Nouseeko teillä paino lomalla ja pääseekö siitä helposti eroon?
Itsellä nousee todella helposti useamman kilon, kun syöminen on hieman vapaampaa kuin arkena. Ei siis mitään herkkujen kaksin käsin mättämistä, ja lomalla tulee kuitenkin liikuttua esim. pitkiä matkoja pyöräillen, marjastaen ym. Arkeen palatessa ylimääräisistä kiloista on kuitenkin todella hidasta päästä eroon. Onko muilla samaa?
Kommentit (8)
Paino nousee lomalla keskimäärin kilon viikossa, eli neljä kiloa kuukaudessa. Puolet siitä on nesteturvotusta, joka lähtee pois viikossa. Parin kilon laihtuminen kestää noin kuukauden, kunnes olen jälleen normaalipainossani. Näin on ollut jo vuosikymmeniä.
Ei nouse mutta heiluu enemmän festareiden yms. seurauksena ja siitä pääsee helposti eroon, jos nyt vähän nousisikin.
Neljättä viikkoa lomalla, paino laskenut neljä kiloa.
Muu perhe on koko ajan paikalla eikä voi siis syödä enää salaa. Lisäksi koko ajan pitäisi olla menossa johonkin ja jossakin, joten askeleita tulee lomalla huomattavasti enemmän kuin arkena. Onneksi kohta taas lomat loppuu ja pääsee rentoutumaan.
Nousee yleensä, mutta kyllä ne arjessa sitten tippuu. Ruokailuiden säännöllisyys puuttuu ja tulee syötyä enemmän ulkona. Ja muutenkin tulee tehtyä enemmän niitä lempiruokia ns. viikonloppuruokia ja tavalliset kanakeitot ym. puuttuu ruokalistalta.
Vierailija kirjoitti:
Muu perhe on koko ajan paikalla eikä voi siis syödä enää salaa. Lisäksi koko ajan pitäisi olla menossa johonkin ja jossakin, joten askeleita tulee lomalla huomattavasti enemmän kuin arkena. Onneksi kohta taas lomat loppuu ja pääsee rentoutumaan.
Sama! Lomalla laihdun, ku touhuaa koko ajan.
Lomasta pääsen, painosta en niinkään.
Mulla yleensä putoaa kun jätän lounaan syömättä.