Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Paljon ruokarahaa nuorelle?

Vierailija
13.10.2026 |

Olen lähdössä 4 päiväksi reissuun ja 17v lukiolainen jää yksin kotiin. Aiemmin ollaan sovittu, että käy kaupassa ja säästää kuitin/kuitit niin maksan takaisin. Välillä kuiteilla näkyy vähän liikaa herkkuja, energiajuomia jne. Nyt mietin, että jos antaisinkin etukäteen rahaa hankintoja varten ja sitten saisi pitää ylimääräiset itse. Jos nuori oppisi tekemään järkevämpiä valintoja, kun saisi pitää ylimääräiset rahat itsellään muuhun käyttöön. 

 

Onko 10€/päivä mielestänne sopiva? Sillä pitäisi kyllä saada hyvin ruokaa ja muuta tarpeellista, kun kotona on kuitenkin perustarvikkeet kaapissa eikä jääkaappikaan ole lähtiessä tyhjä. 

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
13.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä just laitoin nuorelle kympin. Ostaa vaikka jauhelihaa tai mitä haluaa kokata tai jos riittää,käy ulkona syömässä jotain. Ei ole pakko käyttää kaikkia. Kyse yhdestä päivästä. Saa se herkkujakin halutessaan ostaa jos ostaa sitä jauhelihaa. Kaikkea muuta meillä siis on kotona kaapit täynnä. Se ei halunnu mukaan alkeelliselle mökille, ei täällä ole teinille mitään mielenkiintoista. Itse käyn kalassa ja keräsin suppilovahveroita. 

Vierailija
2/18 |
13.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

50-60 euroa. 40 euroa voi olla aika tiukka budjetti teinille, joka vasta opettelee ruuanlaittoa ja rahan käyttöä. Silloin pitäisi osata jo aika hyvin valmistaa aterioita täysin perusaineksista. 50-60 euroa antaa enemmän liikkumavaraa ja pystyy ostamaan perusainesten lisäksi myös valmisruokia, jos ei halua/osaa kokata kaikkia ruokia alusta asti itse. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
13.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

200 jättäisin.

Vierailija
4/18 |
13.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi tulit täältä kysymään, varmaan siksi, että itseki jo kysyessä tajusit, että 10€ on ihan mitätön summa, jos haluat että lapsesi syö hyvin ja terveellisesti skippaamatta aamiaista, lounasta tai päivällistä. 

Vierailija
5/18 |
13.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

200 jättäisin.

Neljäksi päiväksi 200 euroa, kun se riittää yhdelle hengelle kuukauden ruokabudjetiksi?

Vierailija
6/18 |
13.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Onneksi tulit täältä kysymään, varmaan siksi, että itseki jo kysyessä tajusit, että 10€ on ihan mitätön summa, jos haluat että lapsesi syö hyvin ja terveellisesti skippaamatta aamiaista, lounasta tai päivällistä. 

Siis jos kotona on muutenkin kaapit jo täynnä ruokaa? Itse jätin kympin, että voi käydä hakemassa sen proteiinin lähteen päivän ruokaan. Muuten on kaikki aamupala tarpeet,iltapala tarpeet ja kaikki jääkaapissa. Saa päättää itse mitä ostaa ja mitä kokkaa. Tekeekö keiton,kastikkeen vai mitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
13.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

50-60 euroa. 40 euroa voi olla aika tiukka budjetti teinille, joka vasta opettelee ruuanlaittoa ja rahan käyttöä. Silloin pitäisi osata jo aika hyvin valmistaa aterioita täysin perusaineksista. 50-60 euroa antaa enemmän liikkumavaraa ja pystyy ostamaan perusainesten lisäksi myös valmisruokia, jos ei halua/osaa kokata kaikkia ruokia alusta asti itse. 

Kyseinen teini kokkaa mielellään, eikä syö juuri mitään valmisruokia. Kaapista iso valikoima kuivatarvikkeita, säilykkeitä ja mausteita. Pakkasessa on vaikka mitä, jääkaapissa myös. 

 

AP

Vierailija
8/18 |
13.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap - kysymyssana on paljonko ei paljon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
13.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

No, paljonko hän on yleensä käyttänyt? Laske sen mukaan ja voi pitää loput, jos jää yli eikä halua herkkuja. 

Vierailija
10/18 |
13.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

50-60 euroa. 40 euroa voi olla aika tiukka budjetti teinille, joka vasta opettelee ruuanlaittoa ja rahan käyttöä. Silloin pitäisi osata jo aika hyvin valmistaa aterioita täysin perusaineksista. 50-60 euroa antaa enemmän liikkumavaraa ja pystyy ostamaan perusainesten lisäksi myös valmisruokia, jos ei halua/osaa kokata kaikkia ruokia alusta asti itse. 

Tuo on 50-60 on hyvä rahamäärä päiväksi, eli aloittajan tapauksessa 4 päivän ajaksi yhteensä 200-240 euroa. Sillä pitäisi teinin pärjätä hyvin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
13.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

50€/päivä riittää Wolttiin hyvin. 

Vierailija
12/18 |
13.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Just olin laittamassa, et oisko 10€ päivässä hyvä, mut ehin lukea loppuun, heh. Mielestäni hyvö raha tossa tilanteessa. Voi ostaa vähän parempiaki tuotteita, mut toisaalta voi myös pihistellä ja säästää vaikka 20€ muuhun. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
13.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Satasen jättäisin.

Vierailija
14/18 |
13.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi jättäisit ruokarahaa, kun kotona varmaan on ruokaa kaapissa ja käytte käupassa ennen lähtöä. Neljäksi päiväksi ostatte 2o eurolla tarpeeksi esim jauheliha, broileri ja voileipätarvikkeet. Älä opeta yltäkylläisyyteen. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
13.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostaisin pakastimeen uunissa lämmitettävää einestä ja antaisin käyttörahaa jos haluaa jotain herkkuja ostaa. 

 

Meillä on aina einestä pakastimessa jos kokkailu ei huvita. 

Vierailija
16/18 |
13.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Onneksi tulit täältä kysymään, varmaan siksi, että itseki jo kysyessä tajusit, että 10€ on ihan mitätön summa, jos haluat että lapsesi syö hyvin ja terveellisesti skippaamatta aamiaista, lounasta tai päivällistä. 

aloituksesta: "kotona on kuitenkin perustarvikkeet kaapissa eikä jääkaappikaan ole lähtiessä tyhjä."

 

Jos siellä kaapeissa on siis perustarvikkeet, ja jääkaappiin jää ruokia, mitä hyödyntää näiden 4 päivän aikana, ei tuo yht. 40€ ole mikään "mitätön summa".

 

Se olisi pieni summa, jos sillä pitäisi ostaa kaikki ruokatarpeet neljäksi päiväksi eikä kaapeista löytyisi mitään.

Vierailija
17/18 |
13.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä en jättäisi euroakaan ruoan takia. 4 päivän ruoat saa tehtyä valmiiksi kaappiin, niin ei tarvi jättää euroakaan. Tai ostettua ainekset jääkaappiin 4 päiväksi, jos se teini osaa valmistaa itse ruokaa niistä.

Vierailija
18/18 |
13.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli jos kaapit ja pakastin ovat täynnä ruokaa niin antaisit 40 euroa herkkuihin rahaa? 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme yksi