Onko muita, jotka syövät vain 3 kertaa päivässä tai vähemmän?
Minä syön 3 kertaa päivässä eli aamupalan, iltapalan ja yhden kunnon ruoan. Lisäksi ehkä 1-2 suklaanpalaa päivässä aterioiden välillä. Onko muita tällaisia "outoja"?
Kommentit (16)
Riippuu päivästä joskus paastoan tarkoituksella. Juon vain nestettä silloin.
En ole tänään vielä syönyt mitään. Töissä ollut aamusta asti sillein että välissä pari 3h taukoa. Jos syön niin mua alkaa väsyttämään enkä jaksa tehdä mitään. Kahvia vain olen tänään juonut niin jaksan loistavasti. Syön sitten kotona 21.00 jälkeen.
En oikein laske aamupuuroa edes ruuaksi mutta vedän yleensä tukevan lounaan ja jotain pienempää viiden-kuuden aikaan.
Suklaapala kerran päivässä. 😆🤣😂
On teidän akkojen elämä sitten ihanaa kun tuo on maksimi tai paukahdatte paksuksi.
Aamiaisen syön ja iltapäivällä 14-16 aikaan jos ns. normipäivä.
Syön 0-3 kertaa päivässä. Useimmiten 2 kertaa. Paastoa tulee aina vähintään 16 tuntia päivän viimeisen ja seuraavan päivän ensimmäisen syönnin välillä.
1-2 kertaa päivässä syön. Ylipäätään syön vain jos on nälkä
Syön aamupalan klo 8-10 välillä ja seuraavan kerran illalla lämpimän, ison ruuan, miten huvittaa klo 17-22. Olen 54 ja koko elämäni ollut suht sama. Minä (N) ja kaikki neljä aikuista lasta ollaan joko hoikkia tai normaalipainoisia. Äitini ja äidin äiti oli sama. Veriarvot hyvät, ei kolesteroolia ja RR hyvät.
En todellakaan väitä, että sopii kaikille, mutta mulle luontaisin. Kun lapset oli pieniä, oli kaksi lämmintä ateriaa päivässä ja välipalat, mutta ei mitään jatkuvaa pupeltamista.
Minä syön kaksi tai kolme kertaa: aamupalan puolen päivän aikaan, n. klo 16 lounaan ja jos illalla on nälkä, syön pienen iltapalan, esim. palan leipää, hedelmän tai jugurtin n. klo 20. Sen jälkeen en syö mitään.
Vierailija kirjoitti:
Suklaapala kerran päivässä. 😆🤣😂
On teidän akkojen elämä sitten ihanaa kun tuo on maksimi tai paukahdatte paksuksi.
Mikä on maksimi?
T. Saara
Aamupala, lounas ja päivällinen - ei muuta.
3x Välimeren tyyliin.
07, 13 ja 19. Joskus espresso iltapäivällä.
Normaalipainoinen, en pysty syömään isoja annoksia kerralla
Eiköhän me kaikki hoikat syö kolmisen kertaa päivässä.
Silloinkin hillitysti .
Yhden kerran syön. Ison annoksen, olen läski. Olen aina syönyt näin.
Outoja? En pidä itseäni outona ollenkaan. Aamupala klo 9, herään kyllä jo klo 6 jälkeen ja juon pari lasia vettä. Lounas kello 13, kuppi kahvia klo 17 ja iltaruoka kello 20. Iltaruoka on pieni, jugurttia, hedelmiä, joskus näkkileipäsiivu juustolla. Lounas on minulle se tärkein päivän ateria ja sisältää paljon kasviksia, salaattia ja 2x viikossa palan lihaa ja toiset 2x kalaa. Jälkkäriksi omena tai muu hedelmä. Ei naposteluja, ei suklaata eikä karkkeja. Nälkä ei pääse koskaan yllättämään. Normaalipainoinen olen.
Kaksi kertaa syön. Paino tippunut kivasti! Raha ei riitä muuhun.