Fibromyalgia. Millaisia oireita sinulla on?
Mikä johti diagnoosiin? Oletko saanut helpotusta oireisiin? Epäiletkö väärää diagnoosia?
Kommentit (2)
Sain diagnoosin muistaakseni vuonna 1998. Oireet olivat siinä tilanteessa lähinnä kipuja koko vartalossa sekä aika totaalinen unihäiriö. Aluksi sain uneen apua eräästä lihasrelaksantista, mutta se vedetiin jostain syystä pois Suomen markkinoilta. Kokeiltiin Triptyliä, siitä ei ollut apua kummemmin. Kokeilin melatoniinia, ei apua.
Eniten apua oli eräästä kuntoutuskurssista, jonne pääsin Kelan kautta. Siellä opin paljon kroonisen kivun hoidosta. Eniten apua olen saanut lämminvesijumpasta, TNS-hoidosta, ja rentoutumistekniikoista.
Nyt vuosien jälkeen erilaisia diagnooseja on jo monta muutakin, joten en osaa enää sanoa mitkä ovat fibro-oireita. Ehkä eniten siihen viittavia ovat eri herkkyydet, alhainen kipukynnys ja reaktiot säätiloille sekä unen laadun heikkeneminen, kuulo-ongelmat, sekä IBS.
Jos diagnoosi tehdään oikein eli ARC:n (American Rheumatological College) 2016 ohjeiden mukaan ja diagnoosin tekee reumalääkäri, niin se on oikea. Vaikka saisi diagnoosin fibromyalgiasta, se ei kuitenkaan estä sitä, että sinulla voi olla jokin muukin pitkäaikaissairaus.
siihen ei saa diagnoosin jalkeen minkäänlaista hoitoa suomessa. panadolia ja jotakin snri:tä tuurilla.