Bank Norwegian, laina
Otin yhdistelylainaa reilu vuosi sitten 30 000 € Bank Norwegianilta. Vasta nyt keväällä vuosi myöhemmin laina oli vähentynyt alle 30 000 euron. Käväisi kokonaissumma jopa 31 000 eurossakin jossain kohtaa, vaikka olin jo kuukausia maksanut lainaa takaisin. Kuukausittain maksettava lyhennys plus korko on yhteensä 430 €. Todellinen vuosikorko on noin 17 %. Onneksi sain nyt kesällä lainaa Osuuspankilta paljon pienemmällä korolla ja maksoin tuon kiskurilainan Bank Norwegianilla pois.
Kommentit (9)
Vierailija kirjoitti:
Luottavat siihen, että hädässä olevat ihmiset eivät saa muualta lainaa ja pystyvät pitämään todellisen vuosikorkonsa älyttömän korkeana.
Suomen pankit antavat erittäin huonosti lainaa. Pitäisi olla omaisuutta tyyliin 100ha metsää, että saa mitään merkittävää summaa lainaa.
Luottavat siihen että asiakkaat eivät lue tarkkaan lainan ehtoja. Miehelle tuli joltakin pankilta äskettäin lainatarjous, jossa laina olisi tuplaantunut vuosien varrella. Emme tarttuneet tarjoukseen.
Mullakin oli 30000 lainaa tuolta, oli pahat vuodet takana silloin. Oon saanut lyhennettyä sen 10000 ja meinaan saada tän vuoden aikana koko lainan pois, omaisuutta myymällä.
Tsemppelöisii ap.
Pitäisi osata sitä matikkaa pikkasen, että pystyisi laskemaan onko järkeä ottaa jotain yhdistelylainaa. Useimmat eivät osaa muuta katsoa kuin kk-erän koon. Siksi nämä Norwegianit ja muut vippifirmat pystyvät kusemaan silmään sen kun ehtivät.
Eipä noissa lainoissa mitään ole järjen kanssa tekemistä, paniikkiratkaisujahan ne on. Ikäviin elämäntilanteisiin.
17% korko yhdistelylainalle kuulostaa kyllä erittäin korkealta. Tämän sivuston kokemuksien perusteella: https://www.yhdistelylainakokemuksia.com/ 17% vaikuttaa juuri ylärajalta, jolla yhdistelylainaa ylipäätänsä saatetaan tarjotaan, ja alle 10% pitäisi olla mahdollinen. Onneksi löysit paljon halvemman yhdistelylainan. Tuolla ensin mainitulla korkotasolla voi kyllä olla vaikea saada edes etua yhdistelylainasta.
Nyt tarjoavat Bank Norwegianilta lainaa, jonka todellinen vuosikorko on 16,9 %. Sain juuri maksettua pois heidän lainansa. Yritin tuon reilu vuoden aikana, kun mulla oli heiltä laina, saada alennusta korkoprosenttiin. Kerran sain hikisen mitättömän alennuksen. Tuon pankin lainaan en enää koskaan haksahda. Kummallista muuten, että tarjosivat luottokorttiin luottorajaa 20 000 €, vaikka netissä useammassa paikassa mainitaan että enimmäisluottoraja on 15 000 €. -ap
Lea Bankille tein kyselyn, että voisivat alentaa yhdistelylainan todellista vuosikorkoa alle tuon 14,9 %., mikä lainassani nyt on. Kerroin, että minulle on tarjottu lainaa, jonka todellinen vuosikorko on 12,1%. Lea Bankilta tuli vasta useamman pvän päästä vastaus, että valitettavasti eivät voi alentaa todellista vuosikorkoa. No, otan tuon toisen halvemman lainan ja maksan Lea Bankin lainan pois.
Luottavat siihen, että hädässä olevat ihmiset eivät saa muualta lainaa ja pystyvät pitämään todellisen vuosikorkonsa älyttömän korkeana.