Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Antakaahan "aloittelijalle" vinkkejä painonpudotukseen!

Vierailija
07.01.2012 |

Raskauden myötä noita kiloja kertyi niin älyttömästi lisää (valmiiksikin niitä oli jo liikaa..), että nyt olis tarkoitus saada tiputettua vähintäänkin 10kg, mielellään lähemmäs 20kg. (HUI!)



Herkkuttelu on kamalan suuri paheeni, syön oikeasti tosi paljon herkkuja päivittäin...Olen varmaan tuhat kertaa päättänyt, että se loppuu nyt, mutta ei se vain onnistu...Nyt siis kaipaidin vinkkejä, miten saisin herkkujen syönnin kuriin!!



Liikuntakaan ei ole mielipuuhaani, pienen lapsen (1v.) kanssa ei minulla myöskään ole juurikaan aikaa päästä harrastamaan mitään yksinkseen, eli sellaisia liikuntavinkkejä kaipaisin, joita jotenkin tuon 1v:n kanssa onnistuisi harrastaa.

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin laitan tilinumeron johon maksat. Mitä enemmän maksat sen nopeammin laihdut!

Vierailija
2/15 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

äläkä osta mitään herkkuja. Tee erikseen napostelukippo, jossa on porkkanaa, kurkkua, paparikaa, varsiselleriä tikkuina.



Syö makeannälkään puolikas banaani, ei suklaata.Banaanin voi vaahdottaa oikein imeläksi vaikka muutaman mansikan kera.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

lyhyin välein.

Esim. aamulla ruisleipä, vähän rypsi/-oliiviöljyä ja omena.



Lounaaksi n. kolmen tunnin kuluttua peruna, vähän kastiketta ja paljon salaattia. Esim. balsamicoa ja vähän oliiviöljyä kastikkeena.



välipalaksi hedelmiä



Päivällinen kasvishöystöä ja pähkinöitä/ auringonkukan siemeniä



iltapala : leipä ja hedelmä (leivän päällä vaikka oliivia)



Runsas hedelmien ja kasvisten syönti pitää makean nälän loitolla. Lisäksi lyhyet ateriavälit pitävät

herkutteluhimon loitolla.



Katso vaikka joku äiti-lapsijumppa, jossa lasta ikään kuin käytetään painona:)

Vierailija
4/15 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

netissä on ihan ilmaisiakin ohjelmia tätä varten (esim. kiloklubi).



Mulla oli myös iltaherkuttelu "suurin" ongelma, saatoin helposti syödä illalla yli 1/2 l jäätelöä ja vielä karkkia päälle.



Eihän siihen lopulta auta kuin itsekuri mutta mulla auttoi että vaihdoin herkut (en siis lopettanut herkuttelua varsinaisesti) esim. rahkaa+pakastevadelmia+makeutusjauhetta-sekoitukseen tai sitten paistoin uunissa lähes rapeiksi perunaa + porkkanaa + sipulia + muita kasviksia ja paljon suolaa päälle (korvaamaan sipsejä ja kebabia sun muuta suolaista). Sokerittomat mehukeitot ja light-limsat myös mulla vie sitä herkuttelunhimoa jonkun verran pois.



Lisäksi jos on ihan pakko saada jotain ihan oikeaa herkkua, kuten karkkia tai suklaata tai jäätelöä niin sitten vaan punnitsemaan ja merkkaamaan kalorit ylös niin tulee motivaatiota ainakin pienentää annoksia (esim. 300g irtokarkkeja yli 1000kcal ja laihduttajan pitäisi syödä n. 1500kcal/pv)

Vierailija
5/15 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viipaloi banaani pakasterasiaan ja pakasta. Syö kohmeisena. Tepsii makeanhimoon!



Kokeile makeanhimoon myös hampaidenpesua. Eli pese hampaat kun tekee mieli herkutella. Sitten ei enää teekään mieli, kun hammastahna maistuu suussa.



Laita lasiin sokeritonta mehukeittoa ja maitoa. Melkein kuin pirtelöä, kaloreita paljon vähemmän!



Ja sitten se tärkein: syö kunnon ruokaa muutaman tunnin välein! Jos ei syö kunnolla, niin että nälkä lähtee, napostelua on vaikeampi pitää kurissa.



Laihduttajakin voi ja pitää syödä maha täyteen. Pitää vain katsoa mitä syö ja miten paljon. Järkevää syömistä oppii esim. kiloklubissa. Kiloklubi.fi, suosittelen! Helppokäyttöinen ruokapäiväkirja, jonka avulla oppii syömään oikein.

Vierailija
6/15 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä kieltäydy kokonaan, syö vaikka kerran viikossa tai joka kolmas päivä (tai aloita vaikka joka toisesta päivästä). Sitä jaksaa odottaa, totaalikielto saa repsahtamaan.

Herkkupäivänäkin vain kohtuullinen määrä, ei suklaalevyä vaan patukka. Älä hanki jemmaan herkkuja vaan sen verran, minkä kerralla itsellesi sallit.

Opettele nautiskelemaan. Suklaapalastakin voi haukata neljä kertaa ja maistella ajatuksella joka haukkua ennen nielaisua. Ihan yhtä hyvältä pienetkin palat maistuu.



Säännölliset ruoka-ajat.



Makeanhimoon lasi vettä, purkka suuhun tai hampaiden pesu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tee herkuista palkkio. Itselläni toimii siten, että viikolla en herkuttele yhtään. Kahvin kanssa otan sellaisen täysjyväkorpun tai 2.



Sitten lauantaina on karkkipäivä, jolloin kohtuuden rajoissa saa herkutella. Itselläni tämä tarkoittaa n 100-150g irtokarkkia ja sellainen ihan pikkuminipussi sipsejä (alle 100g). Kuulostaa ehkä tosi vähältä määrältä, mutta kun on muutaman viikon noudattanu tätä, niin vatsa ei oikeasti vedä herkkuja enempää. Tämä riittää oikein hyvin.



Sitten kiinnitä huomio syömisiin. Lounaan ei tarvii olla mikään ähkymättö. Syön tosi useasti salaattia, johon lisänä esim itse tehtyä pizzaa edellisillalta tai joku uunissa paistettu kana tms. Joskus laitan ihan vaan aurinkokuivattua tomaattia sekaan tai jotain juustoa ihan vähän. Tällä pärjää ihan hienosti iltaan asti, jolloin voi syödä miehen kanssa ruuan. Muistaa taas annoskoon. Ja puolelle lautasta salaattia.



Liikunnasta en minäkään ole oikein välittänyt. Toki se varmaan piristäisi mieltä jne jos kävisi ipodin kanssa vaik joka toinen päivä itsekseen kävelyllä tms. Nyt olen kyllä löytänyt joogan, josta olen tosi innostunut. Muokkaa kroppaa tosi nopeasti ja on oikeasti mukavaa liikuntaa.



Vierailija
8/15 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

saat syödä, ei tule nälkä. Ja herkutteluunkiin löytyy reseptejä. Oon saanut karppaamalla huomaamatta 10kg puolessa vuodessa pois ja olo on koko ajan ollut uskomattoman energinen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kolmosen ohjeiden mukaan sulla tulee olemaan kokoajan nälkä ja tekee mieli puputtaa jotain, sitten tulee ilmavaivoja, joihin vedät activiaa (sokeria).



Jos haluat sokerinhimosta eroon ja oikeasti laihtua, tee näin:



Rasvaa 100-150g, proteiinia 75-100g, hiilihydraattia 20-50g päivässä.



Rasvaksi voita, rasvaista lihaa ja kalaa, oliiviöljyä (extra virgin), avokadoa. Unohda kaikki margariinit ja rypsiöljyt. Unohda myös kaikki kevyttuotteet.

Proteiiniksi lihaa, kalaa, raejuustoa, munia, kaikkea vähän käsiteltyä ja maustamatonta/marinoimatonta.

Hiilihydraatit pääasiassa vihreistä vihanneksista, kaaleista, tomaatista, marjoista ja sitruksista.

2-3 tuhtia ateriaa päivässä.

Vierailija
10/15 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

lyhyin välein.

Esim. aamulla ruisleipä, vähän rypsi/-oliiviöljyä ja omena.

Lounaaksi n. kolmen tunnin kuluttua peruna, vähän kastiketta ja paljon salaattia. Esim. balsamicoa ja vähän oliiviöljyä kastikkeena.

välipalaksi hedelmiä

Päivällinen kasvishöystöä ja pähkinöitä/ auringonkukan siemeniä

iltapala : leipä ja hedelmä (leivän päällä vaikka oliivia)

Runsas hedelmien ja kasvisten syönti pitää makean nälän loitolla. Lisäksi lyhyet ateriavälit pitävät

herkutteluhimon loitolla.

Katso vaikka joku äiti-lapsijumppa, jossa lasta ikään kuin käytetään painona:)

Varsinkin laihduttaessa pitää lisätä proteiinin syöntiä. Pitää nälän loitolla. Eli tähän muuten hyvään listaan lisäksi raejuustoa, rahkaa, kananmunia, kanaa jne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähtöpaino oli 68kg, nyt 59kg.



Aamupalaksi juon Beroccaa ja teetä.



Lounaaksi syön samaa ruokaa kuin laitan lapsille, mutta paljon pienemmän annoksen kuin aikaisemmin. Nykyään max desin verran.



Päivälliseksi syön samaa ruokaa kuin muu perhe taas noi desin verran. Illalla jos on nälkä niin syön vielä salaatin. Usein myös syön joko lounaan tai päivällisen salaattiannoksena, johon laitan lisäksi ruokana olevaa kalaa/lihaa/kanaa ja jätän perunat ym. pois.



Päivän aikana juon paljon vettä ja kivennäisvettä, 1-2 lasillista maitoa aterialla päivän aikana.



Jos tekee mieli herkkuja niin syön niitä, mutta en pitkin päivää vaan kerran päivässä (mutta välillä paljonkin kerralla). Ja kyläillessä ym. syön kaikkea mitä tarjotaan. Helpolla on lähtenyt jo melkein 10 kiloa. Enempää ei enää tarvitsisi lähteä, mutta nyt paino menee vielä noin 100g alaspäin viikossa.



Maha tottui todella nopeasti pienempiin annoksiin. Ennen söin aamupalaksi vähintään kaksi kunnon leipää ja pari lasillista mehua. Ja isot annokset lounaalla ja päivällisellä. Lisäksi välipala ja iltapala sekä napostelua pitkin päivää.

Vierailija
12/15 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos vähänkin tuntuu, ettei tee herkkuja mieli, kun olet kaupassa, älä osta niitä. Jos ostat, osta vähän. Tiedän kyllä kokemuksesta, että 400 g:n karkkipussi on taivaallinen, kun näyttää siltä, että se ei koskaan lopu, mutta todellisuudessa olet jo ähky, kun olet pikkuhyvä-pussin syönyt.



Älä köyhäile liikaa ruuissa vaan osta laadukasta ruokaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

- Liity kiloklubiin! Sieltä saat inspiraatiota, ohjeita ja vertaistukea

- Vähäkalorisia kiisseleitä makeannälkään ja miksei aamu- ja iltapalaksikin. Joukkoon voi sekoittaa pakastemarjoja niin tulee ruokaisampaan

- Paljon vettä pitkin päivää

- Pois peruna, riisi ja vaalea leipä. Syö pastasi runsaskuituisena ja vain harvakseltaan

- Vaihda makeutetut jogurtit rasvattomaan viiliin. Makuun tottuu melko nopeasti ja kaloreita tulee puolet vähemmän

- Naposteluun karkkien ja sipsien tilalle marjarahkaa, viinirypäleitä ja dipattavia vihanneksia

- Joka aterialla ainakin puoli lautasellista vihanneksia, raakana tai kypsennettynä

- Jotain liikuntaa joka päivä! 1-vuotiaan voi ottaa mukaan kävelylenkille ja lapsen kanssa kotona ollessakin voi jumpata. Ei ole tärkeää mitä tai miten kovaa teet - kunhan teet jotain!

- Repsahtaminen on sallittua, kunhan et tee sitä päivittäin ;)

Vierailija
14/15 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tassa hieman ideoita, jotka ovat toimineet minulla.

-Jata herkut kauppaan, alaka ikina mene ruokaostoksille nalkaisena.

- Makeanhimo loppuu kylla, vaikka alussa se onkin vaikeaa. Kun suu tottuu vahemman makeaan, maistuvat hedelmat ja marjat tosi makeilta. Tama tapahtuu yllattavan nopeasti :)

- Ala harrasta kovaa liikuntaa parin eka viikon aikana, vaan harjoittele ensin uusia ruokatottumuksia. Nalka on vaan kahta kauheampi, jos liikunnan kalorivajaus viela lisataan totteluvaiheeseen.

- Syo tavallista ruokaa, mutta pienempia maaria ja pienelta lautaselta. Paljon vihanneksia. Mina syon joskus meidan perheen illallista jalkiruokalautaselta :)

- Joskus kaikki repsahtaa, eika sita kannata surra. Yksi ilta ei tuhoa saavutettuja tuloksia.

- Listaa itsellesi ne herkut, jotka ovat sallittuja ja mista itse pidat tosi paljon. Minulla ne ovat sushi, popcorn ja jotkut pirtelot. Niiden avulla herkuttelen joskus surutta.

- Syo hyvin ennenkuin menet kylaan, jossa on tarjolla herkkuja. Silloin on helpompi maistaa tarjottavia, mutta omat annokset on helppo jattaa pieniksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

yksinkertainen vastaus : HIIT ! ja avot kyllä toimii