Tsempatkaa mua, etten tänään ratkea taas juomaan.
En tiedä varmuudella, missä menee suurkuluttajan ja juopon raja, mutta mä olen ihan hilkulla taas avata viinipullon. Viime aikoina niitä on tullut availtua paljonkin...
Päätin, että riivin itseni irti siitä viinanpirusta, mutta tänään on taas vaikeuksia pysyä kuivana.
Sanokaa mulle, ettei mun tänään tarvitse juoda, ettei siihen ole yhtään ainutta hyvää syytä, jooko?
Kommentit (28)
mene sen sijaan rauhalliselle kävelylle raittiiseen ulkoilmaan. Kotiin tultuasi voisit käydä suihkussa ja keittää teetä, ehkä soittaa jollekin kaverille, jonka kanssa et ole jutellut vähään aikaan.
Hyvää uutta vuotta sulle!
mene lenkille. Juokse 20min (jos kunto ei kestä, juokse-kävele-juokse-kävele-juokse) ja voin TAATA, että palaat kotiin 20min päästä tuntien olosi sekä fyysisesti, että henkisesti niin hyväksi, ettei sinun tee mieli juoda.
Tämä toimi minulla ja sai minut kesään mennessä upeaan juoksukuntoon.
Ensin täytyy tietysti tehdä labrakokeita. Sä et pysy kuivilla pelkällä tahdonvoimalla enää.
aiheuttaa alkoholismia, päättömillä päätöksillään. Ja krapula on aivan kauhea, kukaan ei ota vastuuta yhtään mistään.
Ehkä mä sitten lähdenkin ulos, juon sitten vatsan täyteen vissyä, ettei vahingossakaan janota.
En tiennyt, että kokoomus on juoppuoteni syy, mutta sitä olen kyllä aina tässä pikkusievässä ulkokoreassa wannabekeskiluokkaisessa kulissielämässäni äänestänyt. Joskaan krapuloita mulle ei enää tule, sen verran tehokkaasti olen tuota juopottelua jo harjoitellut.
Onko todella niin, ettei pelkällä tahdonvoimalla voi raitistua? Koen, että tämä on enemmän psyykkistä heikkoutta kuin fyysistä riippuvuutta, jota voisi pitää lääkkeillä kurissa. Tiedä sitten...
Jokatapauksessa aika hankalalta tämä aika ajoin tuntuu.
Kiitos kaikille tsemppauksesta!
Ap
Olen alkoholin suurkuluttaja ja aloitin tipattoman. En muista milloin olisin viimeksi ollut näin pitkään ilman viinaksia. Siis nyt on todellakin kolmas päivä.. Jonkin sortin tekemisen puute vaivaa koko ajan, mutten kuitenkaan osaa tarttua mihinkään hommaan. Hankalaa on..
ja onnistuu se tahdon voimallakin. kokemusta on. et ole ainut kellä on taasen vaikea saada korkki kiinni..
Ehdottaisin myös, että hankkittuisit eroon kotona olevista viinipulloista. Sama juttu kuin herkkujen ja laihduttamisen kanssa - mitä ei ole, sitä ei voi nauttia. Ei tarvitse erikseen koko ajan miettiä, avaanko vai en, kun pitäisi ensin käydä hommaamassa juotavaa, ja Alkokin on kohta jo kiinni... Tulee yksi vaihe lisää hankaloittamaan repsahtamista.
Hyvää lenkkiä!
t. 2
niin en avaa minäkään. Päätin, että tänään haluan nauttia Downton Abbeyn jaksosta ihan selvin päin.
Lenkille en halua lähteä, koska ulkona jo myrskyää. Onneksi jääkaapissa on Vichy Novellea.
Tästä huolimatta aion tulevaisuudessakin äänestää kokoomusta.
käynyt itseni kanssa henkistä keskustelua, ja sinnittelen kanssanne. Punkku tuijottaa tuolta pöydältä...
Tulin juuri lenkiltä ja menen kohta saunaan. Ja miten surkuhupaisaa, kokoomusta minäkin olen äänestänyt.
Tsemppiä meille!
