Lapsien kaverit tulee suoraan kämppään, pimpottamatta.
Asutaan omakotitalossa ja meillä on ala-asteikäisiä lapsia.
Nyt lapsien kaverit on alkaneet tulla suoraan sisälle päivisin.
Mun mielestä se on todella kiva tapa.
Ei omassa lapsuudessa niin tehty. Aina piti pimpottaa ovikelloa.
Tehdäänkö teillä näin?
Kommentit (7)
Meillä ei kukaan pimpota, me soitamme ovikelloa.
Pidän tuosta tavasta, oma lapsi on jo tuonut meille parit tosihyvät kengät, kivan huivin (joku merkkituote) ja 8 rullaa vessapaperia. Kun ei tarvitse ilmoitella saapumisestaan, voi napata tavaraa mukaansa ja vain käväistä.
Asutteko maalla vai miten teillä ei ole ovet lukossa?
Me asutaan pienessä taajamassa harvaan asutulla okt-alueella, ulko-ovi ei ole lukossa kun ollaan kotona. Silti kaikki koputtavat tai soittavat ovikelloa, eivät lampsi suoraan sisään.
Minusta kiva tapa juuri näin.
Meilläkin on tuollaista lasten lähimpien kavereiden kanssa, itsekin tykkään. Mukavaa, että on noin läheisiä ei-sukulaisia olemassa 🙂 Mekin asutaan okt-alueella, varsin hyvätuloisella sellaisella.
Vierailija kirjoitti:
Meilläkin on tuollaista lasten lähimpien kavereiden kanssa, itsekin tykkään. Mukavaa, että on noin läheisiä ei-sukulaisia olemassa 🙂 Mekin asutaan okt-alueella, varsin hyvätuloisella sellaisella.
Ja täytyy vielä sanoa, ettei tulisi mieleenkään, että kukaan mitään veisi meiltä, tämä on sellainen lintukoto.
5
Olen ymmärtänyt että maalla mennään suoraan sisälle. Ei edes koputeta. Ovenkahvasta vaan kääntämään.
Sisäännaineet sukulaiset harrastavat samaa. Ovat landelta.
Ei meillä ulko-ovia pidetä lukitsematta. Voi muuten tulla ketä vaan sisälle.