Millaiseen autoon mahtuu kolme lasta? Esikoinen 2,5 v ja kaksoset tulossa.
Kommentit (31)
vaikka airback olisi pois päältä, koska se ei ole takuuvarma.
kuin mennä autoliikkeeseen kahden kaukalon ja turvaistuimen kanssa ja alkaa sovitella, voi kyllä olla aika nihkeetä saada noita sopimaan hyvin takapenkille.
Tila-auto?
etupenkillä 9kg istuin selkä menosuuntaan (airback pois päältä), takapenkillä reunoissa kasvot menosuuntaan 9kg ja 15kg istuimet (voisi olla jo kaksi 15kg istuinta) ja itse istun siellä keskellä (ahdasta on, ellet ole hoikka ei onnistu) ja mies ajaa.
kun oli vauva + kaksoset (esikoiset), niin oli toinen kaksosista edessä ja turvakaukalo kuljettajan penkin takana, itse keskellä.
peugeot 307 sw, ja siihen mahtuu kahden isomman turvaistuimet ja vauvan kaukalo taakse rinnakkain. Vauvan kaukalo on jalustalla- helpottaa sitä turvavöiden kiinnittelyä huomattavsti. Ja penkkejä kun voi siirrellä vielä sinne peräkontin puolelle niin välillä isommat saanet olla sielläkin yksin tai kaksin (pitävät hauskana seikkailuna )...
Kaukalot ja yksi turvaistuin varmasti mahtuvat useampaan autoon, mutta sitten kun tarvitsee olla kolme turvaistuinta voi käydä tila ahtaaksi.
meillä kylläkin 4 lasta mutta kolmellekin suosittelen kunnon tila-autoa kuten joku jenkki esimerkiksi. Meillä oli aiemmin opel zafira mukamas tila-auto mutta kyllä kahden turvapenkin ja 1 korokkeen kanssa oli ihan järkyttävää!! Silloin meillä oli siis 3 lasta. Korokelapsi etupenkillä, minä takapenkillä kahden turvapenkin välissä ja voin sanoa etä ahterini oli hellänä siellä välissä...puhumattakaan miten vaikeaa oli mennä sinne väliin siinä vaiheessa kun penkeistä pienille tuli kiinteät! Toki takaluukusta käytimme toisinaan yhtä nostettavaa penkkiä mutta silloin ei takaluukkuun mahtunut kauppakasseja suurenpaa eli ei tosiaan rattaita tms.
Nyt meillä on Chervolet transport, samaa kokoluokkaa kuin grand voyager ja olen aivan myyty siihen tilamäärään!! Kiinteät 7 penkkiä ja silti takaluukkuun menee kaksostenvaunut ja lisäksi myös esim syöttötuoli, tai laukkuja.
Eikä ne niin kalliita ole kun huolii muutaman vuoden vanhemman auton. Meillä 7v auto ja ihan on siistissä kunnossa eikä se oikeesti vie edes bensaakaan kuin litran enemmän kuin meidän zafira vei!
Chevrolet Transport kyllä vie huomattavasti enemmän polttoainetta kuin Zafira, eri asia tietenkin jos tekee vertailun aivan erilaisilla moottoreilla
Myös meillä kolme istuinta Volvon takapenkillä ja ihan hyvin mahtuu!
Keskelle mahtuu aikuinenkin, jos korokeistuimen ottaa pois!
ja kun takana on kaksi istuinta mahdun itse väliin istumaan joten kuvittelisin sinne menevän myös kolmen istuimen.
Meillä oli sama ongelma. Katsottiin isojakin autoja, mutta niissä tuntui aina olevan "ylimääräinen" tila käytetty siten, että reunapaikat oli ihan valtavat ja se keskipaikka oli sellainen onneton. Huomattiin että kolme turvaistuinta menee ihan perusfarkkuunkin ainoastaan jos siellä on kolme yhtä suurta istuinta. Tuolla edellä joku mainitsikin peugeotin 307 sw:n. Siinä nimenomaan sw malliin menee, siihen perusmalliin ei. Aika monelta valmistajalta saa jo noita erillisillä istuimilla.
turvaistuinta. Aluksi niin, että yksi lapsi edessä ja kaksi takana aikuisen kanssa. Myöhemmin lapset takapenkillä koroke- ja turvaistuimissa.
joten uskallettiin laittaa lapsi eteen.