Pahin on ohi tältä päivältä, tänään en juo.
että kirjoittaisiko av:lle että on hieman ongelmia noiden viinipullon avaamisten kanssa. Siis ei avaamisen, vaan sen että tulee availtua niitä turhan usein.
Ei onnistunut vielä tipattoman aloittaminen, jospa helmikuu koska se on pari päivää lyhyempi.
Tsemppiä sulle, ap, aion vielä seurata esimerkkiäsi.
olut ja lonkerot. Mut viime heinäkuulla raskauduin ja loppui se joka iltanen muutaman ottaminen ja se viikonloppusin aina toisena iltana reilusti ottaminen.
Jospa pysyis erossa jatkossakin. Ok jos esim. kerran kuussa ottaa jonkun verran. Mut jos joka ilta vaikka 4 olutta, niin se on älytön määrä jo viikossa. Kyllä alkaa kiloja vatsaan kertymään :(
Mun mielestä nuo limulonkerot ja siiderit on oikea vitsaus. Maistuvatkin hyvälle. Toista se oli ennen ku ei ollu mitään hyviä makeita juomia. Se oli joko normi lonkero (inhosin sen makua), olut, viini tai joku kamalan makunen viina. Ei tullu niin otettua.
itselle Antabusta annettiin nimenomaan PSYYKKISEEN riippuvuuteen, fyysinen lähtee muutamassa viikossa.
Käytin lääketta 4kk ja olin kuin toinen ihminen. Joillekin ei vain alkoholi sovi, ja muutamasta sidustakin lähtee lapasesta.
Antabusta en enää käytä ja repsahdin pahasti, nyt sinnittelen tipatonta tammikuuta, mutta jos alkaa viinapiru houkutella niin haen ehdottomasti lääkkeen.
Ja kuten joku jo vinkkasi niin kaikki alko pois talosta, kierrä tietoisesti siideri/oluthyllyt kaukaa ja käy vain kaupoissa, joissa ei ole Alkoa.
Tsemppiä! Jos repsahdat, aloita seuraavana päivänä puhtaalta pöydältä.
En repsahtanut viiniin eilen ollenkaan! Sorruin kyllä juomaan kupillisen kahvia, eikä sitten tullut uni.
Terv. edelleen kokoomuslainen
itselle Antabusta annettiin nimenomaan PSYYKKISEEN riippuvuuteen, fyysinen lähtee muutamassa viikossa.
Viestisi on ihan OK, ihmettelen vain, että Suomessa antabusta annetaan yleensä kenellekään enää nykymaailmassa, parempia ja vaarattomampia lääkkeitäkin on.
Ei kai muualla Euroopassa antabusta saa edes tohtorilta, jos sitä ei erityisesti itse kinua. Eikös tarkoitus ole kuitenkin vaivan parantaminen eikä itse lääkkeen saaminen?
En repsahtanut viiniin eilen ollenkaan! Sorruin kyllä juomaan kupillisen kahvia, eikä sitten tullut uni. Terv. edelleen kokoomuslainen
Kaikenlainen hyvänolontunne on muutoin kyllä pahasta, jos viinasta pitää päästä eroon. Jos on huono olo, ei viina maista.
Minusta kylläkin tuntuu, että tarvitset enemmän ihmisten välistä kanssakäymistä elämän tyhjyyteen kuin mitään muuta tuon kännäämisen lopettamiseksi.
ja sitä että kierrän alkot kaukaa, toimii tosi hyvin :).
3 päivää nyt selvänä ja alkaa tuntumaan hyvälle. Pitkä vkloppu vähän pelottaa mutta uskon että vahvalla tahdonvoimalla, rankalla liikunnalla, saunomalla ja lapsen läsnäolo auttaa. Ja varsinkin se ettei sitä viinaa ole saatavilla.
Kävin tänään myös iltamessulla, puhkesin itkemään ehtoollisella, en tajua miksi. Naispappi antoi ymmärtävän katseen ja se antoi voimia. En ole uskovainen mutta kirkossa tulee outo rauhallinen olo.
Ap, mieti miksi tuhlaisit elämäsi juoden. On niin paljon muutakin. Toivon todella että onnistut voittamaan viinapirun!