Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lääkäreistä

Vierailija
16.10.2008 |

Kun aina sanovat täälläkin, etteivät ihastu potilaisiin, mutta työkavereihin voivat ihastuakkin. Niin miten sitten, jos sattuu entinen työkaveri, jolle on ihastumisensa osoittanut selkeästi, tulemaan potilaaksi? Miten sitten käy? Aika vaikea tilanne potilaalle, kun muistaa, kuinka lääkäri toisessa tilanteessa käyttäytyi -ja itsekkin.



Kävi nimittäin niin, että kerran ollessani sairaanhoidon harjoittelijana, sattui samalle osastolle komea mieslääkäri. Hän hymyili minulle pitkiä hymyjä jne. Itse olin tilanteesta vaivautunut, sillä hän oli naimisissa enkä missään nimessä tahtonut ihastua naimisissa olevaan mieheen. Tiesin kuitenkin niin helposti tässä tapauksessa käyvän.



No, kului muutama vuosi ja menin tahollani naimisiin. Olin unohtanut sen lääkärin, kunnes sitten tutustuin meidän omaan lääkäriin. Siellähän hän oli. Voitte arvata, että olen kokenut vaikeita hetkiä vastaan otolla! En ymmärrä, miksi hän ei vaihtanut meidän perhettä heti alkuunsa pois omista potilaistaan!

Tilanne on jatkunut vuosi kausia, ja joka kerta tajuan olevan yhä enemmän ja enemmän ihastunut häneen. Enkä sitä varmasti osaa hyvin peittää. En tiedä, mitä hän ajattelee. Varmaan nauraa itsekseen, kuinka sai kuin saikin minut ihastumaan itseensä. Liekkö leikkii muidenkin potilaidensa ja työkavereidensa tunteilla näin.

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
16.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielestäni hymyt kuulostavat lähinnä flirtiltä, eikä se varmaankaan ole riittävä syy vaihtaa potilasta pois omalta kontolta. Hän ei voi tietää, että sinä olet ihastunut, jos hän on vain flirttaillut. Flirtti ei myöskään ole tunteilla leikkimistä, eikä hän todennäköisimmin myöskään naura itsekseen - mistäpä hän tietäisi sinun ihastuneen?

Vierailija
2/11 |
16.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaihda itse lääkäriä! Onpa kauhea ongelma....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
16.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapset pitävät hänestä kovasti. Ja hän on ammattitaitoisin ihminen työhönsä. En tahdo, että lapsiani hoitaa kuka tahansa arvuuttelun vasta-alkaja.

Vierailija
4/11 |
16.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä hän ihastumiseni tietää! Mutta ehkäpä tilanne tosiaan vain tuntuu minusta vakavalta. Hänelle se flirtti on kai ollut vain päivän piriste... Sitähän minä tässä juuri tarkoitin sillä tunteilla leikkimisellä. Kun minä tein silloin alun alkaen selväksi, että minua en sellainen leikki kiinnosta. Juuri sen vuoksi, että suhtaudun vakavasti toisen ihmisen tunteisiin enkä ymmärrä sellaista merkityksetöntä flirttailua. En usko että sellaista voi ollakkaan niin, ettei vähintään toisella ole enemmän tunteita pelissä.

Silti se vain jatkui. Vielä sittenkin, kun en enää ollut työkaveri vaan potilas. Ei todellakaan mitään sellaista ole tapahtunut, mihin vedoten minäkään olisin voinut vaihtaa lääkäriä - enkä enää edes halua. Mutta jotain kuitenkin on tapahtunut, jonka seurauksena on se, että en pystynyt suojelemaan itseäni tunteiltani - niin väärin kuin ne ovatkin.



Älkääkä sanoko, että se menee ohitse. Tätä on jatkunut jo todella monta vuotta.

Vierailija
5/11 |
16.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja luulen, että toisen osapuolen näkemys asiasta olisi aivan toinen.... Kyllä nuorissa mieslääkäreissä toki löytyy mukavia, älykkäitä, hyvännäköisiä, suustaan sutjakoita tyyppejä, joihin helposti voi ihastua, etenkin kun potilaana/potilaan äitinä on regressiossa. Lääkärin itsensä mielestä hän ei luultavasti ole tehnyt mitään muuta kuin yrittänyt olla ystävällinen ja tuttavallinen pitkän hoitosuhteen kautta tutuksi tulleelle ihmiselle, ilman mitään flirtti- tai muita tarkoituksia.



Itse olen siis erikoislääkäri sairaalassa ja erikoistumisen aikana kyllä tuli vastaan paljon hoitajia, sihteereitä ja potilaita, jotka olivat jostain syystä aivan lääpällään tiettyihin nuoriin mieslääkäreihin ja kaikki mitä nämä tietyt lääkärit tekivät oli oikein ja hienosti ja taitavasti tehty ja vielä kun on niin mukava ja karismaattinen....itse kun taas tiesi, että se työn toteutus ei todellakaan ollut aina sieltä aivan parhaasta päästä....tätä kyllä on ihmetelty ja naureskeltu paljon toisten naislääkäreiden kanssa.

Vierailija
6/11 |
16.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

:) ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
16.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että vuosikausia roikut jossain tuloksettomassa kuvittelusuhteessa. Tee jotain asian suhteen tai tee päätös lopettaa ihastus, vaihda lääkäriä.

Vierailija
8/11 |
16.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta minkäs ihminen tunteilleen voi.

Lääkäriys tässä asiassa on oleellista siinä mielessä, että lääkäri jatkaa potilassuhdetta entisen harjoittelijan kanssa, jolle flirttaili. Voiko tälle pohjalle yleensäkkään syntyä normaalia lääkäri-potilassuhdetta?



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
16.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuollaisesta pikkujutusta pääsee muodostumaan noin iso ongelma?

Vierailija
10/11 |
16.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ongelma taitaa aika pitkälle olla sun ajatuksessa asiasta. Vaihda lääkäriä jos koet asian näin ongelmallisena! Kyllä niitä kokeneita lääkäreitä löytyy muitakin. Tai pistä se mies käymään siellä lasten kanssa, pakkoko sun on siellä ravata...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
16.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

sun vuosikausien ihastukselle, jolle kahvihuoneessa naureskelevat hoitajat ja sihteeritkin...eiköhän se ihastus lopu aika nopeasti...tätä nimittäin tapahtuu joka päivä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä yhdeksän