Mistä apua laihduttamiseen?
15-20kg pitäisi lahduttaa. Liikuntaa pitäisi lisätä ja syödä vähemmän. Teoriassa helppoa mutta miksi se on käytännössä niin vaikeata. Mistä apua?
Kommentit (6)
Painonvartijat on lopetettu. Onko jotain vastaavaa?
ap
Suunnittelee sinulle kunto-ohjelman ja ruokavalion, jossa ei tarvitse nähdä nälkää.
t. kokemusta on
kuntosaliyrittäjän painonhallintaryhmään. Kerran viikossa tapaaminen jolloin on myös yhteiset treenit tai luento.
Tämä soveltuu mulle oikein hyvin, koska nettiryhmissä on niin helppo lipsua ohjeista. Nyt ei halua olla yrittämättä. Tätä (laihtumista) on kuitenkin halunnut jo pitkään.
Tietenkin jos on rahaa niin personal trainer.
niin tuntuu jo melkein luontevalta laihduttaa. Laihduttaessahan pitäisi säästää rahaa eikä laittaa sitä palamaan samaan tuleen kaloreiden kanssa.
Itse luin vain paljon nettijuttuja laihduttamisesta ja rakensin mielekkään päivärytmin. Karkkipäivä on myös hyvä idea, muttei ensimmäisen kuukauden aikana.
Onko minulla vain hyvä itsekuri kun tämä itsekseen pöhkiminen toimi niin hyvin? En olisi uskonut. Tsemppiä!
Mua auttoi kalorilaskuri, esim. kiloklubi.fi. sen avulla tajusin kuinka paljon oikein mätän ruokaa sisääni ja toisaalta varmisti myös sen että laihduttaessani varmasti syön tarpeeksi.
Kesäksi olisi (taas kerran) pakko laihtua. Sitten taas syksyllä lihon ja seuraavana keväänä laihdutan...