Petteri Orpon hallituskaudella sairaalan poliklinikkamaksu on tuplaantunut!! 41,80e --> 78,40e
Sairasta. Vuonna 2023 poliklinikkamaksu oli 41,80 euroa ja Orpon kauden aikana se on noussut 78,40 euroon. Mihin ne meidän verorahat menee? Ai niin, tunnin junaan ja rikkaiden taskuun. Semmoinen hyvinvointivaltio.
Kommentit (90)
Vierailija kirjoitti:
Uikuti uikuti
Moi Petteri vai tuliko itse ilkimys Riikkuli linjoille
Ja samana aikana Virossa pääsee ilmaiseksi lääkäriin. Nauratti, kun joku amerikkalainen kehui miten Suomessa synnyttäminen maksoi alle 300 eur. Virossa ei maksa mitään. Siellä on ihmisillä vakuutus niin kuin esim Tanskassa - myös työttömillä jne, mutta vasemmisto heti pyörtyy, kun luulee, että kyse on sellaisista vakuutuksista kuin jenkeissä.
Eipä ole enää asiaa poliklinikalle. Muutenkin jo miettinyt että mitä järkeä on käydä lääkärissä kun osaamistaso on niin matala ja ammattiylpeys tasan nolla. Joka toinen käynti on jo turha kun ei saa neuvoja, eikä tutkimuksia, googlekin auttaa paremmin lähes ilmaiseksi. Mitä järkeä maksaa tuollaisille reseptiautomaateille 10 000€/kk? Tekoälyhän tekisi tuon paljon halvemmalla ja pätevämmin eikä taitaisi edes maustaa ohjeita vttuilulla kuten lääkärit tekee lähes poikkeuksetta.
Niin se että mentiin NATOON ei tarkoita että olisimme USA.
Orpo-Purran hallitus vie köyhiltä hengen ja laskuttaa vielä kuolleitakin.
Yksityiset ottaa 150-200€ mutta on kovempi verokin ja toisaalta nämä on erikoislääkäräreitä eikä taviksia. Nää on jonkun alan erikoistuneita. Siksi kovempi taksa. Eihän tavalliset lääkärit ole erikoistuneita vaan yleislääkäreitä.
Pörriäiseltä saatu pikkuisen ohjeita.
Noit perhekeskukset kun niissä käy muumaalaiset pääosin eniten niiltä toki sopii ottaakin koska he saa myös suuremmat tuet koska YK .
Vierailija kirjoitti:
Niin se että mentiin NATOON ei tarkoita että olisimme USA.
Kerro tuo Häkkäselle
Vierailija kirjoitti:
Uikuti uikuti
Voitko täsmentää viestiäsi.
Jos saadaan järvikuntiin muutama kävely pyörä silta niin työmatkat ja koulu puolittuu.
41,80 € x 2 = 83,60 € > 78,40 €. Ei ole tuplaantunut.
Ja joku väittää että ostovoima kasvanut nykyhallituksen aikana? Monen asian hinta noussut lähes tuplasti ja palkka ei todellakaan ole pysynyt perässä.
Oma nettopalkkani on pysynyt lähes samana vuodesta 2022. Tuolloin esim. jauheliha oli lähes puolet halvempaa.
Pieniin maakuntiin syrjäkylille pitäisi rakentaa kunnan tontille vanhusten hoivataloja missä he on elänytkin. Kun on lyhyt matka vanhalle talolle pystyy kesällä sitä kunnostamaan. Ja puutarhaa hoitamaan . Vanhukset ei enää jaksa vanhoissa taloissa lämmitysjuttuja pakkasilla. Siksi he tarvii hoivakodit .
niin on, parempi mennä suoraan yksityiselle
kallista silti vaikka ei ihan tuplat
Nostaa AlV 25,5 niin eihän se ostovoimaa nosta mutta myyjien palkkojen takia myös hinnat nousi kun heidän palkat nousi . Asiakas maksaa !
Mitä sairasta tuossa on? Krista KIuru (SDP) teki soteuudistuksen ilmoittaen, että on seuraavien hallitusten tehtävänä löytää siihen rahat. Tuo maksujen nosto oli tiedossa jo Marinin hallituskaudella, se hallitus vain ei miettinyt rahoja lainkaan. Tai mietti: jokainen kulttuuriin annettu euro tuo neljä takaisin, joten nyt kaiketi odotellaan, koska kulttuuripuoli alkaa maksamaan valtiolle saamiaan tukia nelinkertaisina takaisin.
Lääkekattoa nostettiin, lääkkeiden alv nostettiin, uusi poliklinikkamaksu leikkuksista, ambulanssikuljetustne maksuja korotetaan, hoivamaksuja korotetaan...
Uikuti uikuti