Mitä teette kirppismyynnistä yli jääneille vaatteille?
Mun pitäisi pitää kunnon kaappien tyhjennys ja siivous, ja ajattelin varata pöydän kirppikseltä. Mutta ahdistaa suunnattomasti ajatus siitä, että joudun sen viikon jälkeen keräämään myymättä jääneet kamppeet takaisin kasseihin ja roudaamaan kotiin! Nehän on pakko pestä taas kaikki, ennen kuin viitsii säilöä takaisin omiin kaappeihin.
Kommentit (7)
Ja pelastusarmeija kuuluu lakkautetun.
ellei ole kyseessä jotain arvokkaampaa tavaraa. Eli kaikki tarpeettomat vaatteet säkitän ja tipautan johonkin vaatekeräykseen, esim UFF:lle, Fidalle tai minne vaan kelpaa.
En säilö oikein mitään tavaraa jos se on tarpeetonta. Yksi pussillinen vauvanvaatteita taisi jäädä tyttäreltä jälkeen, kun ne olivat niin söpöjä etten raaskinut antaa pois. Tosin silloin oli arvattavissa, että joku päivä vielä uusi vauva tulee.
jos on jotain arvokkaampaa jäänyt myymättä, vien kotiin. EN kyllä pese, vaan säilön muovikassissa.
Enkä laita takaisin kaappiin, vaan johonkin varastoon tms muovipussissa. Yleensä säästän seuraavaan myyntikertaan asti. Jos on sellaisia vaatteita, joita olen yrittänyt kaupata pari kertaa tuloksetta, vien keräykseen.
vai kannattaako kurvata kirpparilta suoraan jonnekin Pelastusarmeijan kirpparille tms. joka ottaa lahjoituksia vastaan.