Miksi asunnon myyntihintaa ei lasketa?
Ollut kohta 1v myynnissä ja hinta sama kuin alussa.
Miten tuo logiikka oikein menee?
Kommentit (12)
Vierailija kirjoitti:
No laske.
??
Miksi pitäisi laskea, jos ei halua myydä halvemmalla?
Mitä sinä välität jonkun toisen asunnon myynnistä? Jos haluat sen itse, maksat pyydetyn hinnan, tai ostat jonkun sellaisen, johon sinulla on varaa. Suomessa saa huoneistoja parilla kymmenellä tuhannella. Turhaan kärkyt itsellesi liian kallista kotia.
Hinta on kerrottu ilmoituksessa. Persaukiset älköön vaivautuko.
Miksi laskea, jos ei ole pakko myydä
Ota yhteyttä myyjään ja kerro tarjouksesi sekä se, että olet huomannut asunnon olleen kauan kaupan. He sitten joko välittävät tiedon asiakkaalle tai eivät. Olet ainakin yrittänyt. Mielestäni tuossa yllä on hyvä huomio: ehkä hintaa ei lasketa siksi, että siitä ei yhtään halvemmalla haluta luopua, ts. ei ole massista puutetta.
Osa myyjistä ei osaa laskea. Viittaan nyt niihin, jotka on kahden asunnon loukussa, mutta eivät silti laske hintaa. Jos laskisivat todelliset kulut: vastikkeet, pankkilainan korot jne. vaikka kahdelta vuodelta ja vähentäisivät sen pyynnistä; niin sit saattais mennäkin kaupaksi.
Koska, vakuutus korvaa kuitenkin rakentamiskustannukset, jos se sattuisi palamaan ja grillikausi on kuumimmillaan.
Niillä myyjillä ei ole ilmeisesti kiire päästä asunnosta eroon.
Ovat irrallaan todellisuudesta eikä voi käsittää, että asunnon arvo voisi myös laskea!
Jos ei ole niin pikkurahan tarpeessa?
Itsellä oli sijoitusasunto 1.5v markkinalla ihan pk-seudulla. Sillä välin oli lyhytvuokrakäytössä, pisimmillään muutaman kuukauden pätkiä.
Lopulta kämppä meni tasan pyyntihintaan. Välissä tuli näitä tarjouksia, mutta joko kieltäydyn, tai typerimpiin vain jätin vastaamatta.
Ihan samta säännönalaisuudet pätee kuin myisi tavaraa Torissa tmv.
No laske.