Alkoholittomat lennot
Siis kerrankin olen Päivi Räsäsen kanssa samaa mieltä, että alkoholi pitäisi poistaa kokonaan lennoilta. Se on inhottavaa kun humalaiset pilaa muiden lentomatkan oksentelemalla ja kovaäänisellä käytöksellään. Siinä on yksi syy miksi en tykkää lentämisestä on juurikin nämä viinalla pläträävät tyypit. Itse en ole mitenkään absolutisti, mutta kupitteluni rajoittuu yleensä vain ravintoloihin. Jos alkoholi poistetaan lennoilta, niin minun matkustusinto kaksinkertaistuu.
Kommentit (51)
olet oikein matkustellut, kun on ollut niin hirveetä viinalla läträämistä..
Eipä ole tullut ikinä omalle lennolle, vaikka paljon matkustankin, ehkä se selittyy sillä, etten käy jossain Teneriffalla.
vaikka olisi kyse vain pienestä määrästä. Kyllä ilman sitäkin selviää.
Minä matkustan työni puolesta ja huvikseni kymmeniä lentoja vuodessa, ja olen matkustanut jo viimeiset kymmenen vuotta. Kerran on yksi keski-ikäinen nainen sammunut business-luokkaan, ja muutamia kertoja on ollut hiprakkaisia poika- ta tyttöporukoita, mutta kertaakaan ei ole ollut minkäänlaista häiriötä.
Oksentelevia ja kirkuvia pikkulapsia ja vauvoja on ollut kymmenillä lnnoilla ja ihan häiriöksi asti. Kerran ajattelin jo tökätä yhtä ipanaa haarukalla, kun vanhempansa eivät tehneet mitään lopettaakseen järjettömiä infernaalisia rääkäisyjä (ei siis itkemistä, kakara karjahteli omaksi ilokseen ja tuijotti minua penkin yli).
Lennoilta alkoholin poistaminen saa aikaiseksi sen, että perusjamppa kiskaisee ennen lentoa vessassa pullon kossua että saa humalansa. Se lennon aikana iskevä mahdollisesti aggressiivinen laskuhumala onkin sitten kaikille mukavaa seurattavaa, vai?
En ole törmännyt känniläisiin koneessa. Mutta en käykään missään Turkissa tai Kanarialla.
En minäkään tosiaan ole koskaan joutunut katselemaan kännisiä koneessa, mutta mun matkustus onkin lähinnä Euroopan reittilentoja. Itsekin kyllä saatan ottaa lasin viiniä koneessa jos on vapaapäivä, mutta toisin kuin absolutistit, en tule 12 cl viiniä rähinkänniin ;)
niin ei pitäisi olla ongelma olla ilman viinaakaan.
nyt porukka täyttää käytävät jonottaessaan vessoihin = turvatonta.
Jos kaljaa kitattaisiin vähemmän, olisi pienempi tarve käydä vessassa.
eikä kyllä ole koskaan ollut mitään ongelmaa viinan kanssa. Ei humalaisia räyhääjiä.
mutta jonkinlainen rajoitus voisi toimia, esim. että saisi vain 1-2 olutta / viinipulloa / paukkua per henkilö.
Siis eikö sen juopottelun voi jättää sinne lomakohteeseen? Miksi täytyy päästä pieneen myötäiseen ennen koneeseen nousua tai sen aikana? Eikö oikeasti pystytä olemaan sitä lentoaikaa ilmaan alkoholia? Finnair keskeytti toissa vuonna häiriökäyttäytymisen perusteella noin 200 henkilön matkan.
Huutavat ja rauhattomat lapset onkin ihan oma otsikkonsa sitten, nyt keskustellaan alkoholista.
takia? Jos juon yhden "viinipullon" lennon aikana niin se ei näy käytöksessäni mitenkään. En pidä holhoavasta yhteiskunnasta
Lomalla en koskaan juo alkoholia. Rentoudun itse siitä lomasta, en tarvitse alkoholin rentouttavaa vaikutusta.
En pidä holhoavasta yhteiskunnasta
miksi ei siis alkoholin käyttäjätkin. Kannatan!
Alkoholia ei tarvita lentomatkoilla ollenkaan. Aivan hyvin voivat lopettaa viinaksien tarjoilun lentokoneissa ja terminaaleissa kokonaan. Ei haittaa ketään.
Ja lukuunottamatta erästä kesäistä lomalentoa, ei pienintäkään haittaa alkoholin juojista ole ollut. Silloimkin häiritsi lähinnä kovaääninen puhe. mutta minulle ihan sama, en juo lennoilla yleensä, josksu olen juonut kylllä oluen, mutta senkin lähinnä janoon pitkällä lennolla ( kun ei jaksa pelkkää vettä juoda). Voisin kyllä vaihtaa oluen vaikka teehen:-)
Ei ole muakaan humalaiset oksentelijat häirinneet koskaan, ei pakettimatkalla eikä reittilennolla, todella paljon enemmän oksentelevat pikkulapset jotka lisäksi vielä kirkuvat. Ja ne jotka ei oksentele on sen verran pirteempiä että jaksavat juosta käytävällä, pomppia penkeillä ja potkia edessäistuvan selkänojaa.
Alkoholia ei tarvita lentomatkoilla ollenkaan. Aivan hyvin voivat lopettaa viinaksien tarjoilun lentokoneissa ja terminaaleissa kokonaan. Ei haittaa ketään.
Pääseekö tupakoitsija tupakalle?
No ei!!!!!
On aikamoinen alkoholiriippuvuus jos ei pärjää tuota aikaa ilman lasillista.
alkoholittomia lentoja. Itse en tuon jälkeen pystyisi enää lentämään ollenkaan, alko on mulla toimivin lääke lentopelkoon. Eikä tarvi kuin 1 tai 2 annosta lennon aika joten en örvellä. En myöskään ole ikinä kokenut humalaisia häiritsijöitä lennoilla vaikka työhönikin kuuluu paljon lentomatkustelua.
ei sen viinan kanssa tarvitse joka paikassa läträtä. Kyllä aikuinen ihminen pärjää ilman sitäkin yhden lennon ajan. Ja lennoilla on lapsiakin, se täytyy ottaa huomioon. Eli ei alkoholille.