen syntyi sinisenä ja sai oppimisvaikeuksien lisäksi vielä epilepsiankin.
Koska molempien isä-ihmisten kanssa on tullut tehtyä kaksi lasta ja molemmissa "sarjoissa" on erityislapsi, tulee tämä synnytyksen huonohappisuus geeni siis minusta.....
Miksi joistakin perheistä kuolee monta lasta, vaikka suuresta osasta perheitä ei kuole yhtään? Elämä on täynnä epäoikeudenmukaisia sattumia, siksi.
Meillä on mietitty, jos pikkuhiljaa hankkisi tässä perheenlisäystä, jos luoja sellaista meille sattuu suomaan :) Miehen suvussa on yhdellä lapsella ollut todella pahoja kehityshäiriöitä, kuoli alle kouluikäisenä. Nyt pelätään, periytyykö geeni meidänkin lapselle ja uskalletaanko lapsia edes hankkia!
Minun suvussani, niin paljon kuin siitä tiedän, ei ole mitään varsinaisia kehitysvammoja. Mielenterveysongelmia tulee kummaltakin puolelta vanhempieni sukua, mikä on tosin aikamoinen rasite.
Yksinkertainen selitys.
Jos uroa ja naaras saavat jälkeläisen jolla on poikkeavuus, on hyvin todennäköistä että samasta risteytyksestä saadaan useampi samanlainen poikkeavuus, virhe perimässä.
Eläimillä tällaista paria ei saa enää risteyttää, mutta minkäs teet ihmisissä.