Miksi jotkut ihmiset kuivattaa mattojaan mattojen tamppaustelineellä?
Tuokin yksi matto tuolla pihalla ollut jo muutaman päivän kuivumassa. Olen odottanut että pääsisi tamppaamaan mattoja.
Kommentit (6)
Kuka tampoaa mattoja nykyisin. Ne imuroidaan ja tuuletetaan.
Joskus ennen kerrostaloalueillakin oli ulkona pyykkien kuivauspaikat naruineen ja siellä oli hyvä kuivata mattojakin. Taitavat kuivausrummut olla yleistyneet siinä määrin ettei tarvetta pyykkien ulkona kuivattamiselle juurikaan enää ole ja pyykkinarut ovat ulkoa hävinneet joten niille matoillekaan ei muuta kuivauspaikkaa ole kuin se mattoteline. Tuskin niitä mattotelineitäkään enää paljon tarvitaan, sillä aika harva enää tamppaa mattoja.
Niin, ehkä samaa tyyppiä henkilö, joka hakkaa mattoja pyykinkuivausnaruilla, vaikka pihapiirissä on kolme mattotelinettä.
Olin myös tulossa sanomaan että, kukaan ei enää nykyään tamppaa mattoja. Pöly vaan tamppautuu tiukempaan. Kyllähän niitä mattoja toki saa hakata sydämensä kyllyydestä, mutta ei siitä mitään hyötyä ole, paitsi sun käsivarsille.
Sama juttu meidän pihassa. Onhan siinä hyvä kuivatella. Ite en kehtaisi.