Mittanauhalla käytiin läpi kun oli meillä ajankohtaista.
kolme kunnon turvaistuinta selkä menosuuntaan? Jos haluat, että autoon mahtuu vielä kaksi aikuista, niin tila-auto on kyllä ainoa realistinen mahdollisuus. Ainoa, miten keksisin, että tavallinen hlöauto toimii on, että yksi istuin eteen ja kaksi taakse niin, että keskelle tunkee sitten toinen aikuinen istumaan. Tämä ei ole sitten mahdollista pitkillä ajomatkoilla, mutta lyhyillä tripeillä kyllä.
Meillä on 6v korokkeessa, 4v selkänojallisessa korokkeessa katse menosuuntaan ja 1v turvaistuimessa selkä menosuuntaan Golfin takapenkillä ja kyllä turvavöiden kiinnittäminen on aikamoista pujottelua, samoin kuopuksen laittaminen istuimeensa keskelle on mahdollista vain, kun malli on "Plus" eli korkeampi, jolloin sisään mahtuu itse kunnolla lähes seisomaan... Tosin meillä esikoinen istuu usein edessä, ja taakse mahtuu sivuun aikuinen oikein mukavasti istumaan, kun takapenkin istuimet on lomittain vierekkäin, eikä molemmat selkä menosuuntaan.
kolme kunnon turvaistuinta selkä menosuuntaan? Jos haluat, että autoon mahtuu vielä kaksi aikuista, niin tila-auto on kyllä ainoa realistinen mahdollisuus. Ainoa, miten keksisin, että tavallinen hlöauto toimii on, että yksi istuin eteen ja kaksi taakse niin, että keskelle tunkee sitten toinen aikuinen istumaan. Tämä ei ole sitten mahdollista pitkillä ajomatkoilla, mutta lyhyillä tripeillä kyllä.
Meillä on 6v korokkeessa, 4v selkänojallisessa korokkeessa katse menosuuntaan ja 1v turvaistuimessa selkä menosuuntaan Golfin takapenkillä ja kyllä turvavöiden kiinnittäminen on aikamoista pujottelua, samoin kuopuksen laittaminen istuimeensa keskelle on mahdollista vain, kun malli on "Plus" eli korkeampi, jolloin sisään mahtuu itse kunnolla lähes seisomaan... Tosin meillä esikoinen istuu usein edessä, ja taakse mahtuu sivuun aikuinen oikein mukavasti istumaan, kun takapenkin istuimet on lomittain vierekkäin, eikä molemmat selkä menosuuntaan.
mahtuu kolme turvaistuinta tai kaukaloa taakse. Tai kaksi taakse ja yksi eteen. Ja mahtuu keskelle taakse ei niin hoikkakin istumaan =)
*että etupenkki on joka tapauksessa todella vaarallinen matkustuspaikka lapselle!*
Meillä on neljä lasta ja aina on autoratkaisuna ollut semmoinen kulkupeli, että lapsille saa turvalliset istuimet taakse. Ja kyllä, joskus (kun oli vasta kolme lasta ja kaikilla iso istuin VW farmarin takapenkillä) se on aikamoista pujottelua se vöiden laitto, ja kun joka pysäyksessä autat lapset irti vöistä ja lähtiessä taas takas, kiristät ja pujottelet vöiden kanssa minuuttitolkulla joka lähdössä, niin hermojahan se kiristää, mutta turvallisuusasioista ei silti tingitä!
Meillä nyt Voyager, mutta kaverien kokemusten perusteella Citroen Berlingoon tai Peugeot Partneriin menee ihan heittämällä kolme suurta istuinta takapenkille, ja kolmipistevyöt on kaikille.
kaksi lasta korokkeilla ja yksi kaukalo ja mahtuvat juuri ja juuri Ford Mondeon takapenkille. Tosin kaukaloista mahtuu ainoastaan sellainen jalustallinen malli (meillä Graco Logico S). Lisäksi meillä on tila-auto Chrysler Grand Voyager, jossa tosiaan on ruhtinaallisesti tilaa. Siellä isommilla lapsilla on turvavyöistuimet ja vauvalla kaukalo.
Ford S-Max on melko tilava, se on himpun leveämpikin kuin tavan farkut.
Pakettiautoissa ei ole istuimia tarpeeksi.