Onko kauniista ulkonäöstä ollut työelämässäsi hyötyä?
Kommentit (20)
pomolla on suora näköyhteys minuun. Näin saan nauttia pomon ihailevista katseista päivittäin.
useissa asioissa saan joustoa ja minulle ei laiteta vastaan kun pyydän tai ehdotan jotain..
Joskus mietin, että onko tämä epäreilua, mutta toisaalta, elämä on..
Voisin luultavasti värjätä tukkani vihreäksi ja pukeutua perunasäkkiin ja korkeintaan joku toteaisi, että kappas, uus tyyli. Useimmat ei edes ehkä huomaisi mitään :D
Suurin osa asiakkaistani huomasi mm. sen, että olen raskaana, kun sanoin jääväni äitiyslomalle kohta. Ja ei, en ole paksu. BMI 18 ja maha TODELLAKIN näkyi kilometrin päähän. (Viimeisen kuukauden kuljin samoissa housuissa, kun edes äitiyshousut ei enää mahtuneet kaikki jalkaan...)
Tai no. Tiettyjen osastojen työntekijöiden kanssa vois asiat suttaantua ehkä paremmin säärtä vilauttamalla, mutta toisaalta... ehkä on silti hauskempaa vaan vittuilla niille takaisin ja katella, kun ne repii peliverkkareitaan... :p
Aika lailla helposti on kaikki tullut tarjolle työelämässä. Läskit ja rumat työkaverit sen sijaan puurtaa suoli pitkällä alatason hommissa. :=))
Aika lailla helposti on kaikki tullut tarjolle työelämässä. Läskit ja rumat työkaverit sen sijaan puurtaa suoli pitkällä alatason hommissa. :=))
mulla ei oo noin ,rriittävän näk!!!!!!
ennemmin päinvastoin :/ Olen naisvaltaisella alalla ja olen saanut osakseni kateutta, selän takana paskan puhumista ym
Minulle puhutaan miellyttävästi, puoleeni käännytään herkästi, saan itse huomiota ja asiat on helpompi esittää. Työpaikan juhlissa on seuraa ja tanssittajia.
Tykkään siitä, että iloiset ihmiset ovat sekä naisia että miehiä. Naiset katsovat eri tavalla, pitävät iloisuudestaja hymystä. Miehet ovat ehkä flirtimmälätä pohjalta kontaktissa.
on aina hyötyä. Nuorena luulin, että se auttaa vaan lähinnä parinvalinnassa, mutta nyt kun ikää tulee lisää, näyttää että se vaikuttaa oikeasti myös työelämässä.
Kunhan vain muistat, että parasta ennen -päiväys on olemassa myös: se maaginen 30 vuotta.
Miehet ovat kuin viini, jos pitävät huolta itsestään: paranevat vanhetessaan.
Naiset ovat kuin maito: raikkaita tuoreena, mutta vanhentuessaan happanevat nopeasti ja joutavat vaihtoon.
Kävin 50 vuotiaan hikisen pienen ja ruman pankinjohtajan haastattelussa 2 kertaa. Toiselle kierrokselle pääsi vain joukon kaunottaret. Kun tajusin ensimmäisellä kerralla mistä on kysymys laitoin toisella kerralla törkeän seksikkäät vaatteet. Rintani vako näkyi kauniisti ja kun istuin alas lyhyessä hameessa, pikkarini taisi vahingossa vilahtaa.. Pois lähtiessä huomasin erektion ja paikka oli tietenkin minun
en edes tiedä miksi eksyin tänne, mutta ollaan jatkoilla.
no enivei, olen monessa blogissakin nähty hahmo, hyvän näköinen smudiu,
olen saanut kesätöitä, jotka on edellyttänyt hyvää ulkonäköä eli promotyötä. olen opiskellut ktm:ksi ja nyt olen edustustyössä. Nyt pääsen tilaisuuksiin, paikkoihin ja niin edelleen mihin keskivertokansalaisella ei ole asiaa,
En tekisi tätä työtä, mistä moni oikeesti tuntee mut kasvoilta, ellen olisi hyvän näköinen.
Kuten sanottu, ei mitääm käryä mitä toimitan täällä ja oon todella sekas, mutta kauniista ulkonäöstä on iloa. Elän elämää mistä moni vaan unelmoi. Ja mistä väkinäiset bloggarit kertoo vain siivun.
no mutta jatkan elämääni. peace up kaikki ja heiiiiii
for good
Sanoin juuri miehelle, että en varmasti olisi saanut kaikkia tilaisuuksia, joita eteen on osunut jos olisin ihan koiran näköinen. Asiaa varmaan auttaa, että olen miesvaltaisella alalla.
on aina hyötyä. Nuorena luulin, että se auttaa vaan lähinnä parinvalinnassa, mutta nyt kun ikää tulee lisää, näyttää että se vaikuttaa oikeasti myös työelämässä.
Olen asiantuntija miehisellä alalla, ja kyllä minun uskottavuuttani on syönyt merkittävästi se, että olen isotissinen, hyvin nuoren ja seksikkään näköinen pienikokoinen nainen.
Miesvaltaisella alalla on (yksinkertaisia otuksia ;) ).
Naisvaltaisella alalla ei (voi olla jopa haittaa).
Ilmeisesti en ole ollut tarpeeksi uskottava.
On paljon helpompi saada apua työtehtävien hoitamiseen.
kaunis nainen on 'tyttö', ei vakavasti otettava työkaveri.
Kun on kaunis, seksualisoidaan herkemmin.
mutta kaikki pomoni ovat olleet naisia, kollegat myös joten ei.
On paljon helpompi saada apua työtehtävien hoitamiseen.
No joo apua varmasti saisikin, mutta jos on itsenäinen ja urallaan eteenpäin pyrkivä, eikä niin apuja kaipaa vaan sitä että itselle luotetaan vaativia tehtäviä niin vaikeaa on ollut.
Olen saanut tosissani taistella etten ole sukupuoleni ja ulkonäköni takia päätynyt työpaikan maskotiksi ja yksinkertaisten "pojilta" jäävien pikku jämähommien tekijäksi. Sellaiseen vähän "blondin" tyypin joka tekee vain yksinkertaisia perushommia ja jota pitää auttaa rooliin minut olisi hyväksytty oikein mieluusti. Tasavertaisen huippuammattilaisen rooliin ei oikein.
Olen miehisellä äijäalalla, jossa muutama oikein inhottava kollega. Minä olen kaunis ja fiksu, eivätkä nämä äijät kehtaa ilkeillä minulle.
Juuri eilen olin illanvietossa, jossa parin kaljan jälkeen eräs miestyökaveri avautui ongelmistaan yhden p-läven kanssa, ja hämmästeli miten minä voinkaan pärjätä tämän /%¤¤%#:n kanssa.
Kauniille, hymyilevälle ja fiksulle naiselle on hankalampi v-ttuilla:)