T-solulymfooma
Olisi kiva kuulla muiden kokemuksia aiheesta. Meidän 3-vuotiaalla lapsella todettii pahalaatuinen imusolmukesyöpä (t-solulymfooma) jonka seurauksesta koko elämäni romahti. Tukea on onneksi paljon koska sitä tarvitsee varsinkin kun toinen tulokas on tulossa 4viikon päästä joka aiheuttaa tilanteelle viellä todella paljon haasteita. Olisikin kiva tietää miten muut vanhemmat ovat selvinneet tällaisesta tilenteesta ilman että menettää järkensä :(
Kommentit (8)
Millaiset ensioireet lapsellasi oli? Näkyikö verikokeissa miten? Itse myös pelkään pikkuisellani lymfoomaa.. =( Tutkimukseen pääsyä odotellessa.
Hei!
Oireina oli pitkään jatkunut lämpöily, väsymys, ja patti kaulalla. Käytiin lääkärissä kaksi kertaa ja aina passitettiin kotiin, koska verikokeissa ei ollut mitään ihmeellistä. Kolmannella kerralla kun mentiin, jäätiin sille tielle. Kyseessä oli suurisoluinen anaplastinen T-solulymfooma. Miten teillä? Mitä oireita?
Minun lapsellani todettiin lymfoblastinen -solulymfooma. Millä hoitokaaviolla teillä on hoidot mennyt?
Heippa!
Meidän lapsen hoidot menivät high risk kaavion mukaan. entä teillä? minkä ikäinen lapsi sinulla on? Toivon paljon onnea hoitoihin, hoidot ovat raskaita varmasti, mutta lapset on ihmeän sitkeitä kestämään kaikkea.
Lääketieteen syöpähoidot eivät taida olla kovinkaan hyviä:
http://bambuser.com/v/1548437?v=m
Hupsheijaa, mikä loistovideo!
Heippa!
Tuleekohan tämä viesti koskaan tavoittamaan muita tähän ketjuun kirjoittaneita.
Minun lapsellani myös todettiin suurisoluinen anaplastinen t-solulymfooma muutama vuosi sitten.
Jos luette joskus tätä ketjua, kertokaahan miten menee.
Hei!
myöhässä kirjoittelen, mutta omalla lapsellani myös todettiin pahalaatuinen t-solylymfooma viime vuonna.
jos luet tätä ketjua vielä, kirjoittele!