Ärsyttävä jano... ääh...
Noin viikon ollut varsinkin iltaisin mieletön jano. Siis voisin juoda vettä vaikka kuinka. Nytkin on vatsa ihan pullollaan ja senkus vaan janottaa. Mistähän tämäkin voi johtua?
Kommentit (11)
osannut odottaa tätä vastausta, mutta diabeteshän se.
syön monipuolisesti, niin ei se ny mikään diabetes ole kyllä.. ap
syön monipuolisesti, niin ei se ny mikään diabetes ole kyllä.. ap
syön monipuolisesti, niin ei se ny mikään diabetes ole kyllä.. ap
Diabetes voi tilla KENELLE VAIN, ei esim lihavuudella ole sen kanssa tekemistä, usein jopa alkuvaiheessa laihtuu. Siis kun puhutaan nuoruustyypistä.
se meni kylla ohi. Ihan koko ajan piti juoda.
syön monipuolisesti, niin ei se ny mikään diabetes ole kyllä.. ap
käytkö yöllä useinkin vessassa ja juotko myös päivällä?
sairastuin 2vuotiaana diabetekseen ja äitini ainakin kertoi, että söin ja liikuin silloin normaalisti ;).
Nykyään puhutaan vain 2tyypin d:stä ja siitä miten se "hankitaan". Niinkuin muutamat edellä jo kirjoittivatkin, 1tyyppi ei katso elämäntapoja, eikä elämän tilannettakaan, eikä HUOM! kauheesti ikääkään. Mene mittauttamaan sokerisi.
vähäsen aikuisen kirjoittamalta provolta.
jano on yksi selkeistä oireista, mihin 1 tyypin diabeteksen puhkeamisessa kiinnittää huomiota ensimmäisenä. sen jälkeen alkaa laihtuminen, kuivuminen, väsymys...1 tyypin diabetes voi puhjeta myös aikuiselle, VAIKKA söisit terveellisesti, olisit normaalipainoinen, eikä suvussasi ole diabetesta. Kaikkiin sairastumisiin ei vain itse voi vaikuttaa, ja 1 tyypin diabetes on yksi niistä!
että sinulla on puhjennut diabetes?