Amerikkaa ei pidä pitää esikuvana tai tavoiteltavana yhteiskuntamallina
Herää Suomi, tyhmyyttä ei pidä ihannoida eikä jäljitellä! Meillä on parempiakin yhteiskuntamalleja ihan tässä lähellä, kuten pohjoismainen hyvinvointivaltio!
Kommentit (18)
Amerikka on parempi elää jos on valkonen, älykäs, ahkera heteromies.
No kukahan sitä nyt pitää jotenkin ihanteena...?
Vierailija kirjoitti:
Amerikka on parempi elää jos on valkonen, älykäs, ahkera heteromies.
Se alkuperäinen. Vapaa maahan muutto taisi olla virhe sielläkin. Kaikenlaista riitasointua tuli mukana.
Eli siis Amerikan monikultturismia ei pidä matkia? Olen samaa mieltä.
Amerikka, tarkenneteen USA on erittäin hyvä esikuva johon olisi syytä pyrkiä.
Tällä hetkellä toimivammaksi osoittautunut yhteiskunta.
Pohjoismaat ja esim Ruotsi on ajautumassa kaaokseen ja tappioon.
Idän esimerkkejä AP haluaisi ihannoida?!
Amerikka kuuluu alkuperäisväestölle. Se aito. Laivojen tuomia loput ja monen polven siirtolaisina. Eli joukkoon mahtuu maailman kirjo. Amerikka on nuori maa versus Ranska ja Brittein saaret. Muualta tuotu tuolle uudelle mantereelle moni asia, esim. hevoset. Jokaisella sukupolvella omat ihannekautensa jostakin elämisen hohdokkuudesta . Kuvitellaan television ja leffojen kautta elämää , menestymistä . Arki on arkea mis vaan, ja rahalla saa ja hevosella pääsee. Jos rahaa ei ole, ei ole elämääkään tuossa maassa. Ei sos.turvaa, lääkitystä, pääsyä sairaalaan tuosta vain( niihin parempiin), koulujen opetus vajavaista monivalintatehtävineen ja historian kieltämisineen. Kävely ja ulkoilu mahdotonta ilman jalkakäytäviä. Raha ratkasee ja ulkonäkökeskeisyys. Ei kiitos. Ei edes mennä nykytilanteeseen. Pohjoismaat ja Euroopan pohjoispuoli ylipäätään parasta, ei tarvi pelätä luonnonkatastrofejakaan. Teini- ikäiset ja tietämättömät voivat ihailla, täysipäiset ei.
Niin. Miksi joku on pitänyt tärkeänä matkia kaiken?
Mikäli tarkoitetaan Yhdysvaltoja, niin se on yksi psykopaattien leikkikenttä, jota kannatta välttää viimeiseen asti. Lähinnä varoittava esimerkki, millainen yhteiskunnan ei pidä olla.
Kuka sitä on pitänyt? Jotkut Trumpistit? Samaa kastia Venäjän kanssa, jota Anon kaltaiset ihailee. Eurooppa on yhä sivistyksen kehto.
Yhdysvaltain valtionvelka ylitti vastikään historiallisen 40 biljoonan dollarin (eli 40 000 miljardin dollarin) rajapyykin.
Rajapyykki saavutettiin odotettua nopeammin, ja velkasumma on noin kaksinkertaistunut viimeisen kymmenen vuoden aikana.
Siellä on hyviä asioita ja huonoja asioita. Yksilönvapauden ja sananvapauden osalta Euroopalla olisi paljon opittavaa. Yliopistot ovat maailman parhaita. Startup-yritysten valtava määrä on käsittämätön.
Mutta esimerkiksi terveydenhoitojärjestelmä on täysi katastrofi. Aselainsäädännön idea on arvostettava, mutta lopputulos on kauhea.
Vierailija kirjoitti:
Siellä on hyviä asioita ja huonoja asioita. Yksilönvapauden ja sananvapauden osalta Euroopalla olisi paljon opittavaa. Yliopistot ovat maailman parhaita. Startup-yritysten valtava määrä on käsittämätön.
Mutta esimerkiksi terveydenhoitojärjestelmä on täysi katastrofi. Aselainsäädännön idea on arvostettava, mutta lopputulos on kauhea.
Jenkit säälivät pieniin kerrostaloluukkuihin ahtautuneita eurooppalaisia. Siellä keskiluokalla on kunnon talot.
Amerikkalainen televisio näyttää miten pahasti ihmiskunta voi mennä vikaan, kun onnentavoittelijat, rikolliset ja laiskat perustavat uuden valtion. Voimakkaimman ja suurimman valta jyrää edelleen, eläimellinen tarha koko usa.
Vierailija kirjoitti:
Kuitenkin vassarit ajavat amerikkalaisuutta niin oakjon kuin ehtivät. Monikulttuurisuus tarkoittaa västämässä etnovation kuolemaa jolloin lakkaa kaikki idea hoivaussysteemistä puhumattakaan rahoista. Sosiaaliturva joka menee rotuvohollisille on vastenmielistä jokaiselle vähänkään normaalille ihmiselle.
Normaaliuus tunkee väistämättä läpi sitä myötä kun kakku kutistuu, se sama vasemmisolaien kateus ja viha johtaa lopulta itsetutkiskeluun ja aiemman yhteiskuntamallin tietoiseen ja aktiiviseen hylkäämisen.
Jäikö korkki auki?
Vierailija kirjoitti:
Amerikka on parempi elää jos on valkonen, älykäs, ahkera heteromies.
Olettaen (yleensä), että vanhemmilla varaa maksaa koulutus
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Amerikka on parempi elää jos on valkonen, älykäs, ahkera heteromies.
Olettaen (yleensä), että vanhemmilla varaa maksaa koulutus
Amerikka on myös valtio jossa nopein tapa tulla miljonääriksi on aloittaa miljardöörinä
"kas siellähän se Albanian kellarista käsin kommentoiva trolli on taas töissä... joko keittopalkka pelkällä vedellä on parantunut vai onko mikään muuttunut siellä?"
"Ylläpidon" trolli havaittu
Ostaisikohan uuden Mersun vai kävisikö halvimmalla sairaalalla valohoidossa? Pitäisiköhän laittaa tarjouspyynnöt sairaaloille valohoidon kuluista...