Suomessa on oma hantavirus, joka aiheuttaa myyräkuumetta ja johon sairastuu vuosittain 1000-2500 ihmistä. Voitte lopettaa pelon lietomisen
Puumala-virus on hantaviruksiin (Hantavirus) kuuluva virus. Sitä esiintyy etenkin Pohjois-Euroopassa ja se aiheuttaa ihmiselle myyräkuumetta, joka on kuin lievä muoto Korean verenvuotokuumeesta eli HFRS:stä.[1][2] Puumala-virus on ainoa Suomessa tavattava hantavirus.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Puumala-virus
Myyräkuume on puumalaviruksen aiheuttama tartuntatauti. Tauti tunnetaan toiselta nimeltään munuaisoireisena verenvuotokuumeena. Puumalavirus kuuluu hantavirusten ryhmään ja se on saanut nimensä löytöpaikkansa Puumalan mukaan. Puumalavirus tarttuu ihmiseen metsämyyrän eritteiden saastuttaman pölyn välityksellä. Myyräkuume on Suomen yleisin luonnonvaraisen eläimen välittämä tartuntatauti eli zoonoosi.
Suomessa todetaan vuosittain noin 10002500 myyräkuumetapausta. Suurin osa tautitapauksista ajoittuu loppukesälle ja syksylle, mutta myyräkuumeeseen voi sairastua ympäri vuoden. Myyräkuumeen esiintyvyys riippuu myyrien kannasta. Niinä vuosina, jolloin metsämyyriä on runsaasti, myös myyräkuumetapauksia on enemmän.
https://www.terveystalo.com/fi/tietopaketit/myyrakuume
Kommentit (16)
Kukaan ei ole lietsonut pelkoa.
Suomessa esiintyvä hanta-virus tarttuu vain myyrästä. Ei koskaan ihmisestä ihmiseen. Se leviää hyvin heikosti. Ei sitä saa jos vaan pysyy erossa myyrän ulosteista.
Ihmisestä ihmiseen tarttuva hanta-virus leviää tehokkaammin. Mutta sekään ei vaikuta erityisen tehokkaalta leviäjältä. Ei se koronan tavoin lähde leviämään.
Unohdat, että virusvariaatioita on useita erilaisia.
Wää wää, se hantavirus siellä laivalla leviää melko paskasti ihmisestä toiseen.
Kuolleisuus myyräkuumeeseen on alle 0,1% kun se tällä Andien versiolla on 35-50%.
Myyräkuume ei tapa, eikä leviä ihmisestä ihmiseen.
Laivalla epidemian aiheuttanut Andes-virus tappaa n 30 - 40% ja leviää ihmisestä ihmiseen.
Ap ei ymmärrä näiden eroa.
Vierailija kirjoitti:
Kuolleisuus myyräkuumeeseen on alle 0,1% kun se tällä Andien versiolla on 35-50%.
Paitsi ettei ole. Näitä prosentteja on ravisteltu hihasta yhden laivan muutaman ihmisen populaation perusteella.
Vierailija kirjoitti:
Myyräkuume ei tapa, eikä leviä ihmisestä ihmiseen.
Laivalla epidemian aiheuttanut Andes-virus tappaa n 30 - 40% ja leviää ihmisestä ihmiseen.
Ap ei ymmärrä näiden eroa.
OK iigor
Kannattaa ryhtyä pelkäämään vain jos tietää uskaltavansa kokeilla hantapiikkejä 1-10 kappaletta. M,uuten joutuu pelkäämään loppuikänsä kun ei ole mitään jolla saisi pelon poisa
Vierailija kirjoitti:
Myyräkuume ei tapa, eikä leviä ihmisestä ihmiseen.
Laivalla epidemian aiheuttanut Andes-virus tappaa n 30 - 40% ja leviää ihmisestä ihmiseen.
Ap ei ymmärrä näiden eroa.
Kyllä myyräkuumeeseen voi kuolla, jos on ikääntynyt tai on perussairaus. Jostain syystä näille ei vaan sitten järjestetä 24 h liveseurantaa sairaalasängyn viereen. Ihmiset on jotenkin tosi kummallisia näiden paniikkiensa kanssa. Aivan suhteeton rummutus menossa.
Montaakko hentaihötsiä aiot uskaltaa kokeilla, monellako lähtee pelko, monesko piikki vapauttaa, monesko rapauttaa?
"Lehmärokko on samankaltainen mutta paljon lievempi kuin erittäin tarttuva ja usein tappava isorokkotauti. Sen samankaltaisuuden lisäksi havaittiin, että maidontuotannossa työskentelevät olivat usein immuuneja isorokolle."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Lehm%C3%A4rokko
Montako juomavesisyöppöä datakeskusta rutikuivaan Suomeen vielä aijjotaan rakentaa salaa samaan aikaan kun lampaita uunoitetaan hantalla?
https://generated.photos/human/jamaican-elderly-female--667c39462dea6d0… siinä somia plikkoja
Sama nenänkaivelija taas yhdistää andeksen ja puumalan?
Wää se on eri asia kun ei tartu ihmisestä toiseen! Kyllä pitää pelätä!!