Onko Lontoossa ilmaisia vessoja?
Kommentit (4)
(tämän vuoksi on tullut käytyä esim. rahamuseossa, joka olikin tosi kiva, ja jossain taidemuseoissa, jotka ei muuten kiinnostaisi pätkääkään). Myös monissa tavarataloissa on ilmainen wc.
esim. rautatieasemilla on aina maksullisia (20 pencea kun viimeksi kaytin). Mutta isoissa kaupoissa ja museoissa on aina vessoja ja ne ovat kaikki ilmaisia. Myos pubeissa voi kayda vessassa, jos pokka pitaa niin ostamatta mitaan (kay helposti jos on tungosta) tai ostamalla jonkun drinkin mika tekee reissaamisestakin mukavampaa (mutta tietty sitten taytyy taas kohta loytaa vessa...)
London Eyen luona olevan rakennuksen alakerroksessa on ilmainen vessa, jossa useita vessakoppeja. Myös sen London Eyelle johtavan sillan päässä (samassa päässä siltaa kuin London Eye, mutta eri puolella tietä) on joku kuuluisa sairaala, jossa on ilmaisia vessoja. Marks & Spencer -tavaratalossa on myös ilmaisia vessoja ja muissakin tavarataloissa. Paljon paremmin siis on kuin Suomessa yleensä.
On. Ainakin McDonald'sin vessat sekä esim. Leicester Squaren alapuolella on iso julkinen wc.
Joskus julkisissa vessoissa täytyy jättää pari penceä siivoojamummolle